Kdo je dula? Maminkám může být oporou

S termínem dula se lze setkat především v moderní porodnické praxi, ovšem ve skutečnosti sahají kořeny této „profese“ hluboko od minulosti. Kdo je dula a s čím může nastávajícím maminkám pomoci?

Význam slova dula je ze starořeckého δούλη [doúlē] – služebná. Označení dula se používá pro ženu, která je speciálně vyškolena a poskytuje péči těhotné ženě či novorodičce. Jedná se o psychickou nebo fyzickou podporu. Ovšem nepleťte si dulu s porodní asistentkou, tou totiž dula není. Nemá potřebné zdravotní vzdělání ani vyškolení. Dula je pomáhající profese.

Jaký je rozdíl mezi dulou a porodní asistentkou?

Dula není porodní asistentka. Nenahrazuje práci lékaře, zdravotní sestry ani nenahrazuje partnera. Dula pomáhá těhotné ženě během těhotenství, porodu a po porodu. Lékaři, zdravotní sestry a porodní asistentky zajišťují hladký zdravotní průběh a dula se stará o psychiku nastávající maminky a také i partnera, pokud je to žádoucí.

Rozdíl je rovněž ve vzdělání. Porodní asistentka musí mít odpovídající typ studie. Kompetence porodních asistentek jsou přesně dané a upravuje je zákon č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních. Kurzy pro duly obvykle organizují různé nezávislé spolky. Její součástí je rozsáhlé prezenční studium a praxe s dohledem zkušené duly. Studium samotné je pak ukončeno certifikační zkouškou.

TIP: Co si sbalit s sebou do porodnice? Poradíme vám, co s sebou do porodnice vzít a co naopak může zůstat klidně doma

Co dula dělá

Vlivem hormonů může být nastávající maminka v psychické nepohodě nebo stresu a dula je se svými zkušenostmi, nadhledem a dobrými radami tím, kdo ženu pomůže uklidnit a vše zvládnout. Dula doprovází ženu během těhotenství, porodu i v období šestinedělí. Pokud se porodu zúčastní kamarádka, příbuzná nebo partner, pak je dula oporou také pro ně.

K jakému typu porodu může přijít dula?

Dula může být se ženou u každého typu porodu. Doplňuje tým odborníků, kteří o ženu během těhotenství a porodu pečují. Dula vytváří příjemnou atmosféru a prostředí porodu, pomáhá s uvolněním a úlevovými polohami a je oporou. Dula může ženu doprovázet také k porodu císařským řezem.

Je rovněž možné, aby zůstala se ženou i na nadstandardním pokoji a pomoci jí v počáteční péči o miminko.

TIP: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem – vytvořte si z koupele příjemný rituál pro celou rodinu

Co dělá dula v šestinedělí?

Dula může být nápomocná ženě a její rodině také v období šestinedělí. Podporuje novopečenou maminku v kontaktu s děťátkem a v jejích mateřských kompetencích. Pomáhá tak, aby měla žena možnost si odpočinout a nabrat síly. Dokáže rovněž v případě potřeby pomoci se staršími dětmi nebo uvařit (to však záleží na individuální domluvě). Také poskytuje rady ohledně kojení.

Úmrtí dítěte

Dula dokáže sehrát důležitou úlohu i v případě, že těhotenství nebo porod nedopadnou tak, jak mají. I v tomto případě poskytuje dula psychickou oporu nebo předá kontakty na odborníky.

TIP: Jak poznat blížící se porod? Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o porodu. Nenechte se zaskočit žádnými neočekávanými událostmi

Co je tedy přínosem duly pro rodičku?

Dula může být přínosem pro těhotnou ženu, pokud to sama nastávající maminka tak cítí. Pro někoho je tato profese zbytečná, někdo jiný nedá na dulu dopustit. Rozhodnutí je vždy na budoucí rodičce.

  1. Duševní pohoda těhotné ženy a rodiny
  2. Spokojenost ženy se sebou a s porodem
  3. Průběh a délka porodu
  4. Kojení dítěte
  5. Výskyt poporodních depresí
Kdo hradí služby duly?

Péče duly není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, proto si její služby musí hradit rodiče kompletně sami. Někde je však možné získat na tuto péči příspěvek od pojišťovny, a to v rámci některého bonusového programu. Dulu je možné nalézt na specializovaných stránkách, jako jsou například: www.duly.cz, (ty provozuje Česká asociace dul) či www. mojedula.cz (ty provozuje spolek České duly).

TIP: Hemoroid po porodu – je to normální? Za jak dlouho zmizí? Zjistěte vše potřebné o tomto nepříjemném problému

Ať již se rozhodnete pro služby a pomoc duly či nikoliv, vždy respektujte své přání a potřeby. I dula je bude respektovat, pokud se takto rozhodnete. Přítomnost jiné ženy během těhotenství, porodu a šestinedělí, může být pro vaši duševní pohodu velkým přínosem.

Zdroj: https://www.babyplace.cz/proc-ne-mit-dulu-u-porodu/, https://www.duly.cz/kdo-je-dula/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Dula, https://jaknamaterstvi.cz/kdo-je-dula-a-proc-ji-mit-u-porodu/, https://www.aperio.cz/clanky/kdo-je-kdo-porodni-asistentka-a-duly

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *