Rozdíl mezi vřesem a vřesovcem. Jak je rozeznat?

Většina lidí nepozná mezi vřesem a vřesovcem žádný rozdíl. V obchodech je proto často zaměňují – což je ovšem škoda. Tyto rostliny se liší dobou květu i svou náročností na kyselost substrátu. Jaký je tedy rozdíl mezi vřesem a vřesovcem?

Pokud si chcete pořídit nenáročnou rostlinu, která nepotřebuje příliš kyselý substrát, měli byste vsadit na vřesovec pleťový (Erica carnea). Naopak běžné vřesy (Calluna L.) nabídnou mnoho barevných variant.

Jak poznat pravý vřes?

Vřes (Calluna L.) patří do rodiny menších stálezelených keříků (dosahuje výšky 20–50 cm). Jeho výhony jsou porostlé jehlicovitými listy s délkou 1–3 mm. Kvete od léta do podzimu v mnoha barvách. Poznat ho lze podle doby květu (vřesovec kvete nejčastěji v zimě, existují však i výjimky) i podle tvaru květu. Jeho koruna je rozdělena do pěti částí, respektive pěti samostatných lístků.

Vřes obecný

TIP: Jak pěstovat vřes? Nenáročná rostlina, která ale nemá ráda přesazování

Vřes přirozeně roste v severních částech Evropy, Asie a Ameriky. Tvoří velké zarostlé plochy, případně se vyskytuje na okrajích borovicových či dubových lesů (na tomto stanovišti ho lze lokálně spatřit i u nás). Domácím druhem je vřes obecný (Calluna vulgaris). Lidově se mu říká také břes, erika, jindavec, hnidavec, hyndavec či suchotinka.

Jak poznat vřesovec?

Vřesovec (Erica) je rovněž menší stálezelený keřík, který dorůstá výšky 30–40 cm. Jeho jehlicovité listy mohou být dlouhé 2–15 mm. Kvete obvykle v zimě. Od vřesu ho lze poznat podle květů. Všechny vykvétají současně a výhony tak doslova obalují. Skládají se ze čtyř srostlých lístků, takže mají spíše tvar baňky nebo nádobky (okvětní lístky u vřesu jsou oddělené).

Vřesovec pochází z širší oblasti než vřes. Najít ho lze nejenom v Evropě, ale také v Jižní Americe a Africe. V ČR divoce roste především vřesovec pleťový (Erica carnea), ovšem spatřit lze i vřesovec čtyřřadý (Erica tetralix), a to lokálně v Jizerských horách. Do truhlíku se pak skvěle hodí i vřesovec darleyský (Erica x darleyensis).

blank
Vřesovec pleťový

TIP: Správné hnojení vápenatým ledkem. Jak a kdy s ním hnojit? Kterým rostlinám nejvíce prospívá?

Jaký je rozdíl mezi vřesem a vřesovcem?

Nejjednodušší je vsadit na tvar květů. U vřesu se skládají z pěti samostatných lístků. Květ vřesovce tvoří čtyři navzájem srostlé lístky, takže květy připomínají spíše nafouklé baňky.

Zdroj: https://www.floranazahrade.cz/jak-rozeznat-vresy-a-vresovce/, https://www.nkz.cz/praxe/kalendarium/do-truhliku-vysadte-vres-nebo-vresovec, https://bydleni.instory.cz/2235-vresy-lide-casto-zamenuji-za-vresovce-jde-pritom-o-jinou-rostlinu-s-jinymi-naroky.html

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *