Jak správně vyfouknout vejce, aby vám neprasklo?

Stejně jako pomlázka, tak i kraslice patří k typickým českým Velikonocům. A pokud se letos i vy chystáte na zdobení kraslic, určitě se vám bude hodit spolehlivý návod na to, jak vyfouknout vejce tak, aby skořápka zůstala co nejméně porušená.

Příprava vajíčka před vyfouknutím

Ať už máte v plánu klasické malované kraslice nebo se chcete pustit do náročnějších technik zdobení, bude potřeba, aby vajíčko bylo dokonale čisté a odmaštěné. Nejprve ho tedy vlažnou vodou, houbičkou a jarem (či jiným přípravkem s odmašťovacím efektem) zbavte veškerých nečistot nebo červeného razítka z obchodu.

Tip: Jak poznat zkažené vejce (pukavce)?

Jak vyfouknout vejce?

Většina z nás má svůj osvědčený trik, jež se naučila už jako malá holka, která při vyfukování vajec pomáhala mamince. My pro vás máme tři nejčastější ověřené způsoby, jak vejce snadno vyfouknout, při kterých skořápku porušíte jen opravdu minimálně.

Klasické vyfukování vajec dvěma dírkami

Technika, kterou ovládá většina z nás, pokud si ji ale potřebujete připomenout, máme pro vás správný postup.

 1. Vejce očistěte dle návodu výše.
 2. Připravte si misku na vyfouknutý obsah vajíček.
 3. Potřebovat budete také ševcovské šídlo, hrubší jehlu nebo manikúrní nůžky s úzkou špičkou.
 4. Ve špičce vajíčka opatrně vyťukáme první dírku a propíchneme vajíčko až k tekutému obsahu.
 5. Vajíčko přidržíme nad miskou a stejně tak dírku vyťukáme i z druhé strany.
 6. Pak už stačí do vajíčka jen foukat a vyfukovat tak bílek a následně také žloutek do misky.

Náš tip: Pokud nechcete přikládat ústa přímo na vejce, použijte papírový kapesníček

Vyfouknuté vajíčko můžete při zdobení díky dírkám umístit například na špejli – proti sjíždění pomůže gumička či kousek plastelíny. Po zaschnutí můžete dírkami snadno provléci stuhu a zavěsit kraslici na jarní větvičky.

Tip: Jak dlouho vařit vejce?

Vyfukování vajíček jednou dírkou

Méně známá metoda, která je ovšem stejně tak velice jednoduchá. Skořápka díky ní zůstane na jedné straně naprosto neporušená, musíme ale počítat s větší dírkou a také složitějším připevňováním stuhy. Často se o této metodě mluví také jako o vyfukování vajíček brčkem, v našem návodu rychle pochopíte, proč tomu tak je.

 1. Opět budeme potřebovat očištěné vejce a misku na vyfouknutý obsah vajíčka.
 2. Kromě ostrého předmětu, kterým může být šídlo, hrubší jehla či špičaté manikúrní nůžky, si připravte také brčko (ideálně tenčí s ohebným kolínkem pro snazší manipulaci).
 3. V širší spodní části vejce vyťukejte dírku, která bude o kousek větší než průměr brčka.
 4. Brčko vložte do vejce a začněte do něj foukat.
 5. Díky vzniklému přetlaku začne obsah vejce vytékat do připravené misky.

Náš tip: Nefoukejte příliš silně, aby skořápka nepraskla. To se může stát také v případě, že je zbývající část dírky, kterou brčko nezabírá, příliš malá.

Vyfukování vajíček injekční stříkačkou

Zdá se vám, že při vyfukování vajíčka brčkem vznikne příliš velká neestetická dírka? Vyzkoušejte stejný postup s injekční stříkačkou, kterou za pár korun pořídíte v každé lékárně a využijete později třeba při jarním úklidu.

Postup je zcela stejný jako u vyfukování vajíčka brčkem, jen vám tedy postačí menší otvor a namísto brčka do něj vložíte stříkačku, do které jste nasáli vzduch. Pak už stačí jen stříkačku pomalu stlačovat a vzduch tak vyfukovat do vejce, ze kterého opět díky podtlaku bílek i žloutek jednoduše vyteče do připravené nádoby.

Tip: Jak správně skladovat vejce?

Jak očistit vyfouklá vejce?

Po vyfouknutí je nezbytné vajíčka důkladně vymýt a nechat vyschnout, aby následně nezapáchala a nezačaly se v nich tvořit bakterie či plíseň. U vyfouklých vajec se dvěma dírkami to snadno zvládnete pod tekoucí vodou, vejce s jednou dírkou je ideální několikrát propláchnout za pomocí injekční stříkačky s vodou. Vajíčka pak můžete také snadno vyfoukat opět pomocí stříkačky nebo brčka.

Zdoj: https://prozeny.blesk.cz/jak-vyfouknout-vejce a https://www.novinky.cz/zena/velikonoce/clanek/vyroba-velikonocnich-dekoraci-jak-vyfouknout-vejce-snadno-i-jednou-dirkou-40354881 

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *