Testosteron – k čemu je a zvýšit jeho hladinu?

Testosteron je primárně spojen s muži, chlapáctvím, agresí a silou. Dostatek nebo naopak nízká hladina testosteronu zásadně ovlivňuje život mužů a nejen jich. Ale co to vlastně ten testosteron je a jak lze ovlivnit jeho množství v těle?

S názvem testosteron jste si již dozajista ve svém životě setkali. Jedná se o steroidní, anabolický mužský pohlavní hormon neboli androgen. Sice se jedná o mužský hormon, ale je produkován také v tělech žen.

Kde se bere testosteron

Testosteron je produkován mužským a také ženským tělem. U mužů vzniká testosteron ve varlatech v Leydigových buňkách. Druhým místem, kde je produkován, jsou nadledviny. Poměr produkce je 2/3 varlata a 1/3 nadledviny. U žen vzniká testosteron také v nadledvinách a to ve 2/3 a v 1/3 ve vaječnících.

TIP: Wow Tea recenze – fungují čaje pro hubnutí a detoxikaci těla? Nebo jde jen o další vějičku na důvěřivce?

Jaká je optimální hladina testosteronu?

Správná hladina testosteronu u mužů byla v roce 2013 stanovena mezi 300 až 1070 ng/dL. Ovšem v roce 1913 byla průměrná hladina 800 – 2000 ng/dL. Z toho vyplývá, že přirozená hladina testosteronu u zdravých mužů klesá. Hladina hormonu navíc během života kolísá a zároveň klesá.

Co testosteron ovlivňuje

Vysoká hladina nebo naopak nedostatek testosteronu u mužů ovlivňuje v podstatě celé tělo a osobnost. Jeho dostatek má za následek:

 • Lepší motivaci a náladu
 • Silnější kosti
 • Zdravější srdce
 • Silnější libido, erekci a sexuální výkonnost
 • Vyšší touhu po moci, úspěchu a dominanci
 • Vyšší schopnost vybudovat svalovou hmotu
 • Lepší spalování podkožního tuku

TIP: Provexin A100HF recenze – funguje proti vypadávání vlasů? Zjistěte, zda se vyplatí do něj investovat, nebo se jedná o další reklamní tahák

Jak udržet optimální hladinu testosteronu

U mužů dochází věkem ke snižování produkce testosteronu. Přirozený způsob jak si udržet správnou výši testosteronu je, jako obvykle, zdravý životní styl. Pokud tedy chcete mít naději na ideální výši, je třeba dodržovat zásady jako například:

 • Dostatečný spánek – více než 5 hodin za noc
 • Méně stresu
 • Kvalitní a vyvážená strava
 • Dostatek sexu
 • Dostatek sportu
 • Nepijte přes míru alkohol a nekuřte

Nedostatek testosteronu

Nedostatek testosteronu je zapříčiněn různě. Může se jednat o onemocnění hypothalamu nebo hypofýzy jako třeba:

 • Nezhoubný nádor hypofýzy
 • Kallmannův syndrom
 • Poranění mozku
 • Nedostatečná funkce hypofýzy
 • Nežádoucí účinky léků nebo užívání drog
 • Toxiny
 • Systémová onemocnění

TIP: FlexiMed recenze – zázrak pro klouby nebo vyhozené peníze? Zjistěte, zda se vyplatí jeho nákup, nebo zda se jedná o další reklamní tahák

Další onemocnění způsobující snížení nebo nedostatek testosteronu mohou být:

 • Klinefelterův syndrom
 • Poranění varlat
 • Nádory varlat
 • Záněty varlat
 • Ztráta funkce varlat

Co s nízkou hladinou testosteronu

Pokud se domníváte, že trpíte nízkou hladinou testosteronu, je na místě konzultace s lékařem, který pomocí testu z krve určí, jakou výši testosteronu v těle máte. Lékař vám může doporučit substituční léčbu testosteronem.

Existují také různé doplňky stravy, které mohou snižující se hladinu testosteronu doplnit nebo zmírnit příznaky nedostatku, například:

 • Maxulen
 • Alavis Maxima Bestier Tribulus
 • Extrifit tubulus
 • Tribulux bylinný extrakt

3BULLUS od Dr. Max

Chcete-li vsadit na českou klasiku, vyvinutou speciálně pro muže, pak by se vám mohl líbit přípravek 3BULLUS spadá pod značku Dr.Max. Jeho komplexní složení nabízí mužům pomoc hned ve třech bodech:

 • podporuje prostatu a močové cesty,
 • přispívá k dobrému sexuálnímu zdraví a potenci
 • a také podporuje sílu a odolnost pro maximální výkony.
Co obsahuje 3BULLUS od Dr. Max?

Hned 5 účinných složek: Slivoň africkou (Pygeum africanum), damiánu pravou (Turnera difusa), řeřichu peruánskou (Lepidium meyenii), ženšen pravý (Panax ginseng) a zinek.

Kompletní složení kapslí 3BULLUS: Extrakt z plodů kotvičníku zemního (Tribulus terrestris) (obsahuje 45 % saponinů), kapsle [zahušťovadlo (hydroxypropylmethylcelulóza), stabilizátor (karagenan), barvivo (oxid titaničitý), přírodní barvivo (barvivo z červené rýže)], plnidlo (fosforečnany vápenaté), extrakt z kůry slivoně africké (Pygeum africanum) (obsahuje 13 % fytosterolů), extrakt z listů damiány pravé (Turnera diffusa), extrakt z kořene řeřichy peruánské (Lepidium meyenii), extrakt z kořene ženšenu pravého (Panax ginseng) (obsahuje 5 % ginsenosidu), protispékavá látka (hořečnaté soli mastných kyselin), oxid zinečnatý, protispékavá látka (oxid křemičitý), stabilizátor (sodná sůl karboxymethylcelulózy).

TIP: Ashwagandha účinky. Kdy prospívá a kdy škodí? Pro její účinky na zdraví ji systém tradičního indického lékařství Ájurvéda využívá již po tisíce let

3BULLUS – recenze

Jaké názory lze na tento přípravek najít na internetu?

Mně se 3BULLUS opravdu líbí, a to především kvůli obsahu kotvičníku. Ten se normálně používá používá v ayurvédské a tradiční čínské medicíně k léčbě různých onemocnění a podle mě pomáhá i na na libido. Pokud ho žíváte pravidelně třeba v tomto přípravku, pak může může zlepšit sílu, vytrvalost a celkovou fyzickou kondici.“

Radek, spokojený uživatel

Maxulen – oblíbenec českého trhu

Velmi dobrými recenzemi vyniká také přípravek Maxulen. Mezi jeho hlavní cíle patří nejenom podpora produkce testosteronu v organismu, ale i efektivní uvolnění testosteronu z tělesných zásob (ukládá se především v bílkovinách, odkud ho však tělo vyplavuje obvykle jen velmi obtížně). Nabízí unikátní složení – zcela novou složku s názvem Testofen®, které se vyrábí z pískavice – řecké seno (Trigonella foenum-graecum). Krmě něj v tomto přípravku najdete i další pomocníky, kteří se dokážou postarat o zdraví mužů: hořčík, zinek a vitamín B6.

Kompletní složení přípravku Maxulen: Testofen®, výtažek ze semene pískavice řeckého sena (Trigonella foenum graecum), plnidla (mikrokrystalická celulosa, dihydrofosforečnan vápenatý), oxid hořečnatý, protispékavé látky (zesíťovaná celulosová guma, oxid křemičitý), citronan zinečnatý, stabilizátory (hydroxypropylmetylcelulosa, glycerol), lešticí látka (hořečnaté soli mastných kyselin), pyridoxin-hydrochlorid.

TIP: Bylinky na játra – které a jak pomáhají? Vsaďte na tyto prověřené druhy. Budete tak mít jistotu, že nikdy nešlápnete vedle

Maxulen – recenze

O jeho oblíbenosti svědčí i některé názory uživatelů na internetu.

Po užívání Maxulenu se opravdu cítím plný energie i té vnitřní a nadšený do všeho co mi přichází do cesty. Mám větší chuť do sportu, při kterém mi příjde, že se tolik nepotím, cítím se klidnější a celkově dobře. Dokonce jsem nabral více svalové hmoty. I když ze začátku byl problém brát vitamíny pravidelně, dnes beru vždy ráno se snídaní a je to skvělé! Přítelkyně si také všimla změny a větší chuti.“

Uživatel, Zbozi.cz

Doplněk stravy maxulen manžel bere opravdu poctivě, vždy po jídle 2x denně. První, čeho jsem si všimla, bylo zvýšené libido – cca po 2 platíčkách. Dále jsem si začala všímat zvýšené energie. Občas si z ničeho nic zacvičí, má chuť k fyzické aktivitě. Sám na sobě zatím nijak velké změny nepociťuje, ale věřím, že až dobere celou doporučenou kúru, rozdíl uvidí i on sám. Za sebe, respektive manžela, mohu doporučit pro pány pořídit. Super zkušenost.“

Klára, Zenysro.cz

TIP: Bylinky proti stresu a úzkosti – vyberte si ty nejlepší a naučte se je správně používat. Není to těžké a svém tělu tím opravdu prospějete

Které bylinky obsahují testosteron?

Vsadit je vhodné zejména na tuto silnou pětici: smilax lékařský (Smilax officinalis), kotvičník zemní (Tribulus terrestris), ženšen pravý (Panax ginseng), kardamovník obecný (Elettaria cardamomum) a pískavici – řecké seno (Trigonella foenum-graecum).

Rada na závěr

Pokud pociťujete příznaky nedostatku testosteronu nebo se jen chcete ujistit, že je vše, jak má být, navštivte svého praktického lékaře, urologa nebo androloga.

Zdroje: https://www.primulus.cz/blog/testosteron/testosteron—co-umi-a-jak-ovlivnuje-vase-telo/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Testosteron, https://www.nzip.cz/clanek/396-nedostatek-testosteronu-u-muzu

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *