Kdy sklízet česnek (paličák i nepaličák)?

Sklizeň česneku nemá jednotný termín. Ve hře je mnoho faktorů, někdy je tak možné voňavé palice sklízet už na konci června a jindy je čas na štiplavou úrodu až v polovině srpna. A jak poznat správný termín?

Česnek se obvykle sklízí v létě (pokud se ho tedy nerozhodnete pěstovat třeba na vnitřním parapetu). Finální termín závisí na odrůdě. Ty nejranější dozrávají už 16 týdnů po výsadbě, naopak ty nejpomalejší potřebují k dozrání týdnů i 36.

Tip: Jak hnojit česnek?

Paličák nebo nepaličák, záleží na tom?

Pravidla pro sklízení česneku se však liší. Záleží na tom, zda pěstujete paličáky nebo nepaličáky. A jak je poznat?

  • Nepaličáky mají stroužky uspořádané nepravidelně.
  • Paličáky naopak tvoří jasnou palici se stroužky narostlými okolo tvrdého středu.

U paličáků platí pravidlo počítání listů. Jestliže mají na sobě přibližně pět dužnatých listů (a zbytek mezitím zaschne) a na palici se nachází 4 až 5 slupek, pak jsou připraveny ke sklizni. A pokud budete pozorovat nať, pohlídejte si také tvorbu květenství. To je třeba odstranit co nejdříve, jinak bude ohrožena velikost i chuť stroužků v palicích.

Ovšem i květenství může sloužit jako indikátor zralosti – pokud se totiž narovná, pak je česnek zralý a je možné ho sklízet. Pro kontrolu tak můžete na záhonku ponechat dvě až tři a řídit se tím.

U nepaličáků pak záleží na poléhavosti nati – pokud je polehlá již více než polovina rostliny a zároveň mají palice 3 nebo 4 slupky, můžete je sklízet.

Jak sklízet česnek

Sklizeň probíhá velmi snadno – obvykle stačí česnek uchopit za nať a snadno ho z půdy vytáhnout. Pokud to z nějakého důvodu není možné, pak použijte rycí vidle nebo alespoň rýč. Nať na něm ponechte, vydrží pak uskladněný mnohem déle. Zbavit se jí lze až po úplném usušení úrody. Pokud ovšem chcete plést z česneku copy, pak ji můžete na palicích ponechat zcela.

Česneky se suší na zastíněném místě s dobrým prouděním vzduchu a to nejlépe ve svazcích (ty by mělo tvořit okolo 10 až 20 palic). Pokud chcete odstraňovat nať, pak u nepaličáků ji jednoduše nalomte a u paličáků odstřihněte nůžkami. Vyhnete se tak nechtěnému poškození palice, které by mohlo ohrozit její dobrou skladovatelnost.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/zloutne-nat-cesneku-je-cas-ho-sklizet-a-susit-73909, https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/56-kdy-a-jak-sklizet-cesnek

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *