Endometrióza – co to je, jaké má příznaky a léčba

Co je to endometrióza a jak s ní zatočit? V poslední době je toto slovo skloňováno velmi často – trpí jí totiž stále více žen – respektive díky moderním metodám při vyšetření je toto onemocnění možné stále přesněji diagnostikovat

Endometrióza je onemocnění, které trápí pouze ženy. Příčina není zcela objasněna. S velkou pravděpodobností se na jejím vzniku podílí více faktorů. Jedná se o chronické onemocnění, které se projevuje v období mezi pubertou a menopauzou. Jedná se o jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění vůbec.

Endometrióza – co to je

Endometrium je výstelka děložní sliznice. Při menstruaci se endometrium zvětší a připravuje se na přijetí oplodněného vajíčka. Pokud nedojde k uhnízdění oplodněného vajíčka nebo vůbec k oplodnění nedojde, odloučí se nadbytečná část a spolu s menstruační krví je vypuzena z těla ven.

Menstruaci a tedy i tvorbu endometria řídí ženské pohlavní hormony estrogen a progesteron.

Tip: Nedostatek progesteronu příznaky – jak ho zvýšit?

Kdy představuje endometrióza problém?

Pokud se endometrium ( výstelka děložní sliznice) nachází pouze v dutině děložní, je vše v pořádku. Při endometrióze se však endometrium neboli děložní sliznice nachází i v jiných částech těla. Může se vyskytovat nejen ve vaječnících nebo v pochvě, ale také ve střevech, v močovém měchýři, v břišní dutině, v pánvi, ale může se také objevit v plicích nebo mozkových obalech. A právě tady může způsobovat značné potíže.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Ať již se endometrium nachází v kterékoliv části těla, chová se při menstruaci stejně jako endometrium v děloze. Reaguje na ženské pohlavní hormony a krvácí, což může vyústit ve velmi závažný stav, který často navíc doprovází silné bolesti. Endometrióza také může být navíc i příčinou neplodnosti.

Jaké jsou nejčastější příznaky endometriózy?

Endometrióza se může projevovat bolestmi při menstruaci a při pohlavním styku. Můžete trpět bolestmi v podbřišku, bolestmi v oblasti zad, můžete mít nepravidelnou menstruaci nebo poruchy vyprazdňování.

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

Nejčastější příznaky endometriózy jsou:

  1. Pocit plnosti, střevní obtíže nebo nadýmání – ložiska endometria se nacházejí ve střevech nebo močovém měchýři
  2. Bolest při pohlavním styku – dyspareunie
  3. Bolest v podbřišku
  4. Bolestivá až křečovitá menstruace – dysmenorea

Tyto příznaky mohou, ale nemusí ukazovat na endometriózu. Určení konečné diagnózy proto vždy patří do rukou lékaře.

Diagnostika endometriózy

Endometriózu by měl (mimo jiné i na základě výskytu výše uvedených příznaků) vždy diagnostikovat nejlépe gynekolog, ke kterému žena se svými obtížemi pravidelně dochází. Může k tomu použít vaginální nebo transabdominální ultrazvuk, ovšem nejspolehlivější metodou je laparoskopie, která se provádí v celkové anestezii.

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Léčba endometriózy

Vyléčit endometriózu není v dnešní době možné. Pomocí různých metod léčby lze odstranit ložiska, zachovat plodnost, zabránit návratu příznaků a zmírnit bolesti. Léčba je chirurgická, medikamentózní nebo kombinovaná. Pokud máte podezření nebo vám byla diagnostikována endometrióza, svěřte se do rukou svého gynekologa nebo odborného pracoviště.

Přírodní léčba endometriózy

Endometrióza je stav, při kterém se tkáň podobná tkáni děložního čípku vyskytuje mimo děložní dutinu a chová se stejně jako ona. Některé byliny proto mohou při těchto stavech pomoci jednoduše tím, že zmírní bolest i další příznaky spojené s endometriózou. Doporučuje se například:

  • zázvor lékařský (Zingiber officinale), zastarale též zázvor pravý,
  • kurkumovník dlouhý (Curcuma longa) alias kurkuma,
  • brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus)
  • nebo rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides), zvaný též rakytník úzkolistý.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Je však důležité mít na paměti, že bylinná léčba by měla být používána vždy jen jako doplňková terapie k tradiční léčbě a před jejím zahájením je nutné se poradit s lékařem nebo vyškoleným bylinkářem.

Zdroje: https://www.nzip.cz/clanek/416-endometrioza-priciny-a-priznaky, https://www.fno.cz/gynekologicko-porodnicka-klinika/co-je-endometrioza, https://www.wikiskripta.eu/w/Endometri%C3%B3za

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *