Jak poznat zkažené vejce (ještě před tím, než ho rozklepneme)?

Chcete si dát ke snídani výživnou omeletu, ale nejste si jistí, jak dlouho už máte v lednici vejce a zda budou ještě v pořádku? Máme pro vás několik návodů, jak zjistit čerstvost vajec nebo jak poznat zkažené vejce dříve, než nás neuvěřitelný zápach pukavce udeří do nosu. 

Jak poznat zkažené vejce?

Zkažené vejce neboli pukavec nám dokáže pěkně znepříjemnit den. Ať už si ho uvaříme natvrdo ve skořápce a nebo jej bez předchozího varování rozklepneme do těsta. Je ale několik metod, jak zjistit, zda není vejce zkažené ještě dříve, než se dostaneme k jeho obsahu.

Tip: Jak správně uvařit vejce?

1)Vsaďte na svůj čich

Jak jsme již naznačili, zkažené vejce má tak silné a nepříjemné aroma, že jej většinou ucítíte i přes skořápku. Pokud si tedy čerstvostí nejste jistí, nebojte se vajíčko pořádně očichat.

2) Vizuální kontrola

Na první pohled sice vajíčko neprokouknete, ale jeho skořápka vám leccos napoví. Zkontrolujte zejména praskliny, kterými by se do vajíčka mohly dostat bakterie, ale také povrch skořápky, který může být chycen plísní – často je pak na vajíčku jemný poprašek.

3) Trik s plovoucím vejcem

Stačí jen sklenice s vodou, do které se vejce pohodlně vejde, a můžete začít testovat. Vejce vložte do vody a pozorujte, co se bude dít.

  • Vejce kleslo na dno a drží se tam – dobrá zpráva, máte jednoznačně čerstvé vajíčko.
  • Vejce kleslo na dno, lehce se zvedlo a vznáší se u dna – sice už to není, co bývalo, ale po tepelném zpracování, bude vše v pořádku. 
  • Vejce se vznáší u hladiny – tady už bychom byli velice opatrní, jedná se o vejce staršího data. Neznamená to ale, že se musí jednat vždy o pukavce. 

4) Zkuste s vejcem zatřást

Abyste tuto i další metody lépe pochopili, je potřeba mít představu o tom, jak se vajíčko uvnitř časem mění. 

Naprosto čerstvé vejce má velmi pevný žloutek i bílek. Žloutek je hezky kulatý a bílek se nerozlévá a drží pohromadě. Čím je vajíčko starší, tím řidší a méně pevné obě části vajíčka jsou a u zkažených vajec dochází často k naprostému smíšení.

Pokud tedy s vejcem zatřesete, můžete snadno odhalit jeho čerstvost. S čerstvým vejcem to uvnitř téměř nehne nebo cítíte jak se žloutek přesouvá, ve starém vejci už to spíše jen šplouchá, když se obsah mísí dohromady.

5) Prosvětlení vejce a vzduchová bublina

Nejdříve opět důležitý poznatek. V každém vajíčku se nachází vzduchová bublina. Ta se s postupem času, jak plyny nahrazují tekutinu uvnitř, zvětšuje.

Pokud si tedy vezmeme baterku a nejlépe ve tmě vejce prosvítíme, uvidíme i velikost vzduchové kapsy. 

A pokud u prosvícení vejcem budeme otáčet, můžeme lehce poznat také konzistenci a pevnost žloutku či bílku.

Staré vs. zkažené vejce 

Ne vždy je staré vejce potřeba hned vyhazovat. Přestože je máme v lednici několik týdnů a žloutek s bílkem už ztratili svou pevnost, dokud není vejce uvnitř napadeno plísní či bakteriální infekcí, můžeme je po důkladném tepelném zpracování bez obav konzumovat.

Po rozklepnutí můžeme zkažené vejce poznat nejen po čichu, ale zejména také podle barvy žloutku. Ta by nikdy neměla mít zelený či modrý nádech – mohlo by se jednat o počáteční plísně. 

Jak dlouho vydrží vejce v lednici?

Čerstvá vajíčka mají trvanlivost až pět týdnů, záleží však na jejich správném skladování. Pokud je teplota stabilní a v rozmezí 2 – 8°C, není problém je po dobu pěti týdnů konzumovat. Uvařené vajíčko na tvrdo zase můžete v lednici bezpečně uchovat až po dobu jednoho týdne. 

Co dělat, když jste snědli zkažené vejce

Pukavec vám ve většině případů svou konzumaci znemožní nepříjemným zápachem. Starší lidé s horším čichem nebo v posledních letech také pacient s Covid-19, kteří dočasně o čich přišli, si mohou lehce zkažené vejce naservírovat.

Po snězení zkaženého vejce se postup dělí na dvě možnosti:

  1. Pokud jste snědli důkladně tepelně upravená zkažená vejce, s největší pravděpodobností se budete muset připravit na průjem a zažívací potíže. Nic vážného by se ovšem přihodit nemělo.
  2. S pozřením zkažených syrových vajec jde ovšem často ruku v ruce zejména salmonela. V tomto případě je doporučováno se co nejrychleji vyprázdnit a několik dalších dnů sledovat svůj zdravotní stav. 

Zdroje: https://www.slepicar.cz/blog/541-5-zpusobu-jak-zjistit-dobre-a-zkazene-vejce.html a https://www.rexter.cz/rubriky/zajimavosti/jak-poznat-zkazene-vejce-a-mozne-nasledky-pri-poziti_963.html 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *