Co je AdBlue a k čemu slouží?

co je adblue

Začala na vás v autě svítit kontrolka, upozorňující na nedostatek AdBlue? Prozradíme vám, co to pro vás znamená i kde tento roztok můžete sehnat.

Co je AdBlue?

AdBlue je roztok syntetické močoviny a demineralizované vody, který se již od roku 2013 používá u dieselových motorů. Cílem AdBlue je snížit emise oxidů dusíku, jimiž jsou naftová vozidla typická. Močovina, jak bývá tento roztok lidově nazýván, tedy reaguje na emisní normu EURO 4 a vyšší, stejně jako na aktuální požadavky EU.

Roztok syntetické močoviny nejprve využívaly pouze nákladní auta a autobusy. Postupem času se však stal nedílnou součástí všech moderních vozidel s dieselovým motorem.

Princip AdBlue je postaven na redukci škodlivých oxidů dusíku. Ve chvíli, kdy se močovina dostane do výfukového systému, chemickou reakcí odstraňuje látky znečišťující ovzduší a ven vypouští pouze páru spolu s dusíkem, které již nejsou tolik škodlivé. AdBlue je tak prostředek ke snížení emisí u dieselů, a to až o 95 %.

Kontrolka AdBlue

Normy EU vyžadují, aby AdBlue bylo součástí všech dieselových vozidel. Ve chvíli, kdy se vám tedy v autě rozsvítí kontrolka láhve s kapalinou (indikátor stavu močoviny), je na místě roztok močoviny doplnit.

A proč si kontrolku pohlídat? Jakmile systém zaznamená nedostatek AdBlue, dochází ke snížení výkonnosti motoru. Pokud byste pak močovinu nedoplnili ani po několika upozorněních, dojde k zablokování motoru, v důsledku čehož už auto znovu nenastartujete, dokud roztok močoviny nedoplníte.

Upozornění na systémové zablokování motoru signalizuje kontrolka láhve s kapalinou, doplněná klíčem.

Kde sehnat AdBlue

Doplňování AdBlue za vás vyřeší servisní technici. Stejně tak ovšem můžete močovinu zakoupit v kanystrech na čerpacích stanicích a doplnit si ji sami. Některé čerpací stanice pak nabízejí k dispozici i oddělené stojany určené právě k doplňování močoviny.

AdBlue se lije do samostatné nádrže, která je u novějších vozidel umístěna vedle nádrže pro palivo. U starších modelů byla nádrž umístěna v zavazadlovém prostoru. Ve všech případech ji poznáte podle modrého víčka.

Deaktivace systému AdBlue

Systém AdBlue je možné softwarově deaktivovat. Jedná se o úpravu řídící jednotky, kterou lze v případě potřeby vrátit zpět. Důležité je ovšem upozornit na to, že s deaktivací systému vozidlo ztrácí způsobilost k provozu na pozemních komunikacích.

Deaktivaci AdBlue je proto vhodné provádět pouze u aut určených ke sportovním účelům.

Zdroj: Euro.cz

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *