Co je Uniswap a jak funguje?

I když jste v kryptoměnách začátečník, slovo Uniswap jste dost možná slyšeli. Víte ale, co se pod ním skrývá? Uniswap je decentralizovaný protokol pro automatizovanou likviditu. Jedná se o soubor počítačových programů běžících na blockchainu Etherea a primárně se používá pro decentralizované směny tokenů. S nimi mohou uživatelé měnit Ethereum bez toho, aniž by museli věřit nějaké třetí straně.

Co je Uniswap?

Uniswap je decentralizovaný protokol založený na Ethereu. V podstatě se jedná o něco, co se nazývá protokol pro automatizovanou likviditu. S takovýmto programem nebudete potřebovat žádnou knihu obchodů ani centrální entitu pro dokončení svých obchodů. Uživatelé Uniswapu zkrátka mohou obchodovat přímo se sebou, bez žádných zprostředkovatelů a to navíc s vysokou mírou decentralizace a odolnosti k cenzuře. Uniswap je ještě k tomu open-source program, a vy si ho tak můžete zkontrolovat na Uniswap Githubu.

Jak Uniswap funguje?

Uniswap je založen na dvou „chytrých kontraktech“ – těmi jsou „Exchange contract“ a „Factory contract“. Ve zkratce se jedná o automatické počítačové programy nadesignované ke konání určitých akcích. Tak činí, jen když jsou splněny určité podmínky. Díky „Factory contract“ si můžete přidat na Uniswap nové tokeny, „Exchange contract“ zas zajišťuje běh všech obchodů. Na této platformě je tak každý token založený na ERC20 měnitelný za jiný. Abyste si to mohli lépe představit, toto se stane, když chce někdo učinit na Uniswapu obchod:

Řekněme, že si koupíte jedno ETH za 300 USDT. Během toho snižujete množství ETH v oběhu a zvyšujete množství USDT, díky čemuž půjde cena ETH nahoru. Takovýto mechanismus má samozřejmě velký vliv na cenu, obecně platí, že cena ETH záleží na tom, v jakém poměru je v takovýchto obchodech směnováno.

K čemu je Uniswap využíván?

Uniswap je služba pro obchodování s kryptoměnami a tokeny. Funguje na decentralizované blockchain síti a navíc funguje na open-source softwaru. Uniswap automatizuje transakce s tokeny a kryptoměnami, což mu umožňují „chytré kontrakty“.

Je investice do Uniswapu dobrý nápad?

Uniswap, jedna z nejvíce decentralizovaných aplikací tohoto typu na světě, rozhodně může být dobrou investicí a to z několika důvodů. Uniswap po svých uživatelích nepožaduje moc času ani peněz, což ho v poslední době dělá velice populárním a spolehlivým nástrojem na obchodování s tokeny. Více a více lidí v současnosti zkrátka sahá po Uniswapu, díky čemuž investice do něj samozřejmě nevypadá špatně.

Je Uniswap bezpečný?

Protože je Uniswap decentralizovaná platforma, umožňuje obchodování přímo mezi jednotlivými peněženkami. Díky tomu na Uniswapu neexistuje kniha objednávek a ani při sobě nedrží žádné další informace. Uniswap je zkrátka neskutečně bezpečný, zvlášť v porovnání s klasickými metodami pro obchodování s tokeny.

Má Uniswap budoucnost?

Uniswap má skvělý potenciál pro budoucnost díky své spolehlivosti a uživatelské přístupnosti. Za zmínku stojí, že díky tomu je investice do Uniswapu skvělou příležitostí, hledáte-li dlouhodobé investice. Uniswap je navíc velice bezpečný, o dost více než obvyklé možnosti pro směnu tokenů. Máte-li si tedy vybrat mezi nimi a Uniswapem, sáhnout po tom druhém není od věci.

Jaké jsou vyhlídky ohledně ceny Uniswapu?

Uniswap by mohl rok 2022 začít s cenou 78 dolarů s tím, že tato cena může rapidně vzrůst spolu s celým trhem. Uniswapu by se také mohlo dostat pozornosti vyšší než očekávané pozornosti díky tomu, že jde o opravdu výbornou možnost, jak obchodovat s tokeny. Na konci roku 2022 by Uniswap mohl mít cenu klidně 180 dolarů.

Shrnutí

Celkově lze říci, že Uniswap je konvenční protokl pro směnu založený na Ethereu. Díky takovémuto programu může každý s Ethereum peněženkou sám jednoduše obchodovat s tokeny bez žádného velkého vlivu třetí strany. Má to i své omezení, Uniswap ale nabízí opravdu dobré vyhlídky budoucnosti výměny tokenů. Jste-li investor, rozhodně byste měli zvážit, že budete Uniswap při svých investičních aktivitách používat.

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *