Norethisteron recenze – výhody, rizika, zkušenosti

Norethisteron od společnosti Zentiva je syntetický ženský hormon klasifikovaný jako progestin, podskupina gestagenů. Tento hormon vykazuje biologické účinky podobné ostatním progestinům a hraje klíčovou roli v hormonální regulaci v ženském těle.

Tím, že se zaměřuje na hormonální dráhy v přední hypofýze a centrálním nervovém systému, Norethisteron účinně potlačuje syntézu pohlavních hormonů a inhibuje zrání reprodukčních buněk. Bylo prokázáno, že podávání 5 mg norethisteron-acetátu denně, počínaje 5. dnem menstruačního cyklu, účinně blokuje ovulaci, čímž působí jako silné antikoncepční opatření. Jde o lék sostupný pouze na předpis.

Norethisteron výhody a nevýhody

A jaká jsou pozitiva a negativa tohoto přípravku? Shrnuli jsme je do přehledné tabulky.

Výhody

 • Účinná léčba dysfunkčního krvácení z dělohy
 • Prevence recidivy dysfunkčního krvácení
 • Možnost manipulace s menstruačním cyklem
 • Účinnost v léčbě endometriózy
 • Omezení symptomatického krvácení z dělohy
 • Možná podpora v léčbě hormonem závislých nádorů
 • Snížení rizika ovulace a tím i možného těhotenství

Nevýhody

 • Možnost alergických reakcí na složky přípravku
 • Kontraindikace během těhotenství a kojení
 • Nekompatibilní u pacientek s karcinomem prsu
 • Riziko pro osoby s tromboembolickými a jaterními onemocněními
 • Kontraindikace u jedinců s nevysvětleným krvácením z močopohlavního ústrojí
 • Je třeba opatrnost u osob s nadměrným ochlupením (hirsutismem)
 • Dostupný pouze v lékárnách

TIP: Menstruace v těhotenství. Je možná? A jak ji spolehlivě rozpoznat od jiných stavů?

Co byste měli vědět, než začnete užívat Norethisteron?

Je známo, že podobně jako přirozený progesteron zvyšuje přípravek Norethisteron bazální tělesnou teplotu přibližně o 0,5 až 1 °C.

Na co se používá Norethisteron

Jedním z jeho charakteristických léčebných účinků je schopnost zastavit děložní krvácení. Prostřednictvím lokalizovaných účinků na děložní sliznici tento syntetický hormon narušuje dysfunkční vzorce krvácení, jako je abnormální děložní krvácení, které není synchronizováno s menstruačním cyklem. Ve vyšších dávkách navíc přípravek Norethisteron prokázal potenciál působit proti maligní buněčné proliferaci. Přestože přesný mechanismus zůstává neobjasněn, lze jej využít při léčbě některých hormonálně závislých nádorů.

Klinické aplikace přípravku Norethisteron

Tablety přípravku Norethisteron nacházejí uplatnění v různých klinických scénářích:

 • Léčba dysfunkčního děložního krvácení: Norethisteron je účinnou terapeutickou možností pro zastavení dysfunkčního děložního krvácení, což je stav charakterizovaný nepravidelným a často silným menstruačním krvácením, které nesouvisí s menstruačním cyklem.
 • Prevence opakovaného děložního krvácení: Kromě léčby akutních epizod dysfunkčního děložního krvácení lze přípravek Norethisteron použít k prevenci jeho opakování.
 • Manipulace s menstruačním cyklem: Tento hormon slouží také jako nástroj pro manipulaci s menstruačním cyklem, což umožňuje zdravotníkům oddálit nebo regulovat nástup menstruace ze zdravotních nebo osobních důvodů.
 • Léčba endometriózy: Norethisteron hraje roli v léčbě endometriózy, což je stav charakterizovaný přítomností tkáně podobné děložní sliznici v jiných pánevních nebo dokonce mimopánevních lokalitách, jako jsou střeva.

TIP: Jak poznat těhotenství? První nejčastější příznaky a jak se v nich vyznat. Každé těhotenství je trochu jiné a totéž platí i o jeho prvních příznacích

Co je třeba zvážit před použitím přípravku Norethisteron

Před zahájením užívání přípravku Norethisteron existují určité kritické faktory, které by měli mít jedinci na paměti:

 • Alergické reakce: Jedinci se známou alergií na norethisteron nebo jakoukoli jinou složku přípravku se musí zdržet užívání přípravku Norethisteron .
 • Těhotenství a kojení: Norethisteron je kontraindikován během těhotenství a kojení, protože může mít nežádoucí účinky na zdraví matky a plodu.
 • Osoby s anamnézou rakoviny prsu, až na výjimky stanovené lékařem, by se měly vyhnout užívání přípravku Norethisteron .
 • Jaterní onemocnění: Osoby se závažnými akutními jaterními onemocněními, anamnézou jaterních poruch (včetně zánětů nebo nádorů) nebo stavy jako Dubin-Johnsonův syndrom a Rotorův syndrom by se měly tomuto léku vyhnout.
 • Trombotické poruchy: Aktivní tromboembolické stavy, charakterizované přítomností krevních sraženin, kontraindikují užívání přípravku Norethisteron .
 • Nevysvětlitelné krvácení z urogenitálního traktu: Při výskytu nevysvětlitelného krvácení z urogenitálního traktu se užívání přípravku Norethisteron nedoporučuje.
 • Hirsutismus: Jedinci s nadměrným ochlupením (hirsutismus) by měli být opatrní a před použitím léku se poradit s lékařem.

Norethisteron – zkušenosti uživatelů

A jaké zkušenosti mají s tímto přípravkem ženy, které ho už vyzkoušely?

Zastavuje téměř okamžitě krvácení které není menstruační, oddálení menstruace. Funguje i na vodnaté pupínky v obličeji, noční pocení, silná deprese,neuroza. Nikdy mi nedělal komplikace a vždy zabral, ani jsem nevěděla že ho užívám. Letos kvůli zastavení krvácení mimo cyklus, poprvé hrozné deprese a vyrážka. Takže tělo může reagovat pokaždé jinak.“

Jarmila, Leky-poradna.cz

TIP: Kaloba recenze – pomocník z přírody při akutním onemocněním dýchacích cest pro děti i dospělé

Norethisteron jsem začala brát cca tři dny před začátkem menstruace kvůli dovolené u moře. Žádné vedlejší účinky léku jsem neměla. Pouze v době, kdy jsem měla mít své dny mě pobolévalo v podbřišku. Aktuálně jsem druhý den bez léků a čekám až se em dostaví. Brala jsem ho již po druhé a poprvé mi nedělal dobře. Nyní vše ok.“

Radka, Leky-poradna.cz

Tak já mohu přidat taky jen špatné zkušenosti. Podrážděnost, bolesti břicha + nafouklé břicho, pořád hlad, takže váha mi šla trošku nahoru…..no hrůza. Doktor mi je taky napsal na špinění prý na ovulační krvácení. Abych řekla pravdu, tak jsem je ani nedobrala. Jo a cyklus mám strašně rozhozený a to jsem to měla , jak hodinky. Jestli můžu poradit, tak si kup Kontryhelový čaj, já ho piju a po špinění ani památka“

Hanuless, emimino.cz

Norethsiteron jsem začala brát kvůli blížícímu se svatebnímu dni. Z recenzí jsem byla trošku vystrašená, ale riskla jsem to. Začala jsem jej užívat tři dny před začátkem menses a užívala jej cca 10 dní. PO vyazení mi do tří dnů zase menstruace přišla. Všude jsem četla o negat.úincích tohoto léku. Já nic z toho při užívání nezaznamenala. Vůbec jsem nepocítila, že bych něco užívala. PO vysazení mi klasciky přišla menstruace (podotýkm, že se všude píše, jak extrémní a bolestivá má být). Je pravda, že mě bolelo břicho, ale nic hrozného to nebylo a intenzita? odjakživa ji mívám první dva dny extreémní, takže ani v tomto jsem negativní účinek nezaznamenala… A že to rozhodí cyklus? Druhá menstruace mi přišla na den přesně. Takže za mě je to lék orvní volby, když fakt potřebujete menstruaci oddálit. V listopadu na líbanky se k němu opět vrátím :)!“

Tereza, Leky-poradna.cz

TIP: Harmonelo recenze – účinná probiotika pro zdraví? Podívejte se, zda jsou populární sirupy s bylinkami tím pravým

Vřele nedoporučuju 😆 , menstruaci jsem už vůbec nedostala, musela jsem na agolutinové injekce a absolutně jsem si tím rozhodila cyklus a měla jsem ještě nějaké další potíže (a to nepočítám tu beďarovou smršť 😆 ). Tak nevím, asi jestli ti to dal doktor, tak ví, co dělá (snad 😆 ), ale v téhle souvislosti mě to teda docela zarazilo, ono to cyklus spíš rozhazuje 😆 . Možná se zkus zeptat ještě jinýho gynekologa, jestli by postupoval stejně.“

Brandais, emimino.cz

Závěrem lze říci, že Norethisteron, syntetický hormon patřící do skupiny progestinů, nabízí řadu terapeutických aplikací v oblasti ženského zdraví. Od jeho role při zvládání děložního krvácení až po jeho potenciální využití při manipulaci s menstruačním cyklem a léčbě endometriózy poskytuje tento lék cenné možnosti jak pro zdravotníky, tak pro pacientky. Před zahájením léčby přípravkem Norethisteron je však nezbytné zvážit kontraindikace a individuální zdravotní faktory.

Zdroj: https://www.leky-poradna.cz/zkusenosti/zkusenosti-norethisteron.htm, https://www.emimino.cz/diskuse/norethisteron-14954/, https://www.lekarna.cz/norethisteron-zentiva-30x5mg-tablety/pribalovy-letak/, https://www.kalisek.cz/oddalovani-menstruace, https://zeny.e15.cz/diskuze/dotaz/1899

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *