Jak na správné zaštipování muškátů?

Muškáty patří na balkonech a terasách mezi velmi oblíbené rostliny. Snadno se pěstují, nabízí vám spoustu barev a kvetou prakticky až do zámrzu. Abyste však z jejich nevšední krásy získali maximum, musíte se je naučit správně zaštipovat.

Proč zaštipovat muškáty

Je opravdu třeba pelargonie zaštípnout? Odpověď zní: rozhodně ano. Určitě jste se už setkali s vytahanými jedinci, kteří vytvářeli květy jen na samém konci větviček nebo s těmi, kteří sice měli hodně listů, ale květů naopak jen pomálu. A oba stavy mohou být důsledkem právě špatného zaštipování. Chcete-li tedy získat úhledný a po celé léto bujně kvetoucí keř, musíte se na tento aspekt péče o muškáty cíleně zaměřit.

Pokud chcete pěstované muškáty přezimovat, musíte je na podzim a na jaře proříznout. Ovšem mírné zaštipování během sezóny sleduje docela jiný cíl – podporuje totiž aktivní růst bočních větví a bohatý vývoj listů a květů.

Kde muškáty seštípnout

Zaměřte se především na výhony směřující dovnitř keříku. Ty je vždy třeba nemilosrdně odstranit a muškáty tak provzdušnit. Tím se totiž sníží pravděpodobnost jejich napadení nebezpečnou houbovou infekcí. Při zaštipování muškátů je také třeba mít na paměti, že nové výhonky se vždy tvoří ze spících oček. Stony tedy zkracujte nad nimi a to tak, aby poslední pupen směřoval vždy ven. V žádném případě nenechávejte příliš dlouhé konce stonků bez očka – snadno by je napadly infekce.

Rány poté zasypte dřevěným uhlím nebo skořicovým práškem, které zničí případné patogeny. A pokud budete na odstraňování nadbytečných výhonů používat nůžky, vydezinfikujte je předem také. Vyplatí se to.

A dokdy zaštipovat? Celý proces je třeba ukončit v květnu, poté přistupujte už jen k odstraňování nemocných nebo poškozených výhonů. Delší zaštipování by vás o květy naopak připravilo.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/nejkrasnejsi-muskaty-tipy-rady-jak-pestovat-pelargonie, https://primadoma.tv/video-43657-jak-zastrihavat-muskaty

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *