Co je to prolaktin a jak může ovlivnit plodnost

Partneři, kteří se společně snaží o miminko, by si měli v případě déletrvajícího neúspěchu pohlídat několik důležitých faktorů. Jeden z nich se týká i prolaktinu – co to vlastně je a jaký vliv může mít na plodnost?

Prolaktin je hormon produkovaný hypofýzou. U žen stimuluje produkci mléka v prsou a hraje roli v regulaci menstruačního cyklu a dalších reprodukčních funkcí. Vyskytuje se však i v organismu mužů. Vysoká hladina toho hormonu může o obou pohlaví způsobit neplodnost a přispět ke snížení libida.

Vysoká hladina prolaktinu jako problém

Dokud jsou hodnoty prolaktinu v normě, obvykle není třeba se jeho působením v organismu nijak zabývat. Jakmile se však zvýší nad přijatelnou hladinu, začíná způsobovat potíže.

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Jaké jsou příčiny vysoké hladiny prolaktinu?

Existuje několik stavů, které mohou ke zvýšení hladiny toho hormonu vést. Mezi ty nejčastější se počítá: nádor hypofýzy (prolaktinom), léčba antidepresivy, poruchy štítné žlázy, stresové situace a poruchy vaječníků nebo těhotenství.

Je obzvláště důležité se zastavit nad stresovými situacemi. Do těch totiž mohou patřit třeba i nejrůznější přísné diety (zejména ty, spojené s hladověním) nebo časté vystavování teplu (například pobyt v sauně).

Příznaky vysoké hladiny prolaktinu

Zvýšená hladina prolaktinu v těle se může projevit následujícími příznaky:

  • Poruchami menstruačního cyklu
  • Sníženým libidem a problémy s erekcí
  • Nepravidelným krvácením
  • Sníženou plodností
  • Bolestivostí a zvětšením prsou
  • Ztrátou vlasů na hlavě
  • Zvýšenou únavou a ospalostí
  • Nárůstem hmotnosti

Tyto příznaky však nejsou jednoznačné a mohou být předzvěstí i jiných zdravotních stavů. Pro stanovení správné diagnózy je proto vždy důležitá návštěva lékaře.

TIP: Wow Tea recenze – fungují čaje pro hubnutí a detoxikaci těla? Nebo jde jen o další vějičku na důvěřivce?

Jak prolaktin ovlivňuje plodnost

Prolaktin (hormon produkovaný hypofýzou), má vliv na plodnost především proto, že ovlivňuje produkci estrogenu a progesteronu ve vaječnících u žen. Vysoké hladiny prolaktinu se v organismu obvykle pojí s nízkými hladinami estrogenu a progesteronu, což může vést k poruchám ovulace a následně k potížím s otěhotněním. U mužů má pak nadbytek tohoto hormonu vliv na erekci a libido.

Jak se léčí vysoká hladina prolaktinu?

Léčba vysokých hladin prolaktinu obvykle zahrnuje podávání léků, které mohou pomoci normalizovat hladinu tohoto hormonu a zlepšit plodnost. Vsadit je ovšem možné i na bylinky. Mezi ty často doporučované patří například lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), kotvičník zemní (Tribulus terrestris), pískavice – řecké seno (Trigonella foenum-graecum), řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) nebo kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris). Jejich předpis a podávání však patří vždy do rukou zkušeného bylinkáře.

TIP: Idealica recenze – opravdu účinné kapky na hubnutí? Podívejte se na jejich složení i zkušenosti čtenářů

Bylinné přípravky na plodnost

Rovněž je možné vsadit i na osvědčené bylinné přípravky, které tyto bylinky obsahují, jako je například Gynex. V něm se snoubí účinky těchto bylin: trnovník akát, mochna husí, merlík všedobr, kakost smrdutý, jestřabina lékařská, fenykl obecný, svízel syřišťový, chaluha bublinatá, lékořice lysá, měsíček lékařský, jetel luční, hluchavka bílá, kontryhel obecný, brusnice borůvka, krvavec toten, jejichž účinky jsou ještě podpořeny působení vybraných bylinných silic: anýzová, badyánová, fenyklová, grepové oplodí, kardamomová, majoránková, mátová polej, nardová a řebříčková. Navíc recenze uživatelek na tento přípravek jsou velmi pozitivní.

Zdroj: https://www.otehotnet.cz/clanky-a-rady/prolaktin—hormon–ktery-ovlivnuje-plodnost-i-libido/, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/hyperprolaktinemie/591059, https://www.maminka.cz/clanek/hormon-prolaktin-funkce-zvysene-hodnoty-brani-otehotneni-lecba-neplodnost-tehotenstvi-kojeni

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *