Anovulace – co je to? A je možné s ní otěhotnět?

Ne vždy je ženské zdraví tak bezproblémové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Problémem může být například anovulace. Zjistěte, co to je a zda brání otěhotnění.

Na tento stav bohužel obvykle nenarazíte do doby, než se začnete pokoušet o početí dítěte. Bývá totiž jednou z hlavních příčin toho, proč se tento proces nedaří.

Co je to anovulace?

Anovulace je lékařský termín používaný k popisu menstruačního cyklu, ve kterém nedochází k ovulaci. Ovulace je proces uvolňování vajíčka z vaječníku a je nezbytný pro otěhotnění. Když je žena anovulační, znamená to, že se vajíčko neuvolní a početí nemůže nastat přirozeně.

TIP: Co je to prolaktin a jak může ovlivnit plodnost? Vysoká hladina toho hormonu může o obou pohlaví způsobit neplodnost a přispět ke snížení libida

V případě, že máte podezření na anovulaci, je důležité konzultovat vše se svým lékařem. Jedině on vám může pomoci určit příčinu a zahájit vhodnou léčbu.

Co způsobuje anovulaci

Anovulace může být způsobena řadou faktorů, včetně hormonální nerovnováhy, stresu, nadměrného cvičení, změn hmotnosti a určitých zdravotních stavů, jako je syndrom polycystických ovarií (PCOS) nebo dysfunkce štítné žlázy. Anovulace může být také vedlejším účinkem některých léků. Existuj však i další faktory, které mohou tento problém způsobovat?

Hormonální nerovnováha

Obvykle jde o nedostatek folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH), přičemž oba stavy mohou způsobit anovulaci i nezávisle na sobě. Tyto hormony jsou totiž zodpovědné za uvolňování vajíčka z vaječníku.

Polycystické vaječníky (PCOS) nebo také syndrom polycystických vaječníků

PCOS je hormonální porucha, která může vést k anovulaci. Tyto ženy mohou mít více než jeden dozrávající folikul v jednom cyklu, což může způsobit, že se vajíčko neuvolní.

TIP: Nezávislá recenze 3BULLUS – skutečně pomáhá? Opravdu pomohou bylinky nebo jen zbytečně vyhodíte peníze?

Co jsou polycystické vaječníky (PCOS)?

Je to hormonální porucha, která se projevuje u žen v reprodukčním věku. Hlavními příznaky PCOS jsou cysty v ovariích, hormonální nerovnováha, nadměrné ochlupení a změny nálady. Léčba PCOS obvykle zahrnuje regulaci hormonálního stavu pomocí léků a změny životního stylu, jako je změna stravování a cvičení. Můžete se setkat i s názvem syndrom polycystických vaječníků.

Věk a jeho působení

Věk také hraje důležitou roli v procesu ovulace. Zejména ženy v předmenopauzálním věku mohou být náchylnější k anovulaci.

Zdravotní stav

Některé zdravotní stavy, jako jsou hypotalamické a hypofyzární poruchy, mohou také způsobovat k anovulaci. A to proto, že dokážou ovlivnit produkci hormonů, které jsou nezbytné pro spuštění ovulace.

TIP: Endometrióza – co to je, jaké má příznaky a léčba

Stres jako příčina anovulace

Intenzivní stres může ovlivnit ovulaci. Dokáže totiž změnit hladinu hormonů a způsobit, že se vajíčko neuvolní.


Pokud si myslíte, že u vás může docházet k anovulaci, je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem. Váš lékař může provést testy, aby určil základní příčinu a navrhl vhodné možnosti léčby, které mohou zahrnovat léky, změny životního stylu nebo jiné terapie.

Anovulace – je možné otěhotnění?

Anovulace je stav, kdy se u ženy neobjeví ovulace, tj. uvolnění vajíčka z vaječníku. Bez ovulace není možné početí, protože ke spojení spermií a vajíčka nedochází. Pokud žena trpí anovulací, může být obtížné otěhotnět přirozenou cestou. Avšak existují různé způsoby léčby a metody, jako například hormonální terapie nebo umělé oplodnění, které mohou k úspěšnému otěhotnění pomoci.

Zdroj: https://www.emimino.cz/diskuse/anovulacni-cykly-mozne-tehotenstvi-312389/, https://www.emimino.cz/encyklopedie/anovulacni-cyklus/, https://www.eurofertil.cz/cs/syndrom-polycystickych-vajecniku

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *