Jak zjistit zapomenuté heslo k routeru

Všichni jsme to zažili: potřebujete nakonfigurovat nastavení routeru, ale nemůžete si vzpomenout na uživatelské jméno a heslo. V dnešním propojeném světě je spolehlivé připojení k internetu klíčové a ztráta přístupu k routeru může být docela frustrující.

Naštěstí existuje několik metod, jak obnovit zapomenuté heslo routeru bez nutnosti připojení k internetu.

Zkontrolujte štítek routeru

Jednou z nejjednodušších metod obnovení zapomenutého hesla routeru je kontrola štítku na samotném těle tohoto elektronického pomocníka. Většina routerů má na spodní nebo zadní straně štítek, na kterém jsou uvedeny základní informace včetně výchozího uživatelského jména a hesla. Zde je návod, jak to udělat:

  • Najděte svůj router: Najděte svůj router, otočte jej a zkontrolujte štítek na spodní nebo zadní straně.
  • Najděte výchozí přihlašovací údaje: Vyhledejte část na štítku, která obsahuje výchozí přihlašovací údaje. Obvykle se jedná o webovou adresu, uživatelské jméno a heslo.
  • Použijte výchozí přihlašovací údaje: Zadejte webovou adresu do prohlížeče a po výzvě použijte výchozí uživatelské jméno a heslo uvedené na štítku.

TIP: Jak se efektivně učit: Plánování je klíčové pro efektivní učení. Rozdělte si učivo na menší části a stanovte si časové termíny, ve kterých se budete učit každou část.

Tato metoda funguje, pokud jste nezměnili výchozí přihlašovací údaje nebo pokud štítek nebyl neoprávněně pozměněn.

Obnovení továrního nastavení routeru

Pokud jste změnili přihlašovací údaje routeru nebo pokud byl štítek odstraněn či s ním bylo manipulováno, může být nejlepší volbou obnovení továrního nastavení. Při této metodě však buďte opatrní, protože vymaže všechna nastavení routeru a vrátí jej do výchozího stavu. Postupujte podle následujících kroků:

  • Vyhledejte tlačítko resetování: Většina routerů má malé tlačítko pro resetování, které se obvykle nachází na zadní nebo spodní straně zařízení.
  • Stiskněte a podržte tlačítko resetování: V zapnutém routeru stiskněte a podržte tlačítko resetování po dobu asi 10-15 sekund, dokud nezačnou blikat kontrolky na routeru.
  • Znovu nakonfigurujte router: Po restartování routeru k němu můžete přistupovat pomocí výchozích přihlašovacích údajů (obvykle jsou uvedeny na štítku). Nyní podle potřeby překonfigurujte nastavení.

TIP: Jak zrušit Badoo? Jde to snadno (i notifikace). Stačí jen postupovat podle prověřeného návodu krok za krokem.

Použití seznamů hesel routerů

Existují online zdroje a databáze, které poskytují výchozí kombinace uživatelských jmen a hesel pro různé modely routerů. Tyto seznamy jsou užitečné zejména tehdy, pokud znáte model svého routeru. Stačí v databázi vyhledat název modelu routeru a vyzkoušet související výchozí přihlašovací údaje. Ty nejoblíbenější a nejčastěji se vyskytující najdete zde:

ZnačkaUživatelské jméno (User)Heslo (Password)
Asusadminadmin
Belkinadminadmin (případně bez vyplnění přístupových údajů)
Ciscoadminadmin

cusadminpassword

cusadminhighspeed
D-Linkadminadmin

adminbez hesla

Adminbez hesla

useruser

adminpassword
Edimaxadminadmin

admin1234

adminepicrouter
Huaweiadminadmin

useruser
Linksysadminadmin

blank (nevyplňovat)admin

rootadmin

linksys-bez hesla
MotorolaadminMotorola (motorola)

adminpassword

routerrouter
Netgearadminpassword

comcast1234

nic (none)password

admin1234
Ovislinkadminairlive

adminadmin

userpassword
Sagemadminadmin

adminsky
Tendaadminadmin
Toshibaadminpassword
TP-Linkadminadmin

adminttnet
Trustadminadmin

adminepicrouter
US Roboticsroot12345

adminadmin

nic (none)nic (none)

admin1234
ZyXELadmin1234

bez hesla1234

adminbez hesla

12341234
Co dělat, pokud potřebuji zjistit heslo k routeru méně známé značky?

Pokud máte jiný router, můžete tyto kombinace také vyzkoušet. Je opravdu velká šance, že se trefíte

Když všechno selže aneb další možnosti

Vyzkoušet můžete i další možnosti, které by vám mohly s vaším problémem pomoci.

Software pro správu routeru

Některé aplikace softwaru pro správu routeru vám mohou pomoci obnovit zapomenuté heslo, pokud jste je dříve nainstalovali. Tyto programy často ukládají přihlašovací údaje.

Obraťte se na svého poskytovatele internetových služeb

Pokud se vám nepodaří obnovit heslo routeru pomocí výše uvedených metod, obraťte se na svého poskytovatele internetových služeb (ISP). Možná má přihlašovací údaje vašeho routeru v souboru a může vám pomoci s obnovením přístupu.

Nástroje pro obnovení hesla

Existují také specializované nástroje a software pro obnovu hesel, které vám mohou pomoci získat zapomenuté heslo ke routeru. Tyto nástroje fungují tak, že skenují připojená zařízení v síti a získávají přihlašovací údaje ze routeru. Při používání nástrojů třetích stran však buďte obezřetní a ujistěte se, že pocházejí z důvěryhodných zdrojů.

Co si tedy zapamatovat?

Vždy začněte kontrolou štítku na routeru, na kterém jsou často uvedeny výchozí přihlašovací údaje. Pokud jste tato nastavení změnili nebo štítek nemůžete najít, bude možná nutné provést obnovení továrního nastavení. Nezapomeňte, že obnovení továrního nastavení vymaže všechny vaše vlastní konfigurace, takže tuto metodu používejte jako poslední možnost. Kromě toho se můžete poradit s poskytovatelem internetových služeb, prozkoumat seznamy hesel nebo použít software pro správu routeru a nástroje pro obnovení, abyste znovu získali přístup ke routeru. S trochou trpělivosti a úsilí můžete obnovit nastavení routeru a opět si užívat stabilní připojení k internetu.

Zdroj: https://www.cnews.cz/clanky/jak-zjistit-zapomenute-heslo-na-wifi/, https://www.chip.cz/zjisteni-hesla-k-routeru-bez-nutnosti-jeho-otaceni, https://www.skutecnost.cz/rubriky/technika/jak-zmenit-a-zjistit-heslo-a-nazev-wifi_917.html, https://www.cistepc.cz/jak-zjistit-heslo-k-wi-fi-routeru/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *