Jak sušit levanduli a jak poznat, že je správně usušená?

Levandule není jen okrasnou rostlinou, která přitahuje včely. Naopak. Pokud si ji správně nasušíte, můžete ji využít v léčitelství, v kosmetice i při přípravě jídel. A rozhodně se nemusí sušit pouze květy.

Co do doby kvetení záleží na tom, jakou odrůdu levandule doma máte. Mnohé kultivary zvládají kvést do konce léta a leckdy dokonce až do podzimu Jak jsme však předznamenali výše, rozhodně není třeba sušit pouze květy.

Levandule je aromatická celá

Pokud si totiž čichnete k listům, zjistíte, že obsahují stejné éterické silice a další užitečné látky. Pokud tedy chcete použít levanduli např. k vyhnání molů nebo ji přidat jako aromatickou přísadu do koupelové soli, bez potíží si vystačíte jen s lístky.

Jak stříhat levanduli na sušení

Levanduli se snažte stříhat dopoledne, kdy má v sobě nejvíce silic. Vždy však musíte počkat, až zaschne rosa a teprve poté vzít do ruky nůžky. Pokud stříháte květy i s částí listů, pak si pamatujte, že střih nikdy nesmí být hlubší než do jedné třetiny větviček, a také nikdy nesmí zasahovat do starého dřeva.

Materiál poté dobře roztřiďte – všechen zvadlý musí pryč. A pokud stříháte květy, snažte se to udělat ještě před jejich úplným rozvitím, poté vám totiž při sušení neopadají.

Tip: Kdy stříhat levanduli? Jarní, letní a podzimní střih

Jak sušit levanduli

Ostříhanou rostlinu svažte do menších svazečků a seshora zarovnejte. Poté zavěste na stinné, ale dobře větrané místo květy směrem dolů. Teplota by se měla pohybovat nejlépe okolo 35 °C. Pokud bude nižší, pak sušení potrvá déle.

Jak poznat usušenou levanduli

Lze to provést vizuálně i po hmatu. Usušená levandule při zmáčknutí šustí, navíc ztratí svou jasnou barvu a mírně zešedne. K sušení menších částí je možné využít i sušičku – teplota uvnitř by však nikdy neměla přesáhnout 40 °C. Jinak by levandule mohla zčernat. Levanduli určenou pro další použití poté skladujte ve vzduchotěsné nádobě na tmavém místě.

Zdroj: https://zavunilevandule.cz/jak-susit-a-skladovat-levanduli/, https://www.magazinzahrada.cz/provence-u-vas-doma-aneb-vse-o-levanduli/, https://living.iprima.cz/zahrada/jak-se-zastrihava-susi-levandule

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *