Důvody oteklých prstů na rukou a léčba

Dost možná se někdy stalo i vám. Ráno jste se vzbudili a nemohli jste téměř hýbat s prsty, nebylo možné nasadit si prstýnek nebo ho naopak sundat apod. Důvodem byly oteklé prsty. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Příliš velké množství soli

Máte častěji chuť na slané než na sladké? Rádi si přisolujete jídla, aniž byste je předtím ochutnali? Pak je dost možné, že máte v těle nadbytek sodíku. Může se to stát i po bujarém večírku, kde zkonzumujte například množství solených chipsů společně s alkoholem. Stav se obvykle upraví do 24 hodin. Pokud vše chcete urychlit, snažte se hodně pít, i když to na první pohled vypadá jako paradox.

Tip: Jak se rychle zbavit bolesti zubů?

Slinivka jako příčina problémů

Pokud se škodliviny nedostávají z těla, obvykle se to někde projeví – mohou to být právě otoky prstů jako periferní části těla. O odvádění odpadu se stará lymfatický systém. Pokud je však z nějakého důvodu ucpaný, nemůže řádně plnit svou funkci. Za vším obvykle stojí slinivka břišní. Postačí tedy na několik dní omezit stravu (snažte se co nejvíc vynechat cukr, škrob a živočišné bílkoviny) a dopřejte si lymfatickou masáž. Mělo by to pomoci.

Preeklampsie v těhotenství

Pokud jste těhotná, měla byste těmto potížím věnovat opravdu velkou pozornost. Může se tak totiž projevovat preeklampsie, která se u těhotných žen projevuje zvýšeným tlakem, a také poruchou funkce ledvin. Kromě otoků na prstech se objevují i ty v obličeji. Později se dostavují i bolesti hlavy a leckdy i ztráta vědomí. Mezi rizikové faktory patří nevhodný věk rodiček (pod 20 nebo nad 40 let), obezita, podvýživa a kouření. Ani tento stav se neobejde bez zásahu lékaře.

Tip: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky

Potíže s klouby

Jestliže váš oteklé prsty trápí především po ránu, tak zpozorněte. Pokud jsou totiž zvětšené především klouby, a to tak, že přes ně ani nenavléknete prstýnek, pak bude problém nejspíš někde docela jinde. Může jít o první známky artritidy, což je onemocnění kloubů. Musí být pod lékařským dohledem, protože pokud tomu tak nebude, pak mohou časem chrupavky degenerovat. Vše obvykle zhoršuje chlad a vlhko.

Na vině může být i karpální tunel

Jestliže často pracujete s počítačem, pak jste o tomto onemocnění už nejspíš někdy slyšeli. Pokud jsou totiž nervy často stlačovány v oblast zápěstí, což se například při psaní na klávesnici často děje, mají tendenci degenerovat a bolet. Pokud je problém teprve v počátcích, vyplatí se vsadit na prevenci. Ta by měla mít podobu častého protahování kloubů (nejlépe každou hodinu) a také zakoupení ergonomické podložky. Závažnější stavy už si žádají pomoc lékaře.

Raynaudova choroba

Že jste o této nemoci nikdy neslyšeli? Není divu – u nás totiž příliš známá není. Vyvolává ji chladné počasí nebo stres – dokážou totiž zúžit cévy, což se projeví otokem prstů a pichlavou bolestí. Leckdy prsty také blednou a modrají. Pokud to zpozorujete, navštivte svého lékaře.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/otekaji-vam-prsty-6-duvodu-o-kterych-zatim-netusite-49458

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *