Jak odstranit hrbolky a ošpice z jazyka? Co je způsobuje?

Hrbolky na jazyku nejsou obvykle ničím příjemným. Působí neustále dojmem cizího tělesa v ústech a mohou dokonce bránit správnému používání úst – například proto, že bolí. Co je způsobuje a jak se jich zbavit?

Většinou jde o útvary neškodné, které samy zmizí i bez jakékoliv léčby. Měli byste však vědět, že pokud se objevují pravidelně nebo se jejich stav nelepší, je určitě na místě vyhledat lékaře.

Tip: Jak poznat úpal i úžeh a jak dlouho trvá?

Hrbolky na jazyku – co je způsobuje

Pokud chcete hrbolky na jazyku (kterým se někdy také říká ošpice) správně vyléčit, musíte se zaměřit na jejich příčinu. Nejčastěji vznikají jako důsledek poranění (tedy například když se do jazyka omylem kousnete). Ale může jít i o reakci na snězení něčeho příliš horkého (mnohdy stačí i usrknutí horkého nápoje).

V takovém případě se z hrbolků rychle stávají puchýřky, které jsou na další poranění velmi náchylné. Pokud se však neudržíte a budete je strhávat nebo okusovat, mohou se proměnit v otevřenou ránu, která se hojí ještě hůř.

Ale ošpice mohou vznikat i jako doprovodný jev u afty. Vznik tohoto nepříjemného onemocnění totiž obvykle doprovází otok, a právě v něm mohou „vyrašit“ i ošpice. Nejde o nijak vážný stav, ovšem dokáže být značně nepříjemný. Proto je vhodné se s ním co nejrychleji vypořádat.

Jak si poradit s ošpicemi

Prvním skvělým pomocníkem je jablečný ocet. Nelze ho však použít koncentrovaný, tím byste celý problém ještě zhoršili. Jedná se totiž o slabou kyselinu, která by mohla jazyk poleptat. Místo toho rozmíchejte ve 250 ml vlažné vody jednu lžíci octa. Do této tekutiny poté namočte vatový tampon a ten poté přiložte na jazyk. Nechte ho na místě 10 minut a opakujte nanejvýš třikrát denně, dokud problémy nezmizí.

Tip: Jak umrtvit nerv v zubu doma rychle a bez prášků?

Skvělým domácím prostředkem proti hrbolkům na jazyku je však i jedlá soda. Budete potřebovat jednu lžičku, kterou rozmícháte ve sklenici vody. Tím roztokem si poté vyplachujte ústa – v ideálním případě vydržte tekutinu převalovat na jazyku po dobu pěti minut. Poté sodu vyplivněte. Opakujte dvakrát až třikrát denně, jedině tak bude zajištěna maximální účinnost.

Obě metody by měly zapůsobit do několika dní. Pokud se však u vás ošpice na jazyku objevují často, měli byste zvážit návštěvu odborníka. Může totiž jít například o příznak slabé imunity nebo jiných závažných obtíží.

Zdroj: https://svetkreativity.cz/jak-alespon-castecne-nebo-uplne-odstranit-hrbolky-ospice-z-jazyka/, https://zdravi.euro.cz/leky/co-na-afty-na-jazyku-v-krku-a-puse/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *