Jaké hračky jsou vhodné od 1 roku?

Hledáte originální dárek pro malého oslavence nebo chcete najít pár tipů na originální hračky vhodné pro roční dítě, které vám doma ještě chybí? Máme pro vás několik tipů, rad a nápadů, které vám s výběrem jistě pomohou. 

Hračky pro vývoj dětské motoriky

Právě období po prvním roce je důležité pro rozvoj hrubé i jemné motoriky dětí. Je tak ideální volit hračky, které děti zabaví a zároveň pomohou s vývojem. 

Skvělým tipem jsou pak vkládací hračky, u kterých se děti seznamují s prvními tvary a barvami, trénují jejich vkládání do připravených otvorů a odměnou je jim třeba zvuk nebo veselá písnička. 

Mezi velmi oblíbené dětské hračky pak patří větší edukační dřevěné kostky, na kterých najdete celou řadu aktivit – od zmíněného vkládání tvarů, přes hledání stejných obrázků až po motorické bludiště

Děti od jednoho roku mohou zaujmout také jednodušší kuličkové dráhy – ideálně ty dřevěné s uzavřenými kuličkami, ke kterým se zvídavé dětské prstíčky nedostanou.

Náš tip: Belenka.cz recenze – kvalitní barefoot obuv i nosítka pro děti

Chůzi podpoříte strkacími nebo tahacími hračkami 

Po prvním roce začíná dítě pomalu objevovat svět chůze, proto je dobré jej v těchto aktivitách podporovat. Můžete tak pořídit interaktivní chodítko, které ale odborníci nevidí jako ideální vývojovou pomůcku

Lepším řešením jsou pak jezdící nebo strkací hračky, které při jízdě vydávají legrační zvuky, nebo tahací hračky, které při jízdě mění tvar nebo hrajou. 

Tip: Tipy na dárky pro roční dítě (kluky i holky)

Hračky pro děti, které podporují aktivitu

Každé batole i starší dítko potřebuje dostatek pohybu. Zajistit ho ale doma ve dnech, kdy počasí nepřeje, nemusí být vůbec jednoduché. Oblíbenými hračkami jsou tak dětské tunely a podobné prolézačky, které jsou bezpečné a nabídnou aktivní zábavu. A co teprve, když takový tunel připojíte k dětskému stanu!

S venkovními aktivitami je to samozřejmě snazší a na výběr je celá řada možností podle ročního období i šikovnosti dítěte. Na léto tak můžete zkusit první odrážedlo nebo venkovní hry pro nejmenší děti, na zimu zase snadno vyberete první sáňky.

Náš tip: Jak zabavit děti doma, když ve volnu nepřeje počasí?

Rozvoj dětského myšlení a slovní zásoby

Stejně jako pohyb a motoriku je důležité rozvíjet také dětské myšlení a s ním spojenou slovní zásobu. K tomu skvěle poslouží jednoduché dětské knížky pro nejmenší. Vybírejte ty s nápadnými ilustracemi, které jsou plné barev a dítě zaujmou. 

Dítě skvěle zabaví také dětské knížky s vkládačkami nebo jinými aktivitami, které jsou pak ideální dárkem kombinujícím rozvoj myšlení i motoriky

Lego Duplo a další stavebnice

Pokud je dítě šikovné, chvíli po prvních narozeninách může komíny z kostek vyměnit za svou první stavebnici. Ideální volbou je například Lego Duplo, které má jednoduché skládačky pro batolata od roku a půl

Od 18 měsíců jsou pak vhodné také magnetické stavebnice Magformers nebo Geomag, na výběr ale máte také stavebnice Seva pro nejmenší nebo další první stavebnice top značek, které jsou dostatečně odolné dětskému zacházení a přitom nápadité. 

Poradna: Kdy dětem rostou a vypadávají zoubky?

Hračky, které nebudou ideálním dárkem

Pokud jste na náš článek zabrousili při hledání dárku pro dítě, které má za sebou první rok, máme také pár tipů, kterým se raději vyhnout

Samozřejmostí jsou nekvalitní hračky a napodobeniny, u kterých nemusí být vhodné složení nebo mohou být jinak nebezpečné

Vyhýbejte se také příliš hlučným hračkám, za které by vás rodiče dítka mohli brzy proklínat. Stejně tak se poraďte v případě, že máte v plánu koupit například populární prstové barvy pro děti nebo další hračky, které budou vyžadovat velkou pozornost rodičů nebo třeba zabírají více místa.

Pár rad závěrem …

Pokud nekupujeme hračku pro naše vlastní dítko, můžeme mít velmi nejasné představy už i o tom, co vše již roční dítě běžně zvládá. A právě tato informace může být při výběru klíčová. Na závěr tedy pár stručných informací o dětském vývoji…

Co umí dítě ve 12 měsících?

Po prvních 12 měsících se z kojence stává batole. Roční dítka jsou velmi zvědavá a objevují svět, většinou již bez problémů zvládají sezení i lezení po čtyřech, okolo prvního roku už se děti často u opěry stavějí a na řadu přichází první krůčky. 
Dětem rostou zoubky a také v jídle začínají být vybíravější a dokážou dát značně najevo, co jim chutná a co ne. 

Jak si hrají roční děti?

Okolo jednoho roku je ideální rozvíjet dětskou motoriku pomocí kostek a motorických hraček. Děti rády staví komíny z kostek, navlékají kruhy na tyč a zajímají je první vkládačky či dřevěná puzzle. Rády listují v pestrých a veselých knížkách, baví je pohybové básničky a písničky nebo poznávání zvířátek. 

post

Zkušenosti “Jaké hračky jsou vhodné od 1 roku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *