Recenze Viagogo – pozor na podvod se vstupenkami!

Kdo z nás si jednou za čas nechce užít trošku kultury a vyrazit na koncert, do divadla nebo třeba na sportovní utkání oblíbeného týmu. Že vstupenky nejsou často levnou záležitostí, zejména pokud nevyrážíte sami, vám asi říkat nemusíme. Určitě si ale nenechte ujít dnešní varování před nákupem na Viagogo.

Co je Viagogo?

Na webové adrese Viagogo.com najdete velice pestrou nabídku vstupenek na české i zahraniční živé akce. Na první pohled se tváří jako přímý prodejce lístků, oficiálně je ale jen “světovou burzou vstupenek na živé akce” a na své platformě nabízí třetím stranám možnost vstupenky prodávat. 

Kdo je provozovatelem Viagogo?

Provozovatelem portálu Viagogo je zahraniční společnost viagogo Entertainment Inc., která aktuálně sídlí v USA na adrese 1209 Orange Street, Wilmington, DE, 19801. Společnost své sídlo často mění, dříve sídlila ve Švýcarsku.

Jak funguje Viagogo?

Jak už jsme naznačili, Viagogo není přímým distributorem či prodejcem vstupenek, ale svůj web nabízí třetím stranám k přeprodávání vstupenek. Pokud tedy vlastníte vstupenku na akci, které se nemůžete zúčastnit, můžete ji na Viagogo prodat i vy. 

Je nákup na Viagogo bezpečný?

Pokud by platforma fungovala podle očekávání, vše by bylo v pořádku. Vzhledem k velkému počtu slušně řečeno naštvaných zákazníků vám ale rozhodně nákup na Viagogo nemůžeme doporučit. V tom lepším případě byste si za vysněný zážitek jen pořádně připlatili, v tom horším byste jeli zklamaní zpět domů.

Může se hodit: Recenze Ekonomické stavby – zkušenosti klientů. Jedná se o podvod?

Recenze Viagogo – zkušenosti a hodnocení zákazníků

Už asi tušíte, že nákup na Viagogo nebude ideálním řešením, pojďme se tedy společně podívat, co zákazníky tak moc pobuřuje. 

Spousta zákazníků není spokojená s cenou zakoupených lístků, které jsou oproti oficiálnímu prodeji či nákupu vstupenek na místě konání akce i několikrát vyšší. Nižší cenu zákazníci vidí často na zaslaných e-vstupenkách nebo na ni přijdou až na místě. 

Jakmile zákazníci přijdou na příliš vysokou cenu vstupenek, nemají navíc možnost od nákupu odstoupit a požadovat vrácení částky zpět. Jediným řešením je pokusit se prodat své lístky opět na Viagogo, které si ale samozřejmě za prodej účtuje provizi. 

Další zákazníci – a rozhodně jich není málo – také sdílejí zkušenost s tím, že za vysokou cenu nezískali to, co si objednali. Na Viagogo si vybrali vstupenky s umístěním v lepší sekci nebo v sekci pro sezení, na akci ale zjistili, že mají v ruce nejlevnější variantu vstupenky bez jediné výhody. 

A bohužel nechybí ani stovky podvedených zákazníků, kterým zaplacené vstupenky vůbec nedorazily a vrácení peněz se taktéž nekonalo. 

To by ale pořád nebylo to nejhorší, v žebříčku podvedených zákazníků vedou ti, kteří si na Viagogo doslova vytáhli černého Petra. Vstupenky na akci, které si koupili, byly neplatné – resp. si jednu vstupenku koupilo několik zákazníků a na akci se tak dostal je ten, který přišel první. 

Přeprodejce jednoduše prodal vstupenku více lidem, první, kdo na akci dorazil mě štěstí a zbytek si buďto mohl koupit lístek na místě znovu nebo jet domů. Zákazníci se tak v mnoha případech neúspěšně dovolávají nejen vrácení uhrazené částky, ale také kompenzace spojených nákladů – zbytečná cesta na akci, ubytování apod. 

Dříve si zákazníci také často stěžovali na fakt, že jim byly z karty strženy finanční prostředky za dodatkové služby, které nebyly v celkové částce vyčísleny. Šlo nejčastěji o DPH a poplatek za rezervaci, které se zobrazily až po zadání platebních údajů a platba tedy proběhla s vyšší částkou. 

V současné chvíli je již ale v průběhu objednávky vše v pořádku a zobrazované ceny jsou včetně DPH a rezervačního poplatku. 

“Dne 01.12.2022 jsem si zakoupila u společnosti viagogo.com vstupenky na koncert The Weeknd v Praze Letiště Letňany konaný dne 06.08.2023. Nejenže vstupenky byly předražené, ale na koncert jsme nebyly u vstupu vpuštěny, protože společnost prodala vstupenky vícekrát a naše byly falešné a neplatné. Na tyto vstupenky prošel již někdo jiný před námi a naše byly neplatné. Žádáme vrácení celé částky a kompenzaci za cestu na koncert. Děkuji”

K. Lukuczová, vasestiznosti.cz

“Po přečtení všech negativních recenzí jsem měla strach ze zakoupených vstupenek, ale vše proběhlo v pořádku, když pominu předraženost vstupenek, na akci jsme se dostali a vstupenky přišly na email měsíc dopředu.” 

Magda, recenziste.cz

“Taky jsem se nechala napálit….koupila lístky na Olympic v Brně. Cena 5200 za 2 lístky se mě sice zdála vysoká…ale měla ti být místa na sezení s nerušeným výhledem…přišly lístky na stání a v ceně 690 Kč za kus. Hledala jsem hned možnost odstoupení nebo kontakt na prodejce …bohužel žádný není….tak se pokouším znovu prodat….zvažuji podání trestního oznámení….je to jeden velký podvod…!!!!

Bojím se že jsem o peníze definitivně přišla…”

uživatelka nakupo.cz

“Pripájam sa aj ja k negatívnej skúsenosti s Viagogo. V januári som si objednal dva lístky na Iron Maiden do Prahy – Letňany v cene 194 €.

Pár dni pred začatím akcie mi došiel na môj mail link na stiahnutie lístka. Stiahol som komplet obsah linku,ale bol tam len jeden lístok. V domnienke, že čiarový kód ukrýva dva vstúpenky som išiel so synom na akciu. Na akciu nakoniec išiel syn sám a ja som sa koncertu nezúčastnil.

Písal som na ich stránku,žiaľ odpoveď som nedostal.

Nikdy viac VIAGOGO.”

uživatel nakupo.cz

“Viagogo určitě nedoporučuji! Recenze jsem četla bohužel až po nákupu vstupenek. Vstupenka byla 5x dražší. Jejich web je velká nekalá obchodní praktika. Odpočítávají čas, aby Vás nutili dělat kopance a objednat to. Zrušit to nejde, prodávat lístky, když je ještě nemáte nechcete. Je to jeden velky podvod. Odvolání není možné, pouze někde v USA, kde sídlí. Lístky jsme měli pravé, ale nikdy více už u nich nekoupím!”

Veronika, recenzezdarma.cz

ČOI udělila Viagogo pokutu

Právě posledním bodem – tedy navyšováním ceny – se zabývala mimo jiné také Česká obchodní inspekce. Dle tiskové zprávy z roku 2019 udělila společnosti Viagogo (t. č. sídlící ve Švýcarsku) pokutu ve výši 60 000 Kč

“Regionální inspektorát ČOI pro Královéhradecký a Pardubický kraj se podnětům věnoval a inspektoři provedli na serveru www.viagogo.com kontrolní nákup. Do objednávky byla zařazena vstupenka na Robbieho Williamse v uvedené ceně 2 681 Kč, server uvedl: „+ rezervační poplatky a DPH“, aniž by byl spotřebitel seznámen se skutečnou finální cenou vstupenky. Jedná se o neseznámení spotřebitele s cenou, užití nekalé obchodní praktiky. Navíc také na webových stránkách nejsou pro spotřebitele řádně uvedeny informace o jeho právech, ani povinná informace o mimosoudním řešení sporů.”

“Česká obchodní inspekce následně rozhodla o pokutě 60 000 Kč. Rozhodnutí bylo již společnosti doručeno na adresu Viagogo AG, se sídlem Rue Du Commerce 4, 1204 Geneva, Švýcarsko a nabylo právní moci.

Pokuta však nepomůže samotným spotřebitelům. Spotřebitel se může domáhat svých práv soudní cestou. Česká obchodní inspekce doporučuje předejít potížím tím, že spotřebitelé budou nakupovat vstupenky od oficiálních prodejců.”

Před Viagogo varuje i dTest 

Ani dTestu problémy se vstupenkami z Viagogo neutekly a nejsou lhostejné. V dubnu loňského roku vydali článek – varování pro zákazníky, ve kterém je seznamuje s podezřelými praktikami Viagogo. 

Také na jejich webu VaseStiznosti.cz se neustále hromadí a přibývají další podvedení zákazníci. Celkem zde bylo nahlášeno 570 stížností na Viagogo, díky osvětě ze stran médií se počet nespokojených zákazníků snižuje. 

Stále ale za tento rok přibylo zatím 43 stížností (údaj k 16. 10 2023). Vzhledem k tomu, že ale touto cestou řeší situaci jen zlomek podvedených či nespokojených zákazníků, jejich počet bude několikanásobný

Ceny vstupenek na Viagogo – vyplatí se riskovat?

Viagogo ale většinou rozhodně neláká na nízkou cenu vstupenek. Právě naopak zde najdete vstupenky, které jsou často i více než 2x dražší v porovnání s oficiálním prodejem. 

Namátkově jsme vybrali vstupenky na populární Show Jana Krause, která se koná v úterý 6 . 2. 2024 v pražském Divadle Bez zábradlí. Cena jedné vstupenky vychází na Viagogo na 1 772 Kč (1 500 Kč stojí vstupenka 272 Kč účtují za DPH a rezervační poplatek). 

Tu samou vstupenku na totožné představení jsme našli také na mnohem spolehlivějším portálu Ticketportal.cz, kde totožná vstupenka vychází na pouhých 650 Kč. Jediným dalším poplatkem je pak 5 Kč za zpracování elektronické vstupenky.  

Za cenu 1 772 Kč byste tak mohli vzít někoho na představení s sebou a ještě by vám zbylo na příjemné občerstvení.

Chápeme, že zprostředkovatelé či přeprodejci nebudou pracovat zdarma a navyšování ceny vstupenek zákon neupravuje. V tomto případě je ale z našeho pohledu Viagogo naprosto zbytečný a rizikový článek, který vám nenabídne žádné výhody.

Výjimkou může být případ, kdy zde lístky seženete levněji. Přesto ale nebudete mít nikdy jistotu o tom, zda bude vaše vstupenka platná nebo vám vůbec dorazí.

Nepřehlédněte také: Tonerin recenze – pozor na podvod! Varuje i SÚKL

Proč tedy lidé na Viagogo nakupují a co na to zákony?

Viagogo má rozsáhlé propagační kampaně napříč nejrůznějšími reklamními kanály. Zkrátka řečeno, ať hledáte lístek téměř na cokoliv, jako první narazíte na nabídku Viagogo

A pokud jste o rizikovém portálu doteď neslyšeli, snadno jim sednete na lep a objednáte lístky na seriózně vyhlížejících stránkách. Zejména pak pokud se jedná o zahraniční akce, na které často čeští přeprodejci typu Ticketportal lístky nenabízí.

Viagogo nemá sídlo v Česku ani v Evropě a naše zákony jsou tak pro zásah krátké. V této situaci vám nepomůže ani kontaktovat Evropské spotřebitelské centrum působící při České obchodní inspekci.

Jedinou možností je obrátit se na dozorový orgán přímo v zemi sídla provozovatele, kterým je nyní po změně sídla Národní americký úřad (Federal Trade Commission). A upřímně si řekněme, že touto cestou se vydá jen málokdo.

Nenechte se napálit: Recenze seznamky FlirtKontakt. Podvod s falešnými profily?

Jak získat peníze za Viagogo vstupenky zpět?

Samotní provozovatelé portálu Viagogo vám s reklamací dle názorů českých i zahraničních klientů rozhodně nepomohou. Nenašli jsme snad jedinou recenzi, dle které by se klienti dočkali vrácení platby – a to platí i u zrušených akcí, které vůbec neproběhly. 

Jedinou cestou, která by mohla vyjít, je tak chargeback, o kterém jsme se již v několika recenzích zmiňovali. Jedná se o službu vaší banky, která vám na základě požadavku může vyplatit prostředky hrazené kartou zpět na váš účet. 

Nejedná se ale o povinnost, kterou by k vám banka měla, nýbrž o službu, jež musíte podepřít dostatečnými důkazy. A ani po doložení veškerých dokumentů není jisté, zda vám banka vyhoví. Určitě ale stojí za to tuto možnost vyzkoušet.

Shrnutí závěrem …

Pokud chcete sobě nebo někomu jinému udělat radost zážitkem na koncertě, v divadle nebo jakékoliv jiné akci, na Viagogo se raději neobracejte. Najděte si oficiální cestu, kde koupíte lístek od oficiálního pořadatele nebo na ověřených přeprodejních kanálech jako jsou Ticketstream, Ticketportal nebo další. 

Najdou se sice i klienti, kteří své lístky skutečně obdrželi a na akci se bez problémů dostali, většina z nich si ale stejně stěžuje – a to na přemrštěnou pořizovací cenu vstupenek. Pokud vám tedy můžeme něco doporučit, Viagogo se obloukem vyhněte.

Máte také zkušenost s nákupem nebo naopak prodejem lístků na Viagogo.com? Neváhejte a podělte se s námi a dalšími čtenáří o názor v komentářích níže … Nebo článek sdílejte, ať nenaletí vaši blízcí …

Zdroje: https://www.viagogo.com, https://www.dtest.cz/clanek-9429/pozor-na-spolecnost-viagogo, https://www.vasestiznosti.cz/spolecnost-3792/viagogo, https://www.ticketportal.cz/, https://nakupo.cz/nakupovani/na-vylet-s-viagogo, https://recenziste.cz/viagogo-com/, https://recenzezdarma.cz/viagogo-recenze/

post

2 vašich komentářů a zkušeností: Recenze Viagogo – pozor na podvod se vstupenkami!

  1. koupila jsem si lístek přes vivagogo. potom jsem se dozvěděla že okrádají lidí. ne asi všechny. tak sem je začala borbandovat otázkám a oni že chapou moje obavi že lístek dorazí 9 h den koncertu nevím sice zda bude platný a jestli bude do opravné sekce. ani banka mě nevarovala

  2. VIAGOGO podvodnící – NEKUPOVAT NIC!
    Dobrý den,
    podělím se o vlastní zkušenost. Zakoupila jsem si od VIAGOGO 2 lístky na koncert nabízený na internetu za cenu, kterou jsem akceptovala (1500Kč) do 1. řady sálu, řádně zaplatila 2 vstupenky. Před koncertem mi přišly 2 vstupenky za třetinovou cenu (490Kč) do 13. řady. Společnost VIAGOGO není možné kontaktovat jinak než emailem do zahraničí, na který neodpoví. Nakonec jsem se dovolala oficiálním prodejcům vstupenek (jiná společnost) a ti mi potvrdili, že VIAGOGO od nich nakoupí vstupenky za reálnou cenu např. 490 Kč a pověsí na internet za dvoj/trojnásobek. Já jsem se spálila, přišla jsem o dost peněz a navíc VIP místo na koncertu…Varuji ostatní, VIAGOGO nikdy víc. Hanusová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *