Jak odstranit moč z matrace? Domácí způsoby i chemie

Matrace se mohou znečistit mnoha různými způsoby a ne vždy je jejich očista právě jednoduchá. Pokud se ovšem naučíte, jak odstranit moč z matrace snadno a rychle, nebudete se už muset nikdy potýkat s odolnými skvrnami nebo páchnoucí postelí.

Moč se dokáže do matrace zažrat opravdu hluboko. Proto je vždy dobré začít s čištěním vzniklé skvrny co nejdříve. A jak na to?

Přírodní prostředky na vyčištění matrace

Můžete sáhnout po některém z osvědčených domácích čističů, které si s jakýmikoliv skvrnami snadno poradí.

Sodovka a octová kyselina

Smíchejte sodovku a kyselinu octovou v poměru 1:1. Poté směs naneste na postiženou oblast a nechte působit asi 30 minut. Nakonec matraci očistěte vlhkým hadříkem.

TIP: Jak prát péřovou bundu? Postup je sice dlouhý, ale jednoduchý – po vyprání bude stále vypadat jako nová

Jak vyčistit matraci peroxidem?

Smíchejte peroxid vodíku a tekuté mýdlo, a to nejlépe v poměru 1:1. Poté přelijte roztok do rozprašovače a nastříkejte na postiženou oblast. Nechte působit asi 30 minut a nakonec vše co nejpečlivěji očistěte houbičkou nebo vlhkým hadříkem.

Bílý ocet proti moči také pomůže

Naneste bílý ocet na skvrnu od moči a nechte působit přibližně půl hodiny. Přebytek octa vysajte textilií a matraci dočistěte čistou vodou. Jeho specifické aroma rychle vyvětrá, ovšem chcete-li to urychlit, nastříkejte na postižené místo ještě trochu esenciálního oleje.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Peroxid vodíku a jedlá soda

Hledáte opravdu účinný prostředek pro vyčištění matrací? Pak smíchejte peroxid vodíku a jedlou sodu v poměru 1:1. Vzniklou pastu pečlivě větřete do skvrny a nechte působit asi 30 minut. Nakonec zbytky nečistot odstraňte navlhčenou textilií.

Bylinkový čaj jako první pomoc

Nemáte nic z výše uvedeného doma? Pak alespoň uvařte bylinkový čaj (např. mátu nebo heřmánek) a ještě vlažný ho nalijte na skvrnu. Nechte působit asi 30 minut a očistěte jako obvykle. Většina skvrn zcela pustí nebo se alespoň nezažerou tak hluboko, takže je posléze snadněji dočistíte účinnějšími prostředky.

TIP: 9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky. Nemusíte být zrovna vášnivý kutil, základní vybavení se většinou najde v každé domácnosti

Na odolné skvrny pomáhá borax

Někdy se však může moč zažrat do nevhodného nebo citlivého materiálu tak hluboko, že bude skvrna po prvním pokusu o vyčištění stále patrná. A co si tedy počít? Vezměte si k ruce borax. Smíchejte 1 šálek boraxu s 2 šálky vody. Míchejte, dokud se borax nerozpustí. Naneste směs na skvrnu a nechte působit asi půl hodiny. Poté všechny zbytky boraxu opláchněte vodou a nechte matraci usušit.

Citronová šťáva – jak ji použít na skvrny?

Pokud nechcete používat chemii, může vám pomoci i citronová šťáva a sůl. Jednoduše smíchejte citronovou šťávu a sůl v poměru 1:1 a vzniklou pastu poté aplikujte na skvrnu na matraci. Nechte působit 45 minut, poté opláchněte vodou a nechte matraci usušit.

TIP: Jak nejrychleji rozmrazit maso, když opravdu nestíháte. Naučte se, jak rychle rozmrazit maso ve chvíli, kdy nestíháte, aniž by jakkoliv ztratilo na chuti

Co ještě vědět o čištění matrace

Pamatujte, že je vždy velmi důležité nechat matraci po očištění důkladně vyschnout, aby se zabránilo růstu plísní a bakterií. Ty byste totiž mít v posteli zcela jistě nechtěli. Před použitím jakéhokoli z těchto domácích prostředků také předem vyzkoušejte jejich účinnost na menší, méně viditelné části matrace, abyste se ujistili, že si na ní nechtěně nevyrobíte nevzhledné skvrny.

Zdroj: https://krasnesny.cz/jak-vycistit-matraci/, https://www.vyspise.cz/article/cz/jak-vycistit-matraci, https://www.ortopedicke-matrace.cz/blog/Jak-vycistit-matraci-a-odstranit-skvrny/, https://www.dreamlux.cz/jak-efektivne-vycistit-matraci

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *