Skříplý sedací nerv – příčiny + jak ho odblokovat?

Skříplý sedací nerv může způsobit bolest v dolní části zad, hýždí, stehen nebo jinde v nohách. Ne vždy je však třeba ihned spěchat k lékaři. Naučte se, jak odblokovat skříplý sedací nerv.

Skříplý sedací nerv, také nazývaný ischiatický nerv, může být způsoben různými faktory. Nejčastější jde o zánět v oblasti bederní páteře, který může vést ke ztuhlosti svalů a zúžení kanálu, kterým prochází sedací nerv. Ovšem příčinou může být i svalová nerovnováha nebo náhlé zranění, jako je pád nebo nehoda.

Jen jeden důvod obvykle ke skřípnutí nervu nevede

Je důležité pochopit, že skřípnutí sedacího nervu obvykle bývá způsobeno různou kombinací těchto faktorů, a že přesnou příčinu vašeho problému obvykle může odhalit pouze lékař.

Jaké jsou nejčastější příčiny skříplého sedacího nervu?

Skřípnutí sedacího nervu nejčastěji způsobuje zánět v oblasti bederní páteře, svalová nerovnováha, náhlé zranění, degenerativní onemocnění páteře, těhotenství a přetížení svalů v oblasti dolní části zad (to může vést k tlaku na sedací nerv).

TIP: Jak ležet při bolesti kyčlí? Neležte na zádech, je důležité najít si pohodlné polohy

Jak odblokovat skříplý sedací nerv

Pokud se musíte se skřípnutím sedacího nervu potýkat, pak můžete vyzkoušet několik technik, které mohou posloužit jako skvělá první pomoc.

Vsaďte na cílené protahování

Pravidelné protahování svalů, které ovlivňují nerv, ho může pomoci uvolnit a zmírnit bolest.

Jaké cviky lze použít na odblokování sedacího nervu?

Mezi nejúčinnějších cviky na protahování určené k odblokování sedacího nervu patří například přitahování kolen k hrudníku nebo jógová pozice známá jako Pigeon pose.

TIP: Křeče nohou – jak vznikají a co si pohlídat? Nenechte se tímto nepříjemným stavem zaskočit

Pozice holuba, známá také jako „Eka Pada Rajakapotasana“ ( převzato ze sanskrtu), je populární jógová pozice, která pomáhá cíleně protáhnout boky a spodní část zad. A jak ji provést? Začněte v pozici psa směrem dolů, s rukama a nohama na podlaze a zvednutými boky směrem ke stropu. Natáhněte pravé koleno dopředu a položte ho za pravé zápěstí. Váš pravý kotník by měl být blízko levého zápěstí. Posuňte levou nohu dozadu, narovnejte koleno a nasměrujte prsty. Poté spusťte tělo dolů na zem a položte ruce na podlahu před sebe. Vaše boky by měly být v úrovni podlahy a levá noha by měla být přímo za vámi.

Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte. Uvolněte se do pozice a vydržte v této poloze 30 sekund až 1 minutu a zhluboka dýchejte. Chcete-li uvolnit pózu, zvedněte horní část těla zpět nahoru a vraťte se zpět do pozice psa směřujícího dolů. Opakujte pózu na druhou stranu tak, že levé koleno posunete dopředu. Pokud ovšem máte problémy s koleny nebo kyčlemi, je nejlepší přistupovat k této pozici opatrně nebo pod vedením učitele jógy. Pózu můžete upravit umístěním polštáře nebo složené deky pod bok pro podporu těla.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky?

Vhodná fyzická aktivita

Pomoci vám může i aerobní cvičení, jako je například chůze nebo plavání. Tyto aktivita dokážou jemně uvolnit svalové napětí v oblasti nervu a zlepšit prokrvení v oblasti, což pomáhá předcházet skřípnutí. Vyhněte se však aktivitám, které by mohly zhoršit bolest, jako je běhání nebo nejrůznější skoky.

Teplé obklady na odblokování sedacího nervu

Nanesení teplého obkladu na postiženou oblast může také pomoci uvolnit svalové napětí a snížit bolest. Podobný účinek mohou mít také teplé koupele nebo sprcha.

Masáže na odblokování nervu

I lehké masáže postižené oblasti mohou pomoci uvolnit svalové napětí a zmírnit bolest. Pokud je ovšem bolest příliš intenzivní, vyhledejte raději profesionální maséra.

TIP: Důvody oteklých prstů na rukou a léčba. Proč se to stává a jak tomu předejít?

Pokud se bolest nezlepšuje nebo se naopak zhoršuje, měli byste zapomenout na domácí způsoby léčby a vyhledat co nejrychleji lékařskou pomoc. Lékař vám může například předepsat protizánětlivé léky nebo doporučit cílenou fyzioterapii, jež dokáže velmi rychle uvolnit nerv a zmírnit bolest. V některých případech může být bohužel nezbytná i chirurgická léčba.

Určitě s tímto krokem neotálejte, protože neléčený skříplý sedací nerv může vést k mnoha vážným problémům, mezi něž patří například trvalé poškození nervu nebo ztráta svalové hmoty.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/pigeon-pose-eka-pada-rajakapotasana-3567103, https://zdravi.euro.cz/clanky/zanet-sedaciho-nervu-priznaky-a-cviky/, https://vitalweb.cz/942/bolestivy-zanet-sedaciho-nervu-o-co-se-jedna-a-jak-muze-pomoci-strava

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *