Co je a jak vypadá hlenová zátka? A jak se váže k porodu?

Pokud očekáváte příchod miminka, měla byste s seznámit s některými základními pojmy, které vám mohou o vašem těle a jeho fungování leccos prozradit. Například hlenová zátka vám dokáže napovědět, kdy se asi začne schylovat k porodu.

Hlenová zátka, není klasická zátka, ale skutečně hlen, který vytvoří jakoby špunt. Hlenová zátka se nachází v děložním hrdle a tvoří ochrannou bariéru.

Kde se bere hlenová zátka

Tento hlen tvoří žlázky, které se vyskytují v děložním čípku a podle období v životě ženy mění svou hustotu a barvu.

Co je to hlenová zátka?

Během těhotenství je děložní čípek uzavřen a těsně uzavřen mukózní zátkou, která zabraňuje infekcím vstupovat do dělohy. Během těhotenství se děložní čípek postupně mění, aby se připravil na porod.

TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat. Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o jeho prvních příznacích

Jaká je hlenová zátka

V průběhu menstruačního cyklu se hlen mění. Běžně je hlen čirý, lepkavý a hustý. V období ovulace je hojnější, ale řidší, čímž usnadňuje prostup spermií směrem k děloze.

V případě, že dojde k oplodnění vajíčka a zárodek se uhnízdí, začnou se žlázky v děložním hrdle zvětšovat a produkovat nepropustný a velmi hustý hlen, který vlastně vytvoří hlenovou zátku.

Tato zátka zabraňuje bakteriím a infekcím vstupu do děložního hrdla. Mimo jiné obsahuje také imunoglobuliny na podporu imunity a antimikrobiální látky pro ochranu vyvíjejícího se plodu.

Barva hlenové zátky

Při pohledu zvenčí se jeví hlenová zátka jako chuchvalec. Jedná se o hustý hlen s rosolovitou nebo gelovou konzistencí. Barva je obvykle krémová až narůžovělá nebo také béžová či nahnědlá. Nahnědlé a růžové zabarvení způsobuje troška krve z kapilár.

TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma

Příprava na porod a hlenová zátka

Hlenová zátka chrání plod před infekcí. K jejímu uvolnění a odchodu dochází před porodem. Může se také stát, že odejde až při porodu.

Hlenová zátka může odejít najednou nebo ve formě zvýšeného výtoku postupně. Může mít narůžovělou, nahnědlou nebo červenou barvu. Tu způsobují praskající cévky při roztahování hrdla děložního. Je to přirozené a nejedná se o nic vážného.

Kdy dochází k odchodu hlenové zátky?

Když se blíží porod, hlen se rozpustí a odejde ven pochvou. To se může stát několik dní nebo týdnů před porodem. U některých žen může dojít ke ztrátě zátky najednou, zatímco u jiných se může ztrácet postupně v menších množstvích.

TIP: Jak se chovat na začátku těhotenství? Co dělat a nedělat, abyste si nechtěně neublížila?

Ztráta hlenu také není vždy spojena s velmi brzkým porodem, ale je to jeden z prvních příznaků, které naznačují, že se porod může blížit. Je proto velmi důležité sledovat i další příznaky, jako jsou kontrakce a prasknutí plodové vody.

Jak poznat, že přichází porod?

Existuje několik fyzických i psychických příznaků, které mohou naznačovat, že se blíží porod. Jedním z nejvýraznějších příznaků porodu jsou kontrakce dělohy. Objevuje se také zvýšená bolest v křížové oblasti, častější močení, žaludeční nevolnost a průjem nebo emoční změny (dostavit se úzkost a strach nebo naopak naděje).

Tip: 13 tipů, jak přirozeně vyvolat porod

Počínající porod a odchod hlenové zátky

Při odchodu hlenové zátky ještě neznamená, že za pár hodin porodíte. Jelikož se otevírá děložní hrdlo a porod se blíží, hlenová zátka se uvolní a odejde. Porod může nastat až za několik dní nebo výjimečně za několik týdnů.

TIP: Co je to prolaktin a jak může ovlivnit plodnost? Vysoká hladina toho hormonu může o obou pohlaví způsobit neplodnost a přispět ke snížení libida

Uvolněnou hlenovou zátku nejspíš zpozorujete na toaletě při utírání nebo po pohlavním styku. Může také odejít při porodu spolu s plodovou vodou, což však zřejmě nepostřehnete.

Kdy vyhledat lékaře při odchodu hlenové zátky?

I když vám odejde hlenová zátka nemusíte spěchat do porodnice, pokud nemáte kontrakce, nekrvácíte a neodešla vám plodová voda. Plodové obaly stále chrání děťátko.

Lékařskou pomoc ovšem vyhledejte, pokud krvácíte, s hlenovou zátkou odchází tmavá krev nebo je v hlenu více krve.

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-hlenova-zatka-k-cemu-slouzi-jak-dlouho-pred-porodem-odchazi-a-jak-poznat-ze-je-vse-v-poradku-84545, https://www.dudlu.cz/tehotensky-blog/co-je-to-hlenova-zatka/, https://zdravi.euro.cz/clanky/odchod-hlenove-zatky/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *