Jak oživit a vyleštit plovoucí podlahu

V dnešní době je velmi populární plovoucí nebo laminátová podlaha. Jedná se o relativně levnou podlahu, poměrně lehce se pokládá a není příliš náročná na údržbu. Ne vždy však zůstane krásná – zjistěte, jak ji oživit a vyleštit v několika jednoduchých krocích.

Údržbu potřebuje každá podlaha a tedy i ta plovoucí. Při nesprávné péči můžete podlahu poškodit nebo i zničit. Naopak při správné péči vám bude dobře sloužit poměrně dlouho a bude vypadat dobře.

Plovoucí podlaha (ne)potřebuje plavat

Ačkoliv se podlaha nazývá plovoucí, tak si s vodou příliš netyká. Spíše naopak, větší množství vody jí nesvědčí. V tomto ohledu vodou opravdu šetřete.

Mokrý hadr a velké množství vody na takovou podlahu rozhodně nepoužívejte. Pokud používáte hadr, rozhodně jej pořádně vyždímejte, téměř dosucha. Nebo můžete použít mop, který lze také dobře vyždímat.

TIP: Jak vyčistit zažloutlý plast? Babské rady, které fungují

Na přílišné namočení podlahy si dávejte velký pozor.

Co škodí plovoucí podlaze

Plovoucí či laminátové podlaze škodí především voda a hrubé nečistoty jako jsou drobné kamínky či písek. Také jehlové podpatky si s plovoucí podlahou příliš nerozumí a mohou v ní zanechat trvalé stopy, o které ovšem vůbec nestojíte.

A rovněž těžký nábytek umí do podlahy vytlačit svůj tvar a kolečkové židle vybavte kolečky pro tvrdé podlahy (ze stejného důvodu). Nebudou pak dělat na plovoucí podlaze neplechu.

Od věci také není pořídit kvalitní rohožku před dveře a do předsíně, která účinně zachytí největší část nečistot. Rohožky musí být ovšem dostatečně velké.

Krok číslo jedna

Plovoucí podlahu nemusíte nutně uklízet každý den, ale jednou týdně si vaši pozornost určitě zaslouží.

TIP: Jak dokonale vyčistit granitový dřez? Základ je pravidelné čištění a prevence

Nejprve zbavte podlahu hrubých nečistot v podobě kamínků, písku a prachu. Nejlepší je pro tento účel vysavač se speciálním nástavcem, nicméně ani starý dobrý smeták s měkkými chlupy není krokem vedle. Jediné, co vás v tomto případě může obtěžovat, je zvířený prach.

Krok číslo dvě

Pokud to nepřeženete s vodou a nebudete vytírat stylem „co je mokré, to je čisté“, lze vytřít také plovoucí podlahu. Prostě nesmí plavat, málo vody je žádoucí.

Pokud dáváte přednost kbelíku a hadru, tak hadr hodně, téměř dosucha vyždímejte. U plochého mopu s hadrem z mikrovlákna postupujte stejně. Hadr hodně vyždímejte.

Podlahu vytírejte v podélném směru a příliš nenamáčejte. Pokud přesto na podlahu něco vylijete, rychle ji vytřete co nejvíce do sucha.

TIP: Jak odstranit žvýkačku z oblečení, koberce nebo z vlasů? Zapomeňte na to, že byste oblečení i se žvýkačkou jen tak hodili do pračky…

Mně se osvědčil také mop s rozprašovačem. Vystačil na celý třípokojový byt.

Úklidové prostředky

Co se týká úklidových prostředků, tak se obloukem vyhněte bělidlům, voskům, olejům a silným rozpouštědlům.

Lešticí přípravky s obsahem brusných částic také nejsou dobrá volba.

Na běžný úklid použijte vodu s trochou saponátu. Na ochranu podlahy lze použít speciální prostředek na plovoucí podlahy s obsahem leštidla. Existuje také leštidlo ve spreji pro čištění na sucho. Vyvarujte se použití nadměrného množství vody nebo hrubých čisticích prostředků, protože by mohly poškodit povrchovou úpravu podlahy.

Jak aplikovat leštidlo na plovoucí podlahu?

Obvykle je třeba nalít malé množství na čistý hadr nebo mop, který nepouští vlákna, a poté jej rovnoměrně rozetřít po podlaze. Leštidlo nechte zaschnout podle doporučení výrobce. Po zaschnutí leštidla můžete plovoucí podlahu doplnit o další ochrannou vrstvu. Použití polyuretanu na vodní bázi nebo jiné vhodné povrchové úpravy může pomoci chránit podlahu před budoucím poškrábáním a opotřebením. Při aplikaci povrchové úpravy postupujte podle pokynů výrobce a před chůzí po podlaze ji nechte zcela zaschnout.

TIP: Recenze Eurona by Cerny – zkušenosti zákazníků

Opravte případná poškození

Zkontrolujte, zda na podlaze nejsou škrábance, promáčkliny nebo rýhy. Pokud nějaké najdete, zvažte použití plniče dřeva nebo tmelu, který odpovídá barvě vaší podlahy, abyste tyto nedokonalosti opravili. Naneste plnič podle pokynů výrobce a nechte jej zcela zaschnout, než přejdete k dalšímu kroku.

Pokud přece

Pokud přece se vám podaří na plovoucí podlaze vytvořit problém, lze jej ve většině případů vyřešit výměnou daného dílu.

K předcházení problémů nebo i k jejich řešení mohou sloužit různé koberečky, kterými podlahu můžete ochránit, oživit a nebo zakamuflovat již vzniklý problém.

Jak zbrousit plovoucí podlahu?

Pokud má vaše plovoucí podlaha hluboké škrábance nebo odolné skvrny, které nelze opravit pouze plnidlem, bude možná nutné postižená místa obrousit. Použijte jemný brusný papír nebo brusný blok a poškozená místa jemně přebruste podle struktury dřeva. Dávejte pozor, abyste podlahu nebrousili příliš agresivně, protože by mohlo dojít k jejímu dalšímu poškození. Jakmile skončíte, opět místo vyčistěte, abyste odstranili veškerý prach nebo nečistoty.

TIP: Jak dokonale vyčistit žaluzie od prachu a špíny?

Když se prostě nechce

Plovoucí podlahu vám může také, třeba v době vaší nepřítomnosti, uklidit robotický vysavač. Některé jsou vybaveny také mopovačem a tedy podlahu i vytřou. Mají různé funkce a některé lze naprogramovat, aby uklízely v určitý čas.

Co udělat pro krásnou plovoucí podlahu

Pamatujte, že klíčem k zachování dlouhé životnosti vaší plovoucí podlahy, je prevence. Používejte ochranné plstěné podložky na nohy nábytku, vyhýbejte se tahání těžkých předmětů a okamžitě odstraňujte rozlité tekutiny. Správnou péčí o plovoucí podlahu se můžete těšit z její krásy a funkčnosti po dlouhá léta.

Dodržováním těchto kroků můžete své plovoucí podlaze vrátit lesk a krásu. Je však třeba poznamenat, že konečná úroveň obnovy může záviset na závažnosti stavu podlahy a kvalitě původní povrchové úpravy. V některých případech může být nutné kontaktovat profesionální renovační nebo restaurátorské služby.

Zdroje: https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-cistit-a-udrzovat-plovouci-podlahy-25918, https://www.mojepodlaha.cz/blog/vyzkousejte-pro-uklid-podlahy-babske-rady-a-usetrete/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *