Zbavte se navždy štěnic. Co je spolehlivě odpuzuje?

Pokud se vám v domě objeví štěnice, může být jejich odstranění cestou na dlouhé měsíce. Proto se vyplatí zjistit, co štěnice odpuzuje a a zařídit se tak, aby se k vám vůbec nedostaly.

Štěnice domácí (Cimex lectularius), také zvaná štěnice postelní, případně anglicky bed bug, je polokřídlý hmyz, který se živí krví savců. Jak ji poznat a čím ji odpudit?

Štěnice – jak je poznat

Jsou to noční tvorové a obvykle se během dne skrývají v blízkosti hostitele (například v okolí postele), aby mohly v noci snáze najít potravu. Většina druhů štěnic se vyskytuje ve vysokých trávách nebo v domácích prostředích, zejména v postelích a matracích. Jsou považovány za škůdce a mohou způsobit nepohodlí a zdravotní problémy svým hostitelům. Pokud máte podezření na přítomnost štěnic v domácím prostředí, je důležité kontaktovat odborníka, který je dokáže beze zbytku vypudit. Ovšem pokud ještě vaše obydlí nenavštívili, je možné vsadit na prevenci.

TIP: Jak na jaře zastřihnout okrasné keře, které kvetou v létě a na podzim? A kterých druhů se tento jarní úkon týká?

Co odpuzuje štěnice

Existuje několik přírodních i umělých prostředků, které mohou při správném odpuzovat štěnice. A o jaké jde?

Éterické oleje proti štěnicím

Některé éterické oleje, jako je olej z čajovníku, levandule, máta nebo eukalyptus, mají silnou vůni, která může štěnice odpudit.

Jaké bylinky odpuzují štěnice?

Velmi účinná je například levandule, vonná pelargonie, máta, skořice nebo eukalyptus.

TIP: 9 způsobů, jak bezpečně otevřít víno bez vývrtky. Nemusíte být zrovna vášnivý kutil, základní vybavení se většinou najde v každé domácnosti

Pomocí může i ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa). Jde o rostlinu původem z východní Severní Ameriky. Tradičně ho používali indiáni pro různé léčivé účely, včetně úlevy od menstruačních křečí, menopauzálních symptomů a bolesti při artritidě.

Kyselina boritá proti štěnicím

Kyselina boritá, také známá jako borax, je bílý prášek, který se používá k čištění povrchů a také jako insekticid. Může být účinná při odpuzení a dokonce i při ničení štěnic a jejich vajíček. Ovšem jen v počátcích invaze – na přemnožené štěnice je třeba zavolat odborníka

Látky obsahující pyrethroidy

Pyrethroidy jsou chemikálie, které se používají jako insekticidy. Tyto látky se často nacházejí v insekticidních sprejích, které mohou být účinné při zabíjení štěnic. Při jejich použití je však vždy třeba číst pečlivě návod na obalu a postupovat podle něj.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Zdroj: https://www.spotrebitelov.cz/clanky/co-nesnasi-stenice-a-co-je-odpuzuje/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Plo%C5%A1ti%C4%8Dn%C3%ADk_hroznat%C3%BD, https://www.hubeni-skudcu.cz/blog/co-odpuzuje-stenice-v-bytech-aneb-lze-hubit-svepomoci/, https://www.dera-pro.cz/co-odpuzuje-stenice

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *