Kontrakce vs. poslíčci. Jak je rozeznat?

Kontrakce ukazují na to, že porod již začal a budoucí maminka se tedy může již brzy těšit na příchod miminka. Ne každý stah dělohy však kontrakcí je. Někdy může jít i o poslíčky. Jak se od sebe oba typy stahování liší a jak poznat opravdové kontrakce?

Kontrakce vs. poslíčci

Porod je pro tělo zcela novou situací. A není tedy divu, že se na něj snaží připravit. Kontrakce mají tu funkci, že otevírají dělohu a později pomáhají s vytlačením plodu. Někdy si je tedy děloha tak trochu zkouší předem. Mezi kontrakcemi a poslíčky je však zásadní rozdíl.

Tip: Jak poznat blížící se porod?

Zatímco u kontrakcí dochází k postupnému rozšiřování hrdla dělohy, poslíčci nic podobného neumí. Často je dokáže „zarazit“ pobyt v teplé vodě nebo alespoň teplá sprcha, po několik minut namířená na břicho nebo na záda. S konečnou platností však rozhoduje vždy lékařské vyšetření, zaměřené právě na otevírání děložního hrdla. Mimochodem – poslíčci se mohou vyskytovat i dva až tři týdny před samotným porodem.

Tip: Co si sbalit s sebou do porodnice?

Jak poznat kontrakce

Všeobecně platí také to, že se kontrakce co do síly i intenzity stále prohlubují. Jejich intenzita se tedy zvyšuje a zkracují se i časové úseky mezi jednotlivými stahy, vyplatí tedy vše měřit na hodinkách a sledovat možný progres.

Oproti poslíčkům také bývají delší – jedna kontrakce může trvat i 30 až 40 vteřin. Zpočátku je také intenzita velmi malá – za hodinu se tak zřídkakdy objeví více než 4 nebo 5. A ještě jednou věcí se kontrakce od poslíčků liší – jsou pravidelné.

Tip: Jak správně koupat novorozence? Postup krok za krokem

Bolest při kontrakcích

Stah samotný je poměrně nepříjemný, ovšem doprovázet ho může i bolest. Ta často vystřeluje i do třísel nebo stehen. Možný je rovněž výskyt bolestí uvnitř břicha, které ženy někdy přirovnávají k velmi silné menstruaci. Bolet ovšem mohou i poslíčci, takže ani to není jednoznačným znakem přítomnosti kontrakcí.

Tip: Co nejíst a nepít při kojení?

Zdroj: https://www.nutriklub.cz/clanek/jak-poznat-kontrakce-a-poslicky, https://www.kojenecke-obleceni.eu/poslicci-nebo-kontrakce-jak-to-poznat-x31408

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *