10 nej psychologických filmů za posledních 10 let

Máte rádi propracovaná psychologická dramata, která si s vaší myslí pohrávají až do poslední minuty? Pak se pohodlně usaďte a mrkněte s námi na 10 nejlepších psychologických filmů za posledních 10 let …

1. Místnost sebevrahů. Hater

ČSFD 82 % … 2020 … Polsko … Psychologický thriller

Naši první příčku překvapivě obsadil snímek polských autorů, kteří už v roce 2011 vydali první z řady thrillerů Místnost sebevrahů. Novinka s dodatkem Hater ale předčila očekávání všech a na ČSFD se vyhoupla na 1. místo v žebříčku psychologických filmů

Nejedná se o žádný velkofilm, snímek je dostupný pouze v původním znění s titulky, čeká vás ale velmi promyšlený příběh Tomka Giemzy. Ten je kvůli plagiátorství vyloučen z právní fakulty. Na studiích ho finančně podporuje rodina jeho kamarádky, kterou tajně miluje, a Tomek nechce o finanční podporu přijít. A proto vyloučení skrývá. Kam se ale příběh stočí v momentě, kdy pravda vychází najevo?

Může se vám líbit: 10 nejlepších filmů podle skutečné události

2. Mami!

ČSFD 82 % … 2014 … Kanada / Francie… Psychologické drama

Režisér Xavier Dolan brilantně zvládl mrazivý příběh o chlapci s těžkou formou ADHD, na kterého je matka sama. Velice silný a realistický film, který nadchl nejen fanoušky psychologických filmů. 

Matka dospívajícího Steva i přes doporučení odborníků trvá na tom, že si chlapce nechá doma a bude o něj pečovat. Chce světu ukázat, že její chlapec zvládne běžný život i školu. Výkyvy emocí ještě více rozproudí přistěhování nové sousedky. Těšit se můžete na silný zážitek i na velmi emotivní závěr filmu.

3. Rozpolcený

ČSFD 77 % … 2016 … USA / Japonsko … Psychologický horor – thriller

James McAvoy v hlavní roli mrazivého a velmi napínavého psychologického thrilleru, který místy hraničí až s psycho hororem. 

Hlavní hrdina Kevin není zrovna hrdinou, ale rozpolceným psychopatem, který v sobě skrývá 23 různých osob. Pomoc psycholožky, ke které dochází, ale rozhodně není dostatečná a Kevin unáší 3 dospívající studentky. Stačí uvězněné dívky uniknout dříve než se projeví 24. osobnost, která bude podle všeho ještě krutější než ty stávající?

4. Učitelka

ČSFD 76 % … 2016 … Česko / Slovensko … Psychologické drama

Velmi promyšlený příběh pod taktovkou Jana Hřebejka zpracovává nadčasové téma korupce a prospěchářství, je zasazen do 80. let. 

Na první pohled milá a empatická učitelka (Zuzana Mauréry) zjišťuje, že většina rodičů je ochotna v rámci prospěchu svých dětí lecos obětovat. A tak začíná malými žáky manipulovat ve svůj prospěch a obohacení. Najde se dostatečně charakterní postava, která nebude skákat podle ní?

Náš tip: Filmy online a zdarma – kde sledovat legálně filmy?

5. Němá tajemství 

ČSFD 76 % … 2023 … Česko … Psychologické kriminální drama

Další příčka a další milé překvapení, tentokrát z dílny režiséra Tomáše Mašína. Poměrně opomíjený film, který se v kinech nedočkal zasloužené návštěvnosti. Němá Tajemství vypráví temný příběh, který by asi nikdo z nás prožít nechtěl

Veterinář Martin (Marián Mitaš) má za sebou velice vážný a zároveň podezřelý úraz. Kromě manželky Eriky (Jana Plodková) ale na scénu vstupují další dvě ženy a z klasické kriminálky se film postupně vyvíjí v hluboké psychologické drama. Kritici oceňují celkovou atmosféru filmu, samotný děj, ale také skvělé obsazení a neméně kvalitní herecké výkony.

6. Noční zvířata

ČSFD 74 % … 2016 … USA … Psychologické drama

Tom Ford coby režisér napínavého psychologického thrilleru rozhodně nezklamal. Noční zvířata přinášejí spojení dvou příběhů, které spolu souvisí možná úplně jinak, než byste čekali. 

Susan Morrow (Amy Adams) žije v naprostém luxusu a má vše, co by si mohla přát. Přesto ji ale něco chybí. Při bezesné noci sahá po rukopisu jejího bývalého manžela s názvem Noční zvířata. Při čtení ale zjišťuje, že na první pohled kriminální příběh je spíše paralelou k jejich vztahu

7. Realita

ČSFD 74 % … 2014 … Francie / Belgie … Psychologická komedie

Neobvyklé téma, neobvyklé zpracování a jedna velká hádanka, kdy si nebudete jisti, zda se ještě pohybujete ve snu nebo už se děj odehrává v realitě. Skvěle zpracovaná psycho komedie, na kterou se budete muset pořádně soustředit, se skládá z mnoha prolínajících se nebo souvisejících scén.

Hlavní postavou je nesmělý filmař, který má na dosah velký úspěch. Bohatý producent má ale pro financování jeho filmu jednu podmínku. Do 48 hodin musí filmař najít nejlepší výkřik v historii filmu.  

Nepřehlédněte také: Nejnapínavější severské krimi filmy – výběr 2023

8. Matka

ČSFD 75 % … 2019 … Španělsko / Francie … Psychologické drama

Méně známý snímek španělského režiséra Rodriga Sorogoyena, který už dříve tento příběh ztvárnil v krátké filmu Madre z roku 2017. Nyní si namísto 19 minut užijete plnohodnotný 128 minut dlouhý film s psychologickou zápletkou.

Hlavní hrdinkou je zde matka (Marta Nieto), které se před deseti lety ztratil její tehdy šestiletý syn. Nyní žije na místě, na kterém zmizel a jednoho dne potkává chlapce, který je až nápadně podobný jejímu synovi. Svým jednáním ale rozhýbe řetězec nečekaných událostí.

9. Dárek

ČSFD 71 % … 2015 … USA / Austrálie / Čína … Psychologický mysteriózní thriller

Skvěle obsazený psychologický thriller s mysteriózními prvky přináší velmi rozporuplné názory diváků. Některé snímek nenechal chvíli bez napětí, jiní by jej do první ligy jen stěží zařadili. 

Poutavý snímek ukazuje, jak nevyřešená minulost může nepříjemně zasáhnout do naší budoucnost. Jakmile ukázkový mladý pár potkává přítele ze školy, začínají dostávat zvláštní dary, které odkrývají nepříjemná tajemství.

10. Kde jsem doma

ČSFD 71 % … 2020 … Španělsko … Psychologický thriller

Poslední příčku našeho seznamu mají na svědomí tvůrci z Netflixu. Právě tam totiž najdete napínavý psychologický thriller Hogar – v češtině pod názvem Kde jsem doma. Aktuálně si jej můžete užít pouze s českými titulky, otázkou je, zda se časem dočkáme i dabingu. 

Když Javier přichází o místo šéfa reklamní společnosti, začíná se projevovat jeho skutečná povaha. Na současný život už nemá, nachází ale klíč od svého předchozího bydlení a rozbíhá se zlověstná psychologická hra. A jeho mrazivé úmysly mu dokonale vycházejí.

Máte tip na psychologický film, který by v seznamu určitě neměl chybět? Pak se o něj neváhejte podělit s dalšími čtenáři v komentářích níže …

Zdroj: https://www.csfd.cz/, https://www.netflix.com

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *