Grepové kapky aneb extrakt z grapefruitových jadérek – účinky, použití

Přírodní medicína je v poslední době velmi oblíbená – některé její prostředky však bývají oblíbenější než jiné. A to je přesně případ grepových kapek. Jde vlastně o extrakt z grapefruitových jadérek a na organismus prý mají blahodárné účinky.

Grapefruit (Citrus paradisi) je velký citrus s nakyslou, mírně hořkou chutí. Jde o křížence pomela a sladkého pomeranče a má typicky žlutou nebo růžovou barvu. Grapefruit je dobrým zdrojem vitamínů C a A a také vlákniny. Často se konzumuje čerstvý nebo se používá do džusů, salátů a dalších receptů. Bohužel se k němu váže i léková interakce, protože může ovlivnit metabolismus některých léků.

Grepové kapky – účinky

Grepové kapky se často používají jako přírodní alternativa léků na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Získávají se z jadérek grapefruitu a obsahují bioaktivní látky, jako je naringenin, který má antioxidační a protizánětlivé účinky.

Tip: Jak snížit cholesterol? Zkuste bavlníkový olej na cholesterol. Pomáhá, nebo je to jen mýtus?

Extrakt z grapefruitových jadérek – co je to?

Jde o přírodní produkt získaný ze semen grapefruitu. Jsou mu přisuzovány protiplísňové, antivirové a antibakteriální vlastnosti a používá se jako přírodní lék na různé zdravotní problémy, včetně nejrůznějších zažívacích problémů a infekcí. Vědecké důkazy o tom však zatím chybí.

Studie ukazují, že užívání grepových kapek může mít pozitivní účinek na hladinu cholesterolu, triglyceridů a glukózy v krvi. Jsou rovněž doporučovány jako pomocník při hubnutí a zlepšují také celkové zdraví. A zapomenout nelze ani na jejich protiplísňové, antivirové a antibakteriální vlastnosti.

Jak vyrobit tinkturu z grapefruitu?

Pokud se nechcete spoléhat na drahé produkty z lékáren, můžete se pokusit o výrobu grepové tinktury doma. Musíme vás však varovat – jde o poměrně časově náročný proces. Budete potřebovat čerstvý grapefruit, alkohol (nejlépe vodku) a sterilní láhev. Omyjte a očistěte grapefruit a nakrájejte ho na tenké plátky. Do sterilní láhve naskládejte plátky grapefruitu a přidejte dostatečné množství alkoholu tak, aby bylo ovoce zcela ponořeno. Láhev pečlivě uzavřete a nechte ji stát na tmavém a chladném místě po dobu nejméně 2 týdnů. Po uplynutí této doby přefiltrujte vylouhovanou tekutinu přes jemné sítko a nalijte ji zpět do sterilní láhve. Množství alkoholu můžete přizpůsobit svým preferencím a mírně snížit nebo zvýšit podle účelu použití tinktury.

TIP: FatFix recenze – přípravek pro efektivní hubnutí, nebo další podvod? Nenechte se napálit tak, jako mnoho jiných zákazníků

Dávkování tinktury z grapefruitu

Dávkování tinktury z grapefruitu závisí na účelu jejího užití. Obvykle se doporučuje 10 až 20 kapek nanejvýš třikrát denně. Obecně je vhodné začít s nižší dávkou a postupně ji zvyšovat, dokud nedosáhnete požadovaného účinku.

Kdy přípravky z grepu neužívat

Bohužel použití grepových kapek může mít některé nepříjemné vedlejší účinky a látky v nich také mohou interagovat s jinými léky, které užíváte. Je proto velmi důležité se před jejich užitím poradit se svým lékařem.

Jaké jsou kontraindikace při užívání grepu?

Grapefruitová šťáva nebo extrakty z grapefruitu mohou interagovat s některými léky. Mezi ty nejběžnější patří statiny (na vysoký cholesterol), blokátory kalciových kanálů (na vysoký krevní tlak a bolest na hrudi), imunosupresiva (pro pacienty po transplantaci orgánů), léky proti úzkosti, sedativa, antihistaminika a antidepresiva.

TIP: Wow Tea recenze – fungují čaje pro hubnutí a detoxikaci těla? Nebo jde jen o další vějičku na důvěřivce?


Pokud užíváte některý z těchto nebo jiných léků na předpis, je důležité se před konzumací grapefruitové šťávy nebo jiných produktů s jeho obsahem poradit s lékařem nebo lékárníkem.

Zdroj: https://www.herbavis.cz/produkt/grapefruit-jadra, https://www.lekarna.cz/clanek/grepove-jaderko-umi-prekvapit/, https://nadeje-byliny.eu/content/30-zazrak-grepoveho-seminka

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *