Uspořádání pracovního prostoru doma: jak vytvořit ergonomický pracovní prostor?

Ergonomické pracovní místo doma není luxus, ale nutnost pro ty, kteří pracují částečně nebo zcela na dálku. Práce s počítačem mimo pracoviště vyžaduje, abyste si od základu zřídili vlastní domácí kancelář. Má-li jít zdravá páteř a produktivní práce ruku v ruce, je vhodné dodržovat několik jednoduchých pravidel. Zařizování pracovního a studijního prostoru je dobrou příležitostí, jak se seznámit s pravidly výběru pracovního stolu, kancelářské židle a využít mnoha zařízení, která jsou na trhu k dispozici pro lidi pracující z domova.

Pohodlné místo pro práci na notebooku 

Práce u stolu s notebookem si vynucuje polohu, která zatěžuje horní část páteře. Lidé, kteří pracují na notebooku několik hodin denně, se nevyhnutelně hrbí, přičemž jejich zrak a hlava neustále směřují dolů a namáhají krk. Monitor umístěný na desce stolu nebo psacího stolu není ve výšce očí, a to zase nutí k nepohodlné a nepřirozené poloze těla. Pro vyřešení tohoto problému se vyplatí použít řešení, jako je stůl s nastavitelnou výškou horní desky, držák na monitor a stojan na notebook. Klíčovým prvkem pracoviště, které je pohodlné pro páteř, je sedadlo umístěné ve správné výšce. Ergonomická kancelářská křesla jsou výškově nastavitelná a mají proměnlivý úhel sklonu, který zajišťuje správnou polohu. 

Držák monitoru na stůl 

Práce na počítači s externím monitorem nabízí více možností, jak vytvořit ergonomické pracovní místo, než práce na notebooku. Dobrým nápadem může být držák monitoru, který lze připevnit přímo na stůl. Jedná se o zařízení s plynovým pohonem, které umožňuje upevnit monitor na stůl ve výšce očí. Držák umožňuje nastavit výšku a úhel monitoru i vzdálenost od očí, což může pomoci snížit únavu a napětí krku. Na trhu jsou k dispozici různé typy ramen monitorů, které lze namontovat na stůl. Před výběrem konkrétního modelu je vhodné ověřit, zda je stůl vhodný pro montáž držáku. Klíčová bude tloušťka pracovní desky a přístup k jejímu povrchu zespodu. V tomto případě se hodí stůl s rovnou deskou. Připojení externího monitoru k notebooku není obtížné a samotný držák stojí několik desítek zlotých. Díky tomu se uživatelé stolních počítačů i notebooků nebudou muset při práci ohýbat. Monitor zavěšený ve správné výšce je řešení, které je třeba zvážit při zařizování pracovního prostoru doma. 

Nastavitelný stůl nebo držák na notebook? 

Držák na notebook funguje na stejném principu jako držák na monitor. Notebook je zavěšen ve výšce očí a podepřen speciálním stojanem. V tomto případě zařízení funguje pouze jako monitor a pracující osoba používá další externí klávesnici umístěnou přímo na desce stolu. Nevýhodou může být malá velikost obrazovky počítače. Možná by tedy byl lepší klasický stůl na notebook?

Počítačové stoly jsou obvykle levnější než klasické psací stoly a omezují se na malou desku a minimalistickou základnu. Na trhu jsou také jednoduché skládací počítačové stoly, které se dobře hodí do malého prostoru, například do studentského bytu. Nastavitelná kancelářská křesla a počítačové stoly patří k základnímu vybavení, které by nemělo chybět v místě pro práci na dálku. 

Stůl pro práci ve stoje 

Možnost vykonávat duševní práci ve stoje je skvělou volbou pro každého, kdo tráví u stolu více než pět hodin v kuse. Na trhu jsou modely elektricky ovládaných stolů s mechanismem, který zvedá horní desku stisknutím tlačítka. Elektrický psací stůl je podstatně dražší než klasický model, ale výrobci zdůrazňují zdravotní výhody tohoto řešení. Práce na počítači ve stoje je stále poměrně velkou změnou oproti tomu, na co jsme zvyklí, a proto se málokdo rozhodne pro drahý elektrický stůl do domácnosti. Zvláště když je k dispozici mnohem levnější alternativa: Stůl s pohyblivou deskou, zvedanou ručním nastavením. K tomu se hodí pohodlná kancelářská židle, na které můžete pohodlně sedět, opřít si záda, použít nastavitelnou opěrku hlavy a opřít si ruce o područky. 

Ergonomická kancelářská židle 

Dlouhodobé sezení u počítače může mít negativní vliv nejen na váš zrak, ale také na vaši páteř. Zatížení páteře vsedě je o 40 až 90 procent větší než ve stoje. Nejvíce ohrožena je bederní a krční páteř a pánev. Správné sezení vyžaduje velkou námahu od kostry a napětí extenzorových svalů. Proto je důležité vybrat si takovou pracovní židli, která umožňuje časté změny polohy. Moderní kancelářská křesla jsou navržena tak, aby zmírňovala tlak na citlivé části páteře. Nastavitelná výška sedáku umožňuje, aby vaše nohy spočívaly pevně na podlaze a některé modely jsou vybaveny sklopnou podnožkou. 

Navíc můžete investovat do ergonomického příslušenství: podnožky na stůl a senzorického polštáře. Kancelářská podnožka optimalizuje polohu těla, umožňuje pohodlné opření nohou a pokrčení kolen v jiném než standardním úhlu 90 stupňů. Senzorický polštář naopak nutí páteř do jiné polohy než obvykle, což může mít na záda uvolňující účinek a zlepšit krevní oběh. Polštář koriguje posturální vady při dlouhodobém sezení a zároveň posiluje břišní a zádové svaly. 

Vybavení, jako je držák na monitor, podnožka, senzorický polštář a nastavení kancelářské židle, nenahradí přirozenou potřebu pohybu. Proto se vyplatí dělat přestávky a plánovat cvičení, abyste se vyhnuli posturálním vadám. Vytvoření ergonomického pracoviště vyžaduje odhodlání, ale když se vám podaří kompletovat úplné vybavení, může být práce doma pohodlnější než v kanceláři. Nejlépe je začít stolem a pohodlnou židli.

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *