Jak se nejrychleji zbavit čepů na mandlích

Čepy na mandlích – co to je a co si s nimi počít? Mandle, a teď nejsou myšleny pecky plodu mandloně obecné, ale ty co máte v krku. Slouží k obraně organismu, protože se jedná o orgán lymfatického systému, tedy o lymfatickou uzlinu.

Jako takové tedy patří k prvním „bojovníkům“ proti infekci, kterou zachytí. Často se v nich množí bakterie či replikují viry.

Pokud se tak stane, vyskytnou se na mandlích bílé nebo nažloutlé hrudkovité útvary, které nazýváte čepy.

Čepy a jejich vznik

Čepy, jak již bylo řečeno jsou drobné hrudkovité útvary, které mohou i nepříjemně zapáchat a nacházejí se na mandlích.

TIP: Menstruace v těhotenství. Je možná? A jak ji spolehlivě rozpoznat od jiných stavů?

Tyto čepy vytvářejí mikroorganismy jako viry nebo bakterie, které se v mandlích množí. Čepy na mandlích jsou zpravidla prvním příznakem angíny. Ovšem čepy provázejí také jiná onemocnění, nejen angínu, ale třeba také spálu, infekční mononukleózu nebo kapavku.

Co jsou to čepy alias kameny na mandlích?

Čepy na mandlích jsou bílé nebo žluté útvary, které se tvoří v dutinách mandlí. Mohou být příznakem infekce nebo zánětu mandlí.

Chronická angína

Pokud máte čepy na mandlích i přesto, že se necítíte úplně nemocní můžete mít tzv. chronickou angínu. Jedná se o jedno z nejčastějších onemocnění dospělých.

Na mandlích probíhá trvalý zánět, který vznikl nejčastěji po opakujících se angínách či jedné těžké angíně. Chronickou angínou můžete trpět pokud máte tyto příznaky:

  1. Zvýšená teplota po ránu
  2. Pocit cizího tělesa v krku a parestézie
  3. Dráždění ke kašli
  4. Únava
  5. Zápach z úst
Co je to parestézie?

Parestézie je medicínský termín, který se používá k popisu nepříjemného nebo abnormálního pocitu, který je často spojen s mravenčením, brněním, štípáním, pálením nebo jinými podobnými příznaky. Parestézie může postihnout různé části těla, včetně rukou, nohou, obličeje nebo jiných oblastí.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Čepy na mandlích vymačkávání

Léčbu stanoví lékař po kultivaci na citlivost antibiotik, lokálně se podávají antiseptika, provádí se výplach mandlí a mechanické čištění (známé také jako vymačkávání mandlí). Pokud tato cesta není úspěšná nastupuje chirurgická léčba spočívající v odstranění mandlí.

Jak vyléčit čepy

Léčba čepů patří do rukou lékaře. Pokud na mandlích tyto útvary, nazývané také mandlové kameny, objevíte v krku, rozhodně konzultujte svůj stav s lékařem.

TIP: Podélné a svislé rýhy na nehtech – co to znamená? Nehty mohou být závažným ukazatelem nejrůznějších zdravotních problémů

Příčina vzniku čepů na mandlích totiž přímo určí způsob léčby. Je rozdíl mezi virovým a bakteriálním původcem čepů a vy opravdu nejste schopni, bez řádného vyšetření, určit příčinu.

Pokud si potřebujete rychle, před návštěvou lékaře ulevit, neváhejte vyzkoušet prověřená kloktadla jako šalvěj či šťáva z brambor, pro odvážnější slivovice.

V neposlední řadě dbejte na správnou ústní hygienu a prohlídky u stomatologa.

Odstranění mandlí

Tonzilektomie, neboli chirurgické vyjmutí mandlí, se příliš často nepoužívá. Mandle jsou totiž důležitou součástí imunitního systému.

Odstranění mandlí se provádí vždy v nemocnici, u dětí v celkové anestezii. Záněty a problémy v oblasti krku, a tedy i na mandlích, se kromě vašeho praktického lékaře zabývá také ORL.

TIP: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

Jak probíhá tonzilektomie alias odstranění mandlí?

Během zákroku je pacientovi podána celková anestezie. Lékař pak mandle odstraní buď řezem (chirurgická tonzilektomie), nebo pomocí tepla (elektrochirurgická nebo laserová tonzilektomie). Po operaci může mít pacient několik dní bolesti v oblasti krku a může mít potíže s jídlem a polykáním. Doba rekonvalescence se liší, ale obvykle trvá přibližně jeden až dva týdny, než se pacient plně zotaví. Po tonzilektomii je důležité dodržovat pokyny lékaře. Důležité je zejména užívání léků proti bolesti, které zmírňují nepříjemné pocity, a vyhýbání se tvrdým nebo kořeněným jídlům, která by mohla ránu podráždit. Komplikace po odstranění mandlí jsou vzácné, ale mohou zahrnovat krvácení, infekci nebo problémy s hojením rány. V případě jakýchkoli dotazů nebo obav je vhodné poradit se s ošetřujícím lékařem.

TIP: Předávkování vitamínem B – jak poznat předávkování a co dělat? Podívejte se, kterým druhy vitamínu B je možné se předávkovat a co si v takovém případě počít

Kdy se čepy na mandlích odstraňují operačně?

V některých případech, zejména pokud jsou obtíže časté nebo závažné, může být indikována chirurgická léčba. Tonsilektomie je chirurgický zákrok, při kterém jsou odstraněny mandle. O vhodnosti a přínosu této operace by vás měl informovat a rozhodnout lékař.

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/trapi-vas-smrduty-dech-mozna-mate-mandlove-kameny-56676, https://www.stefajir.cz/cepy-na-mandlich, https://www.wikiskripta.eu/w/Chronick%C3%A1_tonzilitida, https://zdravi.euro.cz/clanky/cepy-na-mandlich/, https://pardubice.rozhlas.cz/lecit-cepy-na-mandlich-antibiotiky-je-nesmysl-vysvetlime-proc-8509254

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *