Jak se zbavit plísně na zdi?

Nevzhledné fleky na zdi, typický zápach a hlavně nesčetná zdravotní rizika. Řeč je samozřejmě o plísni, která vás může potrápit v domě, bytě i garáži. Zjistěte společně s námi, proč nás doma obtěžuje a jak se zbavit plísně na zdi jednou pro vždy.

Kde se plíseň bere a kde se vyskytuje nejčastěji?

Plísní existuje mnoho druhů a není tak divu, že se nenápadně vyskytují všude kolem nás. A jakmile se plíseň a její spory dostanou k nám domů, stačí jim k přežití jen ideální podmínky, které často plísním nevědomky poskytujeme.

Nejčastěji se jedná o vyšší vlhkost, špatné rozmístění nábytku nebo nedostatečné větrání. My si pak můžeme všimnout nevzhledných černých či barevných skvrn a bílých chomáčků, které se nejčastěji vyskytují v rozích místnosti, u oken a dveří nebo na rozsáhlejších plochách. Ačkoliv je nejčastějším problémem plíseň na zdi, umí se skvěle uchytit i na dřevu, plastu nebo skle.

Prevence plísně je základ

Stejně jako u celé řady problémů, i zde by měla být základním pilířem pro boj s plísní prevence. Ať už jsme se právě přistěhovali do nového bytu nebo se nám podařilo veškerou plíseň odstranit.

  • Zvolte vhodný nátěr, která zabrání kondenzaci vlhkosti v obvodovém zdivu.
  • Prosvětlete interiér a umožněte slunečním paprskům pravidelnou návštěvu – nemusíte rovnou bourat, stačí během dne omezit používání závěsů či žaluzií.
  • Větrejte pravidelně a efektivně. Několikrát denně alespoň na 3-4 minuty otevřete okno dokořán v každé místnosti, pouhá větračka se o výměnu vzduchu takto nepostará. Tip: Jak ušetřit za topení?
  • Pokud je vlhkost v místnosti opravdu vysoká (např. koupelny, místnosti s akváriem a množstvím květin), pořiďte si účinný pohlcovač vlhkosti s výměnným filtrem.
  • Odsuňte nábytek do prostoru a nechte stěny dýchat. Mezi většími skříněmi nebo dalším prostorným nábytkem a stěnou nechte alespoň 5cm mezeru.   
  • Nepřetápějte. Ani vám vysoká teplota doma nesvědčí a navíc napomáháte zmíněné kondenzaci. Tip: Jak odzvdušnit topení?
  • Nevytvářejte další zbytečnou vlhkost.  Při vaření používejte odsavač par, prádlo pověste pokud možno venku nebo si pořiďte sušičku.

Jak se tedy zbavit plísně na zdi?

Pokud právě čtete tento článek, je zřejmé, že s plísní bojujete a babské rady nejsou ve vašem případě dostačující. Pojďme se tedy podívat, jak správně odstranit plíseň ze zdi.

1) Vysušte zdi

Pokud stěny zůstanou vlhké či mokré, nepomůže ani fungicidní nátěr. Je tedy potřeba vyřešit příčinu a poté zdi vysušit například správně nasměrovaným přímotopem. Abychom se ale vyhnuli vdechování rozvířených spórů, je ideální mechanické odstranění plísně.

2) Mechanické odstranění plísní ze zdí

Určitě se jedná o nejefektivnější postup. Pokud je to tedy možné, nasaďte si ochranné pomůcky, respirátor a pusťte se do práce. Zdivo nejprve nastříkejte dezinfekčním prostředkem, aby spory nelétaly vzduchem a následně odstraňte nátěr a případně také zasaženou omítku.

Poté místo opět ošetřete dezinfekčním či fungicidním přípravkem a před opravou jej nechte dokonale vyschnout. Pokud se jedná o místo, které je ke vzniku plísní náchylné, zvolte k výmalbě termoizolační nátěr nebo fungicidní barvu.

3) Bojujte s plísní na zdi pomocí chemie

Pokud je plocha zasažená plísní opravdu malá, mohou vám pomoci chemické prostředky. Na trhu můžeme najít přípravky na bázi chlóru, mezi které patří samozřejmě dobře známé Savo proti plísním. Plíseň dokáže na oko zničit a podklad krásně vybělit, pokud je ale zasažena hlubší vrstva, jen stěží si s ní poradí a problém se opět časem vyskytne. Určitě tedy nečekejte zázraky po první aplikaci a zaměřte se na odstranění příčiny.

Bezchlórové přípravky proti plísním jsou další možnou variantou. Nejsou sice tak účinné a podklad nevybělí, zato vás ale nebude doma obsažený chlor dráždit.

Fungicidní přípravky jsou vlastně typem bezchlórových přípravků, které sice povrch nevybělí, ale s plísněmi umí díky fungicidním složkám rychle zatočit a slouží také jako účinná prevence.

4) Houbou proti plísni na zdi

Určitě víte, že plísně patří do skupiny hub. A novinkou minulých let je právě chytrá netoxická houba, která není škodlivá a dokáže vás plísně trvale zbavit. Na klasické plísni totiž parazituje a díky své invazi zvládne vymýtit i podhoubí plísně pod omítkou či v hlubších vrstvách zdiva.

5) Profesionální zásah

Vyzkoušeli už jste téměř vše bez úspěchu? Nebo je zasažená plocha natolik velká, že si na vlastní zásah netroufnete? Moderní firmy mají v rukávu několik efektivních způsobů a určitě k vám nenaběhnou jen s lahvičkou Sava. Naopak provedou důkladné šetření a diagnostiku vzniku plísní, doporučí vám potřebné úpravy nebo vás mohou plísně zbavit pomocí ozonového čištění nebo dalších sanačních metod – od speciálních nátěrů až po zednické práce.

Babské rady proti plísním na zdi

I předchozí generace se potýkaly s vlhkem a otravnými plísněmi. Když tedy pomineme preventivní rady okolo větrání a vytápění, které už jsme zmínili výše, máme pro vás několik babských triků pro boj s plísní:

Jedlá soda je v domácnosti naprosto nezbytná. A roztokem sody 1:1 s vodou můžete postižené místo potřít či nastříkat.

Hašené vápno je řešením spíše pro sklepy nebo garáže, je však léty ověřeno. 2 až 3 vrstvy hašeného vápna naneste na zeď očištěnou od plísně.

Citron nebo grep také pomohou opět formou postřiku, použít můžete čerstvou šťávu i koncentrát.

Ocet je dalším skvělým bojovníkem, sice vám domácnost na chvíli nelibě provoní, ale výsledek prý stojí za to.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/prirodni-boj-s-plisni-metody-ktere-moc-nevoni-ale-zaberou-8724 a https://napovime.cz/navod/jak-se-zbavit-plisne-na-zdi/ 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *