Jak správně sedět u počítače?

Počítač k práci využívá více než 60 % zaměstnanců v česku. Někteří mají to štěstí a sezení u počítače tvoří pouze část jejich povinností, jiní naopak k nedokončeným restům usedají ještě po pracovní době. Ať už to máte jakkoliv, správné sezení u počítače je důležitou prevencí proti nepříjemné bolesti zad.

Seďte vzpřímeně a nehrbte se

Ať už trávíte u počítače značnou část dne kvůli práci nebo své zábavě, vzpřímený sed je jedinou správnou variantou. Sezením namáháme meziobratlové ploténky, na které při nesprávném sezení působí i více než 100 kilové zatížení. Základem by pro vás tedy měly být tyto čtyři rady:

  1. Zkuste si co nejčastěji vzpomenout na správné sezení a napřimte se. Znovu a znovu.
  2. Seďte v přirozeně napřímené poloze, nad pánví v lehounkém prohnutí – předklonu.
  3. Nedávejte si nohu přes nohu.
  4. Stehno a lýtko by mělo v koleni svírat 90° úhel.

Dokonale vybavené pracoviště

Přípravou či úpravou svého pracovního místa u počítače můžete také pomoci vašemu správnému sezení a eliminovat nepříjemnou bolest zad.

Tip: Jak sledovat polohu mobilního telefonu?

Pořiďte si správnou židli

Jak vybrat kancelářskou židli, která vám pomůže ve správném sezení? Určitě by vám měla umožnit vzpřímené držení zad – zejména díky správně tvarovanému opěradlu. Samozřejmostí musí být nastavitelná výška židle, která vám umožní zejména zmíněný 90° úhel v kolenou.

Ideální výška počítačového stolu

Pokud vzpřímeně sedíte na kancelářské židli se správným úhlem lýtek a stehen, všimněte si výšky, ve které se nacházejí vaše lokty. A právě v této výšce by se měla nacházet i pracovní deska vašeho stolu. Tak, aby také vaše paže s předloktím v loktu svíraly úhel 90°. Většinou to bývá výška okolo 70 cm.

Tip: Jak napsat hvězdičku na klávesnici?

Šířka počítačového stolu

Při nevhodné vzdálenosti monitoru trpí nejen vaše oči, ale opět i záda a zejména krční páteř. Ani naklánění blíže k monitoru, ani nepřirozená poloha hlavy totiž ničemu nepřispívá. Základem by tedy měl být stůl o takové šířce – či chcete-li hloubce, abyste mohli svůj monitor umístit do vzdálenosti 45 – 70 cm, v závislosti na jeho velikosti.

Tip: Jak napsat zavináč?

Dostatek místa byste měli mít ovšem také pod počítačovým stolem. Tak abyste si mohli občas nohy příjemně protáhnout.

Výškově nastavitelný monitor

Dalším důležitým aspektem je výškové nastavení monitoru. Střed obrazovky by měl být asi 20 – 35° pod horizontální osou očí a pokud se v napřímeném sedu podíváme přímo před sebe, měli bychom vidět vrchní část obrazovky pod samotnou hranou monitoru. Pořiďte si tedy výškově stavitelný monitor nebo problém vyřežte podložkou či poličkou.

Jak umístit klávesnici?

Na nezbytné doplňky a jejich správnou polohu samozřejmě nesmíme zapomenout. Ke klávesnici ani myši bychom se neměli příliš natahovat, umisťujeme je tedy v dosahové oblasti. Ta činí cca 50 cm u mužů a 44 cm u žen.

Loketní opěrky zmírní námahu

Všimli jste si, jak nám při správném sezení lokty visí podél těla? Právě kvůli tomu nás můžeme často pociťovat bolest v oblasti ramen a opět také krční páteře. Ideálně vysoká loketní opěrka na židli nám pomůže uhlídat 90° úhel paží a předloktí.

Tip: Jak napsat přehlasované O?

Gelové polštářky nebo speciální myši

Děsí vás představa syndromu karpálních tunelů, které vás vzhledem ke každodenní práci u počítače nejspíše neminou? Karpálům můžete ulevit nákupem podložek s gelovými polštářky, o které se vaše zápěstí budou opírat. Efektivnějším řešením je ovšem pořízení ergonomicky tvarovaných vertikálních myší, díky kterým je ruka v přirozenější pozici a vaše karpály jsou zcela volné. Stejně tak si můžete pořídit i tvarované „karpální klávesnice“.

Tip: Jak napsat hranatou závorku?

Pohybem proti bolestem zad

Stejně jak mívají kuřáci své pracovní pauzy, zkuste se i vy alespoň párkrát za hodinu postavit a protáhnout. Můžete zvolit jednoduchý strečink v kanceláři nebo si zkuste najít přímo tipy na cviky u počítače. Díky nim protáhnete všechny části těla, které u počítače trpí. Od krční páteře až po zmíněné karpální tunely.

https://www.4health.cz/clanek/spravne-sezeni-u-pocitace a https://www.liftor.cz/blog/jak-spravne-sedet.html 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *