Jak být vyšší – jak vyrůst fyzicky i opticky

Výška je pro mnoho lidí důležitá. Kdo je vysoký, chce být někdy menší, kdo je malý, často chce být větší. Nejvíce se však lidé ptají na to, jak být vyšší. V období růstu je možné do budoucí výšky jedince určitými způsoby zasáhnout a pokud již daný člověk neroste, je možné jej opticky „zvětšit“. Nebo se svou výškou dokážete smířit a přetavit váš „nedostatek“ ve výhodu.

Růst člověka je zvětšování velikosti organismu a množství hmoty, kdy je k růstu nutný metabolismu. Vaše výška je geneticky podmíněná a tím také určitým způsobem daná. U člověka se počet buněk v období od narození do dospělosti zvýší třicetkrát.

Kdy je ukončen růst dětí?

Dívky rostou v průměru do 16. – 17. roku věku a chlapci ukončují růst mezi 19. – 21. rokem. I když je výška víceméně dána geneticky, lze ji určitým způsobem ovlivnit a v případě dospělého opticky zvýšit.

TIP: Kalorický deficit je zásadní při hubnutí. Co to je a jak ho vypočítat? Naučte se, jak na sobě zapracovat a konečně zhubnout

Růstový hormon a rosteme

Růstový hormon ovlivňuje růst a nejen ten. Pokud jste ještě nedosáhli dospělosti, můžete určitým způsobem ovlivnit množství růstového hormonu ve svém těle. Přirozeně. Umělé formy růstového hormonu patří do rukou lékaře.

Růstový hormon neboli „fontána mládí“ ovlivňuje tyto pochody v těle:

 • Podporuje růst svalové hmoty a posiluje kosti
 • Pomáhá udržovat štíhlé tělo a zabraňuje hromadění tuku
 • Udržuje správnou hladinu cholesterolu
 • Podporuje růst nehtů a vlasů
 • Chrání orgány před opotřebováním
 • Zlepšuje krevní oběh

Růstový hormon je tedy důležitý v mnoha aspektech života.

Co je to růstový hormon?

Růstový hormon, známý také jako somatotropin, je hormon produkovaný a uvolňovaný hypofýzou, což je malá žláza nacházející se v mozku. Tento hormon hraje klíčovou roli v růstu, vývoji a regeneraci buněk a tkání v lidském těle. Růstový hormon ovlivňuje mnoho aspektů růstu a vývoje, zejména v dětství a adolescenci. Při dostatečném množství růstového hormonu dochází k růstu kostí a svalů, a také k rozvoji vnitřních orgánů. Tento hormon stimuluje buněčnou reprodukci, zvyšuje syntézu bílkovin a podporuje lipolýzu (rozklad tuků) a sacharolýzu (rozklad sacharidů).

TIP: Jak se zbavit parazitů v těle přírodní cestou? Základem je pravidelná očista organismu

Co způsobuje nedostatek růstového hormonu?

Nedostatek růstového hormonu u dětí může vést k narušení růstu a způsobit zpoždění vývoje. Toto onemocnění se nazývá hypopituitarismus. Na druhou stranu, nadbytek růstového hormonu u dospělých může vést k akromegalii, což je stav charakterizovaný nadměrným růstem kostí a tkání.

Jak se růstový hormon používá v medicíně?

V medicíně se růstový hormon také používá jako lék ke stimulaci růstu u dětí s diagnózou nedostatku růstového hormonu a u některých dalších podmínek, jako je Turnerův syndrom či nedostatek růstového hormonu u dospělých. Tyto léky jsou obvykle podávány injekčně a jsou dostupné na předpis od lékaře.

TIP: Bylinné kapky Gynex – recenze. Jak je hodnotí uživatelky? A pomohou s gynekologickými problémy fyzického či psychického rázu?

Jak na růstový hormon přirozeně

Růstový hormon nebo jeho produkci můžete ovlivnit, čím jiným, než zdravým životním stylem a také určitými potravinami.

 • Hodně spěte – dlouhý a kvalitní spánek podporuje produkci růstového hormonu. Ideálně spěte 7 – 9 hodin a to především mezi 23 hodinou večerní a 2 hodinou ranní. Nejlépe bez modrého světla v místnosti, které naopak produkci růstového hormonu snižuje. Také není vhodné dívat se do zdroje modrého světla před spaním.
 • Cvičte – intenzivní sport může zvýšit produkci hormonu až o 450 %. Pozor, ať si ale příliš intenzivním či nárazovým sportem spíše neublížíte.
 • Kyselina gama-animomáselná –pokud ji budete doplňovat, můžete zvýšit produkci růstového hormonu až o 400%. Naleznete ji v zeleném čaji, brokolici, vlašských ořeších, banánech či čočce.
 • Melatonin – jedná se o hormon, který reguluje cykly spánku a bdění a umí zvyšovat produkci kolegy růstového hormonu i o více než 150%. Přirozeně jej bude stimulovat ananas, pomeranče, banány, ječmen, oves, rajčata či kukuřice.
 • Správná hladina tuku v těle – udržujte si správnou tělesnou hmotnost a ideálním množstvím tuku v těle. Nadváha nebo množství tuku souvisí s menší produkcí růstového hormonu.
 • Půst – vyzkoušejte 2 až 3 dny v týdnu jíst méně nebo třeba jeden den měsíčně nejíst vůbec. Půst stimuluje produkci růstového hormonu. Pokud si půstem nejste jisti, konzultujte jej se svým lékařem
 • Po cvičení nejezte cukr – přibližně dvě hodiny po cvičení nebo tréninku nekonzumujte cukry, fruktózu především

Obecně zdravý životní styl podporuje růst. Pokud si ovšem nejste jisti, neváhejte se obrátit na odborníky ať už lékaře či fitness trenéry a výživové poradce.

TIP: Jak poznáte, že vám rostou zuby moudrosti? Problémy, bolesti, křivení zubů

Ženy a výška

Pokud už je váš růst ukončen a jste dospělí, nezoufejte. Existuje mnoho způsobů, jak opticky vypadat vyšší. Jste-li žena, máte to o chloupek jednodušší než muži.

Nejste-li tedy smíření se svou výškou vyzkoušejte následující triky.

 • Kalhoty s vyšším pasem – tento kousek oděvu vám opticky prodlouží nohy a zdůrazní pas, čímž budete vypadat vyšší
 • Pásek – stejnou službu vám udělají pásky, vyznačí pas nejen u kalhot a sukní, ale také u šatů. Výběr je pouze na vás
 • Dlouhý kabát – u tohoto kousku dbejte na dobrý střih, který na vás nebude vlát. Kabát vám musí být přesně, jinak se v něm budete ztrácet
 • Barvy – používejte barvy střídmě ideálně mějte oblečení ve stejném či podobném odstínu. Jednobarevná či jednolitá barva bude vaši postavu protahovat opticky do výšky. Pokud chcete outfit oživit, vsaďte na výrazné doplňky jako brýle či batoh nebo kabelka
 • Podpatky – ano i vysoké podpatky vám přidají na výšce. Ovšem pozor pokud je nemáte v lásce, klidně sáhněte po botách na platformě. Udělají stejnou službu
 • Krátké sukně – dlouhé, vlající sukně jsou vhodnější pro vyšší postavy. Vy vsaďte na kratší sukně, nejlépe v délce nad kolena
 • Nízké boty – kozačky vyřaďte ze šatníku. K menší postavě jsou ideální kotníčkové boty, kterých je na trhu nepřeberné množství
 • Úzké kalhoty – dejte přednost úzkým kalhotám, které vás opticky prodlouží. Široké a plandavé vám naopak opticky výšku uberou
 • Dětské oblečení – nestyďte se nakupovat dětské oblečení. Běžně najdete v dívčích velikostech kousky až do výšky 170 cm tak proč ne? Mnohdy se jedná o trendy kousky, které jsou levnější než ty dámské
 • Značka – prodejci se zaměřují na ženy 170+ cm. Jsou ovšem i značky, které mají série pro ženy, které mají menší výšku. Mrkněte se v obchodech nebo e-shopech třeba na Ann Taylor Loft, J. Crew, Old Navy, Banana Republic.

Vyzkoušejte módní tipy a udělejte ze své výšky přednost.

TIP: Otok obličeje – jaké jsou jeho příčiny a jak se s ním vypořádat? Nejčastěji ho lze pozorovat v oblasti tváří, očních víček a dolní čelisti

Pánové a výška

Pánové, pokud vás příroda neobdařila vysokou postavou a vy si přesto chcete přidat opticky pár centimetrů, nezoufejte. Nejste v tom sami a níže se dozvíte pár tipů přímo pro vás.

 • Krátké vrchní oděvy – krátký kabát, krátký župan, košile do kalhot. Chcete-li si opticky přidat na centimetrech, volte kabát nejvíce deset centimetrů nad kolena. Delší vám ubere centimetry. Taktéž župan, třeba do sauny, volte krátký. Košili zasuňte do kalhot a třeba mikinu mějte pouze do pasu
 • Na míru – oblečení na vás nesmí vlát. Ideální jsou slim oděvy, které více zeštíhlují. Nesnažte se rozšiřovat, třeba ramena, zbytečně si ubíráte centimetry. U kalhot nejsou pro vás vhodné manžety
 • Boty – ano pánové, jedná se o viditelný, ale docela dobrý způsob jak si přidat centimetry. Můžete použít pánské boty na vyšším podpatku nebo speciální boty s vyvýšenou podrážkou, kterou využívají i hollywoodští herci.

TIP: Nezávislá recenze Botovo – zkušenosti zákazníků. Nahlédněte oblíbenému e-shopu takříkajíc pod pokličku

Jak vypadají pánské boty na podpatku?

Pokud chcete jít ne celý problém přes obuv, ale nejste si jistí, po čem se dívat, pak máme pro vás několik tipů. Pořídit si můžete například Oxfordky, Monkstrap, Chelsea, Derby boty či Loafer boty.

 • Oxfordky na podpatku: Oxfordky jsou klasickým stylem pánských bot a existuje u nich i mnoho variant s podpatkem. Mohou mít jemnější podpatky pro elegantnější vzhled nebo výraznější podpatky pro odvážnější výraz.
 • Monkstrap boty na podpatku: Monkstrap boty mají přezku na straně a jsou pro může stále oblíbenou volbou. Existují i verze s podpatkem, které dodávají botám sofistikovaný a stylový vzhled.
 • Chelsea boty na podpatku: Chelsea boty jsou boty bez tkaniček s elastickými panely na bocích. Když jsou vyrobeny s podpatkem, poskytují kombinaci elegance a pohodlí.
 • Derby boty na podpatku: Derby boty jsou podobné oxfordkám, ale mají volnější a pohodlnější střih. Existují i derby boty s podpatkem, které nabízejí pohodlí a styl.
 • Loafer boty na podpatku: Loafer boty jsou pohodlné a beztkaničkové boty, které jsou ideální zejména pro neformální příležitosti. Existují i verze s podpatkem, které dodávají loaferům elegantnější vzhled.


Při výběru pánských bot na podpatku je důležité vzít v úvahu nejen vzhled, ale také pohodlí a kvalitu materiálů. Doporučujeme vše předem vyzkoušet boty a zajistit, aby správně seděly a byly pohodlné při chůzi.

TIP: Recenze Skinners – ponožkoboty aneb jako chytrá horákyně. Přečtěte si recenzi „bot“ Skinners

V neposlední řadě, pokud tedy v duši „bojujete“ se svou výškou nesnažte se stát vedle muže, který měří například dva metry. V tomto případě vám oblečení nepomůže. Okolí má totiž možnost vás „poměřovat“. Je to efekt, který používají fotografové. Pokud fotograf chce, aby bylo jasné jak je objekt veliký, dá vedle něj třeba krabičku od sirek.

Výška, výška, výška

Výška postavy trápí ženy i muže stejnou měrou. Pokud se tedy nemůžete smířit s tím, co vám příroda nadělila, vyzkoušejte tipy a triky. Opticky vás prodlouží. Přesto platí, že nejvyšší budete se správně vysokým sebevědomím a k tomu si můžete trikem dopomoci.

Zdroje: https://panskeobleky.cz/dalsi-rady-a-tipy/jak-vypadat-vetsi-kdyz-jste-mensiho-vzrustu/, https://www.rustovyhormon.cz/clanky/sedm-tipu-jak-podporit-prirozenou-tvorbu-rustoveho-hormonu-v-tele-180, https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C5%AFst, https://www.gleid.cz/clanky/krasa/jak-vypadat-vetsi-10-modnich-tipu-pro-zeny-s-mensi-postavou, https://www.rustovyhormon.cz/clanky/rustovy-hormon-ma-vliv-na-svaly-rust-kosti-i-na-jatra-200, https://zdravi.euro.cz/clanky/rustovy-hormon-ucinky-nedostatek/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *