Kruhy pod očima – pomůže změna životního stylu i kosmetika

Kůže kolem očí je mnohem tenčí než zbytek pokožky obličeje. Navíc je pod touto jemnou kůží velmi málo podkožního tuku, díky čemuž jsou cévy v ní umístěné mnohem viditelnější. V důsledku toho řada lidí bojuje s propadlými, namodralými až nahnědlými stíny pod očima. Jsou známé také jak okruhy pod očima existuje několik způsobů, jak se jich zbavit.

Jak vypadají kruhy pod očima

V extrémních případech se mohou pod očima tvořit hluboké rýhy s modročerným odstínem. Obvykle však jde „jen“ o trochu tmavší pokožku. To však neznamená, že jde o nezanedbatelný problém – naopak. Na celkovém vzhledu se může velmi nepříjemně podepsat, takže je určitě třeba ho řešit.

Proč vznikají kruhy pod očima

Příčinou jejich vzniku může být nedostatek spánku, stres a únava, stejně jako špatná výživa, nadměrná konzumace alkoholu či nedostatečná hydratace. Kromě toho mohou být tmavé kruhy také dědičné nebo etnické povahy, nebo se objevit jako důsledek stárnutí kůže, zánětu, nadměrného slunění nebo používání solária.

Mohou mít i zdravotní příčiny, jako jsou:

 • infekce,
 • alergie,
 • poruchy spánku,
 • nedostatek vitamínů,
 • onemocnění ledvin nebo štítné žlázy.

Tyto zdravotní příčiny však tvoří méně než pět procent případů. Abyste měli jistotu, že se jedná pouze o kosmetickou záležitost a nikoli o zdravotní, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc u praktického lékaře nebo specialisty.

TIP: Co a jak bolí při cukrovce? Hlavně hlava, nohy, záda a břicho

Příčiny kruhů pod očima

Obvykle se však vyplatí zaměřit na některé z těchto faktorů, které tento problém způsobují:

 • Tenčí pleť, která zviditelní známky stárnutí
 • Viditelné krevní cévy
 • Nedostatek spánku
 • Stres
 • Únava
 • Špatná výživa
 • Nadměrná konzumace alkoholu a nikotinu
 • Nedostatečný příjem tekutin
 • Nedostatek čerstvého vzduchu
 • Nedostatek cvičení
Co pomáhá na tmavé kruhy po očima?

Aby tyto otravné stíny pod očima zmizely, mohou vám pomoci domácí prostředky, kosmetika a léky. Dostatek spánku, pravidelné cvičení a správná hydratace mohou tmavé kruhy přirozeně léčit.

Pití velkého množství tekutin poskytuje kožním buňkám dostatek hydratace. Spánek zajišťuje potřebnou relaxaci a cvičení podporuje dobré zásobení buněk kyslíkem. Správná péče o pleť může také dodat pokožce vlhkost. Odborníci však doporučují používat specializované krémy, které se na pokožku spíše jemně natírají než vtírají. Korektory mohou také pomoci skrýt nebo rozjasnit tmavé oblasti pokožky. Alternativně lze na oteklé oční okolí přikládat vychlazené vlhké čajové sáčky s neochuceným černým nebo heřmánkovým čajem.

TIP: Vlnité i kudrnaté vlasy přes noc? Zvládnete to i sama. Jak na to?

Přírodní prostředky na kruhy pod očima

Vyzkoušet můžete i některé babské rady. Mezi ty nejosvědčenější patří tyto.

Studené obklady

Použití studených obkladů na oblast pod očima může pomoci zúžit krevní cévy a snížit otoky. Můžete použít ledové kostky zabalené do tenkého hadříku nebo chladné čaje, jako je například zelený čaj.

Okurky

Okurky mají chladivé a protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci snížit otoky a svědění. Nakrájejte na plátky čerstvou okurku a položte je na zavřené oči na 10-15 minut.

Bramborové plátky

Tenké plátky syrových brambor obsahují přírodní bělící složky, které mohou pomoci zmírnit tmavé kruhy. Aplikujte plátky brambor na zavřené oči po dobu 10-15 minut.

Mléčné výrobky

Použití studených mléčných výrobků, jako je například studené mléko nebo jogurt může pomoci zklidnit a hydratovat pokožku a snížit otoky.

TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Dostatek spánku a hydratace

Nedostatek spánku a dehydratace mohou zhoršit vzhled kruhů pod očima. Snažte se spát dostatečně dlouho a pravidelně pít dostatek vody.

Jak se zbavit tmavých kruhů pod očima díky masáži?

Jemná masáž kolem očí může pomoci zlepšit krevní oběh a snížit otoky. Použijte svůj ukazováček a prostředníček a jemně poklepávejte nebo krouživými pohyby masírujte oblast pod očima.

Prostředky pro zarytí kruhů pod očima

Vyzkoušet můžete také kosmetický korektor pro optické zakrytí všech nevzhledných míst na pleti.
Pokud tmavé kruhy přes veškerou snahu přetrvávají, doporučuje se lékařská pomoc. Jednou z lékařských příčin může být stárnutí, kdy obličej časem ztrácí tuk a cévy pod očima jsou tedy viditelnější. V tomto případě může být pokožka opět prokrvena injekcí kyseliny hyaluronové. Těm, kteří trpí váčky pod očima, může pomoci i chirurgický lifting dolních víček.

TIP: Jak ležet při bolesti kyčlí? Neležte na zádech, je důležité najít si pohodlné polohy

Lékařské řešení kruhů pod očima

Pokud se rozhodnete svěřit specialistům, měli byste začít návštěvou dermatologa – a teprve poté postupovat dál. A co od jednotlivých expertů v oboru čekat?

Konzultace s dermatologem

Dermatolog posoudí příčiny kruhů pod očima a navrhnout vhodnou léčbu. Může vám předepsat léky, jako jsou krémy s retinoidy, které pomáhají zlepšit stav pokožky.

Kyselina hyaluronová

Injekce kyseliny hyaluronové pod oči může pomoci vyplnit prohlubně a zlepšit vzhled kruhů. Toto je však invazivní postup, který by měl provádět odborník.

Laserová terapie

Laserová terapie může být účinná při zlepšení vzhledu pokožky. Laserové světlo se používá k zesvětlení pigmentace a stimulaci tvorby kolagenu.

Kryolipolýza

Tento postup využívá chladu ke snižování vrstvy tuku pod očima. Pomáhá snížit otoky a zlepšuje vzhled kruhů.

TIP: Kalorický deficit je zásadní při hubnutí. Co to je a jak ho vypočítat?

Co zhoršuje kruhy pod očima

Tento problém se může zhoršit například během sezóny alergií, kdy dráždění pylu vede k tření pokožky kolem očí. Po ústupu problémů obvykle výrazné zabarvení opět pomalu zmizí.

Jak ovlivňuje životní styl kruhy pod očima?

Někdy lze problém kruhů pod očima řešit změnami životního stylu. Ty zahrnují mimo jiné i dostatečný spánek, snížení úrovně stresu, vyváženou stravu, hydrataci a používání ochranných prostředků proti slunci.


Jak vidíte, problematika tmavých kruhů pod očima je poměrně složitá. Pokud se neřeší jejich přímé příčiny vzniku, pak se dost možná úspěchu nedoberete. Pokud tedy nepomohou babské rady, určitě zamiřte za lékařem.

Zdroj: https://www.nivea.cz/tipy-rady/pece-o-plet/tmave-kruhy-pod-ocima, https://www.benu.cz/7-tipu-jak-se-zbavit-kruhu-pod-ocima, https://inspirace.essente.cz/jak-na-kruhy-pod-ocima/, https://napovime.cz/navod/jak-na-kruhy-pod-ocima/

post

Zkušenosti “Kruhy pod očima – pomůže změna životního stylu i kosmetika

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *