Virtuální baterie do fotovoltaiky – ČEZ, eON, innogy diskuze

virtualni baterie

Díky virtuální baterii mohou fotovoltaické elektrárny ukládat přebytky pro pozdější využití. Na rozdíl od klasické baterie je možno využít tuto energii například v zimních měsících, kdy elektrárna nevyrábí energii. Aktuálně poskytují virtuální baterii pouze dva dodavatelé energie ČEZ e eON. Podmínky jsou různé ale společné je že se přebytky týkají pouze elektráren do 10 kWp bez licence. Také je potřeba počítat že uložíte silovou část energie, ale musíte zaplatit za distribuční náklady, poplatky a DPH.

Virtuální baterie ČEZ

Zdroj: cez.cz

ČEZ nabízí virtuální baterii díky službě Elektřina pro soláry, která je zpoplatněna částkou 199 Kč měsíčně. Posílat můžete neomezené přebytky dle smlouvy uzavírané na 3 roky. Služba je dostupná jak pro fyzické osoby tak pro firmy, kteří provozují FVE elektrárny do 10 kWp a jsou připojeni po 1.1.2016. Přebytky se využijí pro odpočet vaší spotřeby energie. Pokud spotřebujete méně než jsou vaše přebytky, není možné nárokovat finanční odměnu.

Tip: Recenze ČEZ fotovoltaika na klíč – zkušenosti, cena a diskuze

Virtuální baterie eON

Aktuální cena plynu ČEZ 2022
zdroj: eon.cz

Týká se pouze zákazníků, kteří mají fotovoltaiku od společnosti e.ON. Kapacita baterie je minimálně 1 MWh, v případě potřeby je možné kapacitu navyšovat vždy ale pouze o celou megawatu výkonu 1x za 12 měsíců. Platí se paušální poplatek za každou uloženou MWh měsíčně a pak také distribuční poplatky a DPH. Stav baterie je možné sledovat v klientské zóně.

Ceník měsíčního poplatku za službu virtuální baterie včetně DPH :

  • 1MWh 49Kč
  • 2MWh 99Kč
  • 3MWh 149Kč
  • 4MWh 199Kč
  • 4+MWh 499Kč

Z ceníku je jasné že pokud překročíte limit 4MWh přebytků za rok může se pro vás služba stát nerentabilní. Nevyužité přebytky, které budou do vaší virtuální baterie zaslány propadnou.

TIP: Fotovoltaika eON recenze – virtuální baterie, zkušenosti a diskuze

 eONČEZ
Název produktuVirtuální baterieElektřina pro soláry
Připojení FVE10 kWp, bez licence10 kWp, bez licence
Omezenífotovoltaika od e.ONžádné
Trvání smlouvymin. 1 rokmin. 3 roky
Poplatky 49 – 499 Kč měsíčně dle MWh199 Kč měsíčně bez omezení
Srovnání virtuální baterie eON a ČEZ

Virtuální baterie Innogy

Aktuální cena plynu Innogy 2022
Zdroj: innogy.cz

I přes to že Innogy nabízí zákazníkům instalaci fotovoltaické elektrárny, neumožňuje ukládání přebytků pomocí virtuální baterie.

Virtuální baterie PRE

blank
Zdroj: pre.cz

PRE aktuálně také neumožňuje ukládání přebytků pomocí virtuální baterie.

Je virtuální baterie výhodná?

V minulosti nedávalo využívání virtuální baterie příliš velký smysl, díky velmi nízkým cenám za silovou elektřinu, která tvořila pouze 40% z celkových nákladu za energie. Situace se ale významně změnila v druhé polovině roku 2021, kdy začaly významně růst ceny silové elektřiny a plynu.

Virtuální baterie se díky paušálním poplatkům vyplatí hlavně větším fotovoltaickým elektrárnám s většími přebytky energie do sítě. Virtuální baterie není rovnocenný soupeř pro klasické bateriové uložiště v domě, protože vám nepomůže při výpadku elektrické energie a je pouze službou dodavatele elektrické energie. Hlavním cílem každé domácnosti s fotovoltaikou je spotřebovat maximální množství energie účelně v domě a přebytky dávat do baterie, elektroauta nebo teplé vody.

4.7/5 - (4)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *