Zdravotní pojištění pro psy a kočky – kdy se vyplatí?

Taky si nedokážete představit život bez svého milovaného domácího mazlíčka? Ať už dáváte přednost vrnící kočičce na klíně nebo veselému psímu parťákovi do nepohody, pojištění pro naše čtyřnohé kamarády by v dnešní době mělo být samozřejmostí.

Jak funguje pojištění pro psy a kočky?

Vlastně velice podobně jako naše pojistky. Mazlíčky můžete pojistit zejména pro případ úrazu či nemoci, kdy vám pojišťovna pomůže uhradit potřebné náklady. A co si budeme povídat, účet z veterinární kliniky se nejčastěji pohybuje v ne zrovna zanedbatelných částkách. Jen pro představu:

 • akutní zažívací potíže u středně velkých psů vás průměrně přijdou na 10.000 Kč
 • močové kameny u psů vám z peněženky uberou okolo 17.000 Kč
 • kočičí obtíže s luxací patelly mohou vyjít až na 25.000 Kč

Kvalitní pojištění vám s výlohami pomůže a navíc si můžete připojistit ještě zodpovědnost za mazlíčka nebo například náklady spojené s jeho ztrátou, odcizením či úmrtím.

Tip: Co je číslo pojištěnce?

Jak vybrat pojištění pro psa nebo kočku?

Většina českých pojišťoven nebo bank nabízí speciální pojištění pro mazlíčky, můžete si tedy vybrat pojištění přímo u vaší oblíbené společnosti nebo si porovnat služby a aktuální nabídky každé z nich.

Nabídky se neustále mění a každý páníček má jiná kritéria a individuální požadavky, takže univerzálně nejlepší nabídku vám můžeme jen stěží doporučit. Naopak vám ale přinášíme několik důležitých kritérií, která se snadno stanou klíčem k vašemu výběru.

Výše pojištění veterinárních nákladů

Pojištění veterinární péče je základem každé psí nebo kočičí pojistky. Orientujte se tedy zejména podle její výše, která vám napoví, jak vysoké náklady na léčbu je pojišťovna schopná pokrýt. Ale pozor, většinou se jedná o maximální částku za jeden kalendářní rok, pokud tedy pejsek bude mít táhlejší onemocnění nebo více zdravotním problémů v jednom roce, základní balíček, který se pohybuje okolo 15 – 30 tisíc korun, náklady zdaleka nemusí pokrýt.

Tip: Jak vybrat cestovní pojištění do Chorvatska?

Pokud máte pejska pojištěného, je především potřeba k léčbě vybírat veterináře, se kterým pojišťovna spolupracuje, ušetříte si tak spoustu starostí a vyřizování. Pojistka by měla zahrnovat zejména:

 1. proplacení nákladů spojených s akutním onemocněním
 2. úhradu nákladů spojených s propuknutím a následnou léčbou chronické choroby
 3. proplacení nákladů na hospitalizaci mazlíčka
 4. pokrytí nákladů na léčbu, nutné zákroky i léky v případě úrazu či nemoci

Výše a podmínky pojištění odpovědnosti

Pojištění odpovědnosti je velice důležitou součástí zejména psího pojištění. Pojišťovna za vás totiž do daného limitu (většinou v rámci stovek tisíc nebo pár milionů) zaplatí škodu, kterou váš čtyřnohý kamarád způsobil jiné osobě. Ať už na jejím zdraví, majetku nebo jako jinou újmu.

Jaká je vaše spoluúčast?

Určitě nepodceňujte výši vaší spoluúčasti na pojistné události. Většinou je sjednaná procentuálně s minimální částkou. Pokud neseženete pojištění bez spoluúčasti (téměř nemožné), vždy se budete na výdajích podílet. Nejčastěji 10 %, jindy se může jednat o částku okolo 1.000,- Kč.

Další výhody vybraných pojištění

Jak jsme naznačili, základ v rámci veterinárních výloh a odpovědnosti najdete u téměř každé psí pojistky. Některé však ve svém základu nebo nadstandardních tarifech nabízejí také další pojištění, která by se mohla hodit.

 • Pojištění pro případ smrti … vám sice mazlíčka nevrátí, ale vy můžete získat náhradu ve výši jeho pořizovací ceny nebo obvyklé tržní ceny zvířete.
 • Pojištění pro případ ztráty a odcizení … pokud se vás mazlíček ztratí a do 2 měsíců jej nebudete mít zpět doma, opět dostanete jako kompenzaci částku v rámci sjednaného limitu.
 • Pojištění nákladů na nalezení ztraceného nebo odcizeného zvířete … ztráta mazlíčka bývá velice těžká a náklady mohou být náročné. Vybrané pojišťovny vám proplatí náklady na inzerci i odměnu nálezci.
 • Pojištění nákladů na opatrování zvířete … ani naše zdraví nemusí být vždy 100%, pokud tedy nemáte obětavé přátele či rodinu, může za vás pojišťovna uhradit psí hotel po dobu vašeho pobytu v nemocnici.
 • Pojištění v zahraničí … většinou ve zvířecích pojistkách zahrnuto není. Pokud tedy s pejskem či kočičkou často cestujete, může se proplacení zahraničních veterinárních nákladů či škod vzniklých třetím stranám hodit.
 • Pojištění bez věkového omezení … pojistky jsou většinou vhodné pro pejsky v určité věkové kategorii, která by měla zaručit jejich dobrou zdravotní kondici. Sehnat tak pojistku pro štěně nebo zvířecího seniora nemusí být snadné.

Zdroje: https://www.petexpert.cz/co-hradime a https://entuzio.cz/pojisteni-psa/ 

5/5 - (1)

2 vašich komentářů a zkušeností: Zdravotní pojištění pro psy a kočky – kdy se vyplatí?

 1. Rozhodně, již jsme 2x u feny využili. Poprvé když měla zánět dělohy, tak na zákrok spojený s kastrací a posledně, při zákroku když nám něco sežrala a otevírali jí břicho, aby provedli kontrolu žaludku a střev. Vždy nám vrátili 90% z ceny. Takže osobně pojištění doporučuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *