Sabbatical – neplacené volno může předcházet vyhoření

Sabbatical, také známý jako roční volno nebo roční dovolená, je obvykle delší období volna poskytnuté zaměstnanci za účelem osobního nebo profesního rozvoje a obnovy.

Během sabbaticalu si zaměstnanec může vzít volno od práce, aby mohl provádět výzkum, studovat nebo zlepšovat své dovednosti v oblasti, která souvisí s jeho prací (ne nadarmo se tento pojem někdy překládá i jako tvůrčí volno).

Kdo vám zaplatí sabbatical

Toto období bývá většinou plně hrazené zaměstnavatelem a trvá obvykle několik měsíců až rok. Cílem sabbatikalu je poskytnout zaměstnancům čas a prostor k odpočinku, obnově sil a osobnímu rozvoji, což by mělo vést ke zlepšení produktivity, motivace a spokojenosti s prací.

Kdy a jak žádat o sabbatical ?

Podmínky pro žádost o sabbatical se mohou lišit v závislosti na zaměstnavateli, zemi a odvětví. Obecně platí, že sabbatical lze žádat po určitém období práce v dané společnosti, často po několika letech. Některé společnosti nabízejí sabbatical pravidelně každých několik let, zatímco jiné společnosti vyžadují, aby zaměstnanec o sabbatical požádal několik měsíců nebo dokonce i rok předem.

Co ještě vědět

Je také důležité vzít v úvahu, že sabbatical může být pro zaměstnavatele nákladný, a proto nemusí být vždy k dispozici pro všechny zaměstnance. Je tedy dobré si ověřit, zda vaše společnost nabízí sabbatical a jaké jsou podmínky pro žádost o něj.

TIP: 9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky. Nemusíte být zrovna vášnivý kutil, základní vybavení se většinou najde v každé domácnosti

Kdy si zažádat o sabbatical

Pokud máte dojem, že vaše produktivita v práci je nižší nebo už nepociťujete motivaci k odvádění nejlepšího výkonu, pak jde o ty nejlepší důvody, které by vás měly vést k žádosti o sabbatical. Rozumný zaměstnavatel by těmto důvodům určitě měl vyhovět.

Zdroj: https://www.vimvic.cz/clanek/sabbatical-neplacene-volno-aneb-co-byste-o-nem-meli-vedet, https://www.idnes.cz/finance/prace-a-podnikani/neplacene-volno-sabbatical-zkusenosti-benefit-restart.A180726_416790_podnikani_sov, https://www.vimvic.cz/clanek/sabbatical-neplacene-volno-aneb-co-byste-o-nem-meli-vedet

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *