Nejodolnější mrazuvzdorné rostliny do truhlíků

Na parapetech nebo na terasách se tradiční pěstují hlavně letničky. Jde především o různé muškáty, petúnie, lobelky, bacopy apod., případně tu mají své místo i nejrůznější bylinky. Pokud však chcete mít svá okna nebo jiné venkovní prostory krásné po celý rok, pořiďte si mrazuvzdorné rostliny do truhlíků.

Vřesy a vřesovce do truhlíků

Absolutní klasikou jsou v tomto ohledu kyselomilné vřesy a vřesovce do truhlíků. Pokud chcete, aby vám pestrobarevně kvetoucí vřesy (Calluna L.) vykvetly co nejdříve (a nedekorovaly tak venkovní prostory pouze svými jehličkovitými listy), pak zvolte velmi rané vřesy, mezi které patří patří například Hammondi. Pro pozdní letní kvetení se hodí spíše odrůdy Anna Maria a Hammilton.

Tip: Rozdíl mezi vřesem a vřesovcem. Jak je rozeznat?

A pokud hledáte ideální vřesy pro dlouhé kvetení, vyzkoušejte například vřesy Long White. Vřesy může skvěle doplnit i vřesovec pleťový (Erica carnea).

TIP: Jak pěstovat vřes? Nenáročná rostlina, která ale nemá ráda přesazování

Okrasná kapusta do truhlíku

Kapustu si obvykle spojujeme spíše se zeleninovou zahradou Ovšem okrasná kapusta (Brassica oleracea var. acephala) dokáže potěšit i oko. Od své známější příbuzné se liší svou otevřenou růžici listů, dekorovanou mnohdy velmi výrazně vybarveným středem.

Je okrasná kapusta jedlá?

Ano. Její listy jsou sice kvůli dekorativní funkci o něco tužší, ale jedlé jsou. Pokud je tedy oblanšírujete, aby neztratily svou unikátní barvu, můžete je použít třeba k velmi originální přízdobě pokrmů. Lze ji rovněž připravit podobně jako kadeřávek. A aby toho nebylo málo, pokud ji budete pěstovat na záhonku, měli byste ji dobře ochránit. Chutná totiž zajícům.

Zakrslé jehličnany do truhlíků

Další možností je i koupě okrasných zakrslých jehličnanů. Těm mráz nevadí a pokud jim dopřejete mírně kyselý substrát, bude se jim v truhlíku skvěle dařit. Musí u nich však dbát na to, aby nikdy nepřeschly. K tomu jsou totiž náchylné. Během bezmrazých dní proto zeminu v truhlících kontroluje a podle potřeby mírně zalijte.

TIP: Jak často stříhat túje? Pro dokonalý živý plot je důležitá pravidelnost. Radikální řez túji spíše uškodí

Jaké jehličnany se hodí do truhlíků?

Jehličnanů existuje na našem trhu opravdu mnoho. Začátečníci si však při pěstování v truhlících nejlépe poradí s cypřiši, tújemi a jalovci (vždy samozřejmě v zakrslé nebo také nana formě). Zkušenější zahradníci mohou pěstovat i zakrslé alias trpasličí formy jedlí, borovic a smrků.

Buxus do truhlíku

Pokud hledáte stálezelený listnatý keř, který by vám truhlíky skvěle ozvláštnil, vyzkoušejte buxus neboli zimostráz. Říká se mu také lidově krušpánek. Jde o velmi odolný keř s minimálními nároky na údržbu (pozor je nutné dát jen na přeschnutí). Do truhlíků se skvěle hodí především zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) a zimostráz malolistý (Buxus microphylla).

TIP: Zavíječ zimostrázový v buxusech. Jde o nenápadného motýlka, jehož housenkám nejvíce chutná právě buxus – jak se ho zbavit?

Které rostliny lze přezimovat v truhlících?

Vsadit ovšem můžete i na rostliny, které vám sice přes zimu příliš velkou parádu neudělají, ovšem na jaře opět velmi rychle obrazí. Nemusíte se tedy trápit s jejich zimním skladováním nebo na jaře dokonce kupovat nové sazenice A jaké druhy zvolit? Skvělá je například šalvěj zářivá (Salvia spendens), tařicovka přímořská (Lobularia maritima), perovskie lebedolistá (Perovskia atriplicifolia) nebo rozrazilec alias hebe.

Zdroj: https://www.pestujemedoma.cz/clanek-krasa-stalezeleneho-zimostrazu-115, https://www.plastia.eu/clanky-a-aktuality/4-kroky-k-uspesnemu-zimovani-58, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/20940-mrazuvzdorne-truhliky-poradime-vam-cim-v-zime-osazet-balkon-aby-zaril-vsemi-barvami

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *