Jak se zbavit mravenců doma i na zahradě

Mravenci jsou užitečný hmyz, který v přírodě napomáhá s provzdušňováním půdy a rozšiřováním semen rostlin. Jinak je to ovšem v případě podčeledi Monomorium pharaonis, česky mravenec faraon. Ta se s oblibou stává nechtěným hostem domácností, kde se nekontrolovatelně množí a roznáší nejrůznější choroby. Připravili jsme pro vás přehled tipů, jak se těchto mravenců doma i na zahradě zbavit, a to jak přírodní, tak chemickou cestou.

Jak na mravence? Dodržujte zásady prevence

Mravence lákají cukry a hnijící či volně dostupné potraviny. Prvním tipem, jak se zbavit mravenců, je tedy pečlivé dodržování základních hygienických pravidel. Dbejte na to, abyste na podlaze nenechávali zaschlé skvrny od nápojů či ovocné šťávy a vždy se včas zbavte veškerého hnijícího jídla.

Šikovným pomocníkem jsou zde uzavíratelné misky, v nichž můžete potraviny uchovávat. Omezíte tak přístupnost jídla a mravenci nezískají prvotní impuls k návštěvě vašeho domu či bytu.

Jak se zbavit na mravenců

Jestliže se vám mravenci v kuchyni nebo jiné místnosti v domě či bytě uhnízdili, máte na výběr ze dvou možností, jak se jich zbavit. První z nich je využití chemických látek či speciálních pastí, které jsou k tomuto účelu stvořené. Druhou variantou je pak přírodní cesta, k níž se používají prostředky, které jsou běžnou součástí domácnosti.

Pro oba případy ovšem platí jednotná strategie – nejprve je potřeba mravencům zabránit v přístupu do domu a poté je nutné zahubit všechny mravence, kteří se už nacházejí v domě.

jak na mravence
Zdroj: Pixabay

Nejjednodušším řešením je sprej proti mravencům, který koupíte v každé drogérii nebo supermarketu. Sprej nastříkáte na místa, kde se mravenci nejčastěji vyskytují, důkladně vyvětráte místnost, kvůli toxickým výparům, a počkáte, než dojde ke kontaktu mravence s ošetřenou plochou.

Tento způsob, jak se zbavit mravenců, je kvůli zmíněné toxicitě vhodnější spíše do exteriéru. Stejně efektivně však poslouží i v interiérech, mimo kuchyně. Sprej totiž nejenže hubí mravence, které jím postříkáte, ale po určitou dobu chrání i zasaženou plochu. Tímto způsobem se tedy zbavíte i mravenců, jež přijdou s danou plochou do styku i po několika dnech.

Tip: Jak se zbavit krtka bez zabíjení? Použijte hluk, pachy a průvan

Jak se zbavit mravenců s kyselinou boritou

Alternativou ke speciálním sprejům na mravence je kyselina boritá. Tu je dobré zkombinovat s cukrem a vodou, aby se zamaskoval její zápach a současně zvýšila šance na to, že mravenci ucítí vůni, která je naláká. Směs, která vám pomůže se mravenců zbavit, smíchejte následovně:

 1. Vezměte si misku a vlijte do ní jeden velký hrnek teplé vody.
 2. Do teplé vody přidejte půl hrnku cukru.
 3. Přidejte do směsi lžíci a půl kyseliny borité.
 4. Zamíchejte.

Výsledek naneste podél trhlin ve zdech a k místům, kde se mravenci často vyskytují. K aplikaci je vhodné použít kapátko, díky němuž se dostanete i do hůře přístupných míst.

Mějte ovšem na paměti, že stejně jako spreje, je i tento postup, jak se zbavit mravenců, toxický. Není tedy příliš vhodný pro domácnosti, kde se vyskytují menší děti a zvířata.

Savo na mravence

Mezi chemikálie, které vám pomohou vyhubit mravence, patří také Savo, které je rozleptá. Pokud se pro řešení s využitím Sava rozhodnete, tak jej naneste do mravenčích děr a prasklin. Zbytek práce již udělá za vás.

Tip: 6 tipů jak vyčistit mastnou zeď (omítku i kachličky) od oleje

Past na mravence

Další variantou, jak se zbavit mravenců, představují pasti na mravence. Past na mravence můžete stejně jako v případě spreje zakoupit v drogerii či supermarketu. Prodává se buď pod označením past na mravence, nebo mravenčí bufet a mravenčí gel.

Princip je však ve všech případech stejný. Past na mravence funguje jako nástraha, která obsahuje látku, jež slouží jako lákadlo na mravence. Ti se k ní tedy začnou rojit a kusy návnady nosit do mraveniště. Zde již past vykoná svou práci a kromě toho, že vám pomůže zahubit mravence, kteří jsou „na lovu“, zabije i královnu a larvy.

Jak na mravence bez chemie

Pokud si potrpíte spíše na přírodní látky, můžete zkusit také některé postupy, jak se zbavit mravenců bez chemie. K jejich aplikaci využijete prostředky, které se běžně vyskytují v domácnosti nebo je zakoupíte ve většině obchodů s potravinami či v drogériích.

Směs octa a vody

Prvním postupem, jak na mravence bez chemie, je využití směsi octu a vody. Pach octa mravence odpuzuje. Nánosem na frekventovaná místa výskytu mravenců je tak můžete odradit nejen od své kuchyně, ale i od celého bytu. Stačí, když v poměru 1:1 zmíněný ocet smícháte s vodou.

Tip: Pití jablečného octa – jaké má prospěšné účinky?

Lněný a esenciální olej

Druhou variantou je použití lněného a esenciálního oleje, ze kterého si můžete vyrobit přírodní sprej proti mravencům. Ten poslouží všude tam, kde nemůžete zvolit chemickou cestu, ale i v případě, že chcete před chemikáliemi vyzkoušet přírodní postupy, jak se mravenců zbavit.

Výroba přírodního spreje proti mravencům probíhá následovně:

 1. Nakapejte do misky 10 kapek tea tree oleje.
 2. Přidejte 15 kapek mátového oleje.
 3. Nakapejte 3 kapky pomerančového oleje.
 4. Zalejte ½ dcl vody.
 5. Dolejte ½ dcl vodky.
 6. Směs promíchejte a nalejte do rozprašovače.

Směsí posprejujte parapety, škvíry ve zdech i v podlaze a ošetřete všechna další místa, kde se mravenci mohou vyskytovat.

Jak vyhubit mravence s pomocí citronové šťávy

Účinným pomocníkem v boji s mravenci je také citron. Můžete jej využít hned na dva způsoby. Prvním z nich je vymačkání šťávy a přelití do rozprašovače. Tím postříkejte otvory, praskliny či trhliny ve zdi i v podlaze. Kůru z citronů nastrouhejte a rozmístěte ke vchodovým dveřím a oknům.

Stejně tak můžete směsí citronové šťávy a kůry vytřít podlahu. Vymačkejte čtyři citrony, přimíchejte citronovou kůru a dva litry vody. Pach citronu mravence opět odradí a pomůže se vám jich zbavit.

Tip: Jak se zbavit plísně na zdi?

Mravenci v květináči

Mravenci se kromě skulin ve zdech či v podlaze velmi rádi usídlují také v květináčích. Pokud hledáte způsob, jak se jich zbavit, zkuste jarovou vodu. Tou květináč vydezinfikujte. Jarovou vodu pak můžete nalít i do rozprašovače a postříkat jím samotné květiny.

Jak vyhubit mravence na zahradě

S květináčem souvisí i poslední tip, jak se zbavit mravenců, a sice, jak vyhubit mravence na zahradě. Postup je zcela jednoduchý:

 1. Vyhledejte na zahradě mraveniště.
 2. Otočte květináč vzhůru nohama a položte ho někam doprostřed mraveniště.
 3. Spodní dírou do květináče nalijte vařící vodu.

Nechte zde květináč položený, horká voda po čase minimálně část mraveniště vyhubí.

jak se zbavit mravenců na zahradě
Zdroj: Pixabay
4.5/5 - (4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *