Motýli v břiše – kdy se objevují a co znamenají

Láska, tento magický a často matoucí cit, v nás může vyvolat smršť pocitů a fyzických reakcí. Jedním z nejznámějších pocitů spojených s ranými fázemi lásky jsou „motýli v břiše“. Tento zvláštní pocit chvění lze přičíst kaskádě biochemických reakcí v našem těle, na nichž se podílejí především stresové hormony jako adrenalin a kortizol.

Je překvapivé, že prožitek zamilovanosti lze přirovnat k pocitu stresu, protože tyto hormony se v počátečních fázích romantického vztahu uvolňují v hojném množství.

TIP: Recenze seznamky eDarling – najdete zde partnera? Zjistěte, jak tuto oblíbenou platformu používat.

Úloha adrenalinu

Motýli v břiše jsou primárně způsobeni náhlým uvolněním adrenalinu, hormonu a neurotransmiteru, ke kterému dochází, když myslíte na svůj milovaný protějšek nebo s ním komunikujete. Adrenalin zrychluje srdeční tep, odvádí krev z trávicího systému a přesměrovává ji do svalů, čímž připravuje tělo na reakci „bojuj nebo uteč“. Tato změna průtoku krve může způsobit, že budete mít pocit chvění v žaludku. Je to fyzický projev emocionálního vzrušení a očekávání, které přicházejí s láskou.

Spojení s bloudivým nervem

Spojení mezi mozkem a trávicím systémem je navázáno prostřednictvím bloudivého nervu. Když jste nervózní nebo vzrušení, tento nerv se stimuluje, což vyvolává pocit chvění nebo „motýlů“ v žaludku. Tento nerv hraje významnou roli ve fyziologické reakci na emocionální horskou dráhu zamilovanosti.

TIP: Recenze seznamky FlirtKontakt. Podvod s falešnými profily? Podívejte se, jestli jste se nestali obětí podvodu.

Vliv kortizolu

Kortizol, běžně označovaný jako stresový hormon, hraje také zásadní roli v počátečních fázích vytváření vztahu s někým. Kortizol pomáhá lidem překonávat strach a stres při vstupu na nové a neznámé území, jako je nový vztah. Tento hormon může zvýšit vaše šance na úspěšné navázání vztahu s někým novým. Celkový stres prožívaný v této fázi však může mít za následek sníženou chuť k jídlu nebo dokonce nevolnost.

Dočasná povaha lásky

Postupem času mají intenzivní pocity zamilovanosti tendenci se zmírňovat. Podle studie z roku 2005 se hladina kortizolu začne vracet k normálu po 12 až 24 měsících vztahu. To naznačuje, že ohromující pocity zamilovanosti ustupují a jedinci se začínají cítit klidněji a pohodověji.

Dlouhodobější fyzické projevy lásky

Kromě počátečního návalu motýlů v žaludku se láska může projevovat různými fyzickými způsoby:

  • Rozšířené zornice: Za rozšířené zornice je zodpovědný především hormon dopamin, který je spojován s potěšením a odměnou. Když jste zamilovaní, mohou se vám rozšířit zorničky, což je často považováno za projev přitažlivosti.
  • Obsedantní myšlenky: Zamilovanost může způsobit, že o svém partnerovi neustále přemýšlíte, což se podobá obsedantně-kompulzivní poruše. To se připisuje poklesu hladiny serotoninu v mozku.
  • Úzkost z odloučení: Když jste daleko od milované osoby, můžete pociťovat smutek a úzkost. To souvisí s hormonem kortikoliberinem, který stimuluje uvolňování kortizolu, stresového hormonu.
  • Hormonální rozdíly: Zajímavé je, že u mužů se při zamilovanosti snižuje hladina testosteronu v krvi, zatímco u žen se mírně zvyšuje. Tento posun může z mužů udělat láskyplné medvídky, kteří jsou ochotni udělat vše pro to, aby jejich partnerka byla šťastná.
  • Zpocené dlaně, zrychlený tep a červenání: Adrenalin a noradrenalin jsou zodpovědné za zpocené dlaně, zrychlený tep a červenání – to vše může převládat v počátečních fázích zamilovanosti.
  • Oxytocin, „hormon lásky“: Oxytocin, často označovaný jako „hormon lásky“, se uvolňuje během fyzické intimity, jako je objímání, líbání a sexuální aktivita. Tento hormon podporuje pocity štěstí a bezpečí a prohlubuje pouto mezi dvěma jedinci.

TIP: Jak zrušit Badoo? Jde to snadno (i notifikace). Stačí jen postupovat podle prověřeného návodu krok za krokem.

Proč se v břiše objevují „motýli“ a jak to souvisí se zamilovaností?

Motýli v břiše jsou způsobeni prudkým vyloučením hormonu adrenalinu, který zrychluje srdeční frekvenci a odkrvuje trávicí systém. Tyto reakce jsou spojeny s emocemi, jako je zamilovanost.

Jaký je vztah mezi bloudivým nervem a „motýly“ v břiše?

Vagusový nerv, také známý jako bloudivý nerv, spojuje mozek a trávicí systém. Když jsme nervózní nebo nadšení, tento nerv je stimulován, což vede k pocitu „motýlů“ v břiše.

Jaký je význam kortizolu při zamilovanosti?

Kortizol, známý jako stresový hormon, pomáhá jedincům překonávat strach a stres spojený s novým a nepoznaným. V začátcích vztahu může kortizol zvýšit šance na úspěch v navazování vztahu.

Proč nám může být špatně od žaludku nebo můžeme ztratit chuť k jídlu, když jsme zamilovaní?

Celkový stres a vyplavování stresových hormonů může vést k nevolnosti nebo snížené chuti k jídlu.

Jak dlouho trvají fyzické projevy zamilovanosti?

Hladina kortizolu začne vracet k normálu obvykle po 12-24 měsících vztahu, což naznačuje, že silné pocity zamilovanosti obvykle opadnou a jedinec začne cítit větší klid.

Jaké jsou dlouhodobé fyzické projevy zamilovanosti?

Kromě „motýlů“ v břiše může láska projevovat zvětšením zornic, obsesivními myšlenkami, separační úzkostí, hormonálními změnami, pocením dlaní, bušením srdce, a dalšími projevy.

Jaké hormony jsou zodpovědné za pozitivní city a pocity štěstí spojené s láskou?

Jde především o oxytocin, nazývaný „hormon lásky,“ je vyplavován během objímání, polibků a sexu, což vede k pocitu štěstí a bezpečí.

TIP: 9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky. Nemusíte být zrovna vášnivý kutil, základní vybavení se většinou najde v každé domácnosti

Motýli v břiše, bušící srdce a zpocené dlaně jsou poznávacími znameními zamilovanosti. Je pozoruhodné, jak naše tělo reaguje na složitou a krásnou emoci lásky a pomocí symfonie hormonů a neurotransmiterů tyto pocity fyzicky projevuje. I když intenzita těchto pocitů může časem slábnout, trvalé spojení a láska mezi jednotlivci jsou i nadále mocnou silou v jejich životech. Láska je skutečně zázrak přírody a její účinky na naše tělo jen prohlubují její význam v lidské zkušenosti.

Zdroj: https://www.lifee.cz/psychologie/motyli-v-brise-jako-spatne-znameni-poznejte-3-indicie-ktere-napovi-ze-vas-vztah-potrva-dlouho_545.html, https://www.odpovedi.cz/otazky/co-znamena-mit-motylky-v-brisku, https://www.lui.cz/hot/17243-sexualni-chemie-neni-zadny-mytus-jak-cilene-pracovat-na-tom-abyste-i-vy-citili-motyly-v-brise-a-okouzlenim-se-vam-podlamovala-kolena?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu, https://refresher.cz/40663-Motylci-v-brise-prvni-milostny-dopis-nebo-laska-stejne-navykova-jako-kokain-aneb-10-faktu-o-lasce-o-kterych-jste-mozna-netusili

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *