Zelená stolice a průjem u dětí i dospělých – příčina, léčba

Někdy může pobyt na toaletě být nejenom ulevující činností, ale i významným varováním. Například zelená stolice dokáže značně vyděsit. Ne vždy jde však o nebezpečný stav. Kdy se tedy na tento problém soustředit, a kdy se jedná o neškodný stav?

Zelená stolice u lidí může být způsobena různými faktory a většinou není příznakem vážného onemocnění. Některé z možných příčin zelené stolice najdete vyjmenovány zde.

Kdy může být stolice zelená

Existuje 5 různých důvodů, kvůli nimž může být zabarvení stolice nezvyklé.

Konzumace potravin obsahujících chlorofyl může barvit stolici do zelených odstínů. Tuto živinu najdete zejména v těchto druzích:

Zelená listová zelenina: špenát, řeřicha, kadeřávek, mangold, zelí a salátové listy

Bylinky: petržel, bazalka, máta, koriandr a šalvěj

Mikrořasy, jako jsou chlorella a spirulina.

Těmito potravinami můžete snadno zvýšit příjem chlorofylu ve své stravě. Chlorofyl má mnoho zdravotních výhod (ve hře je například například podpora zdravého zažívacího systému a detoxikace těla).

TIP: Projímavé potraviny, které vám pomohou při zácpě

Které potraviny obsahují hodně chlorofylu?

Tuto látku obsahuje především listová zelenina, špenát a řasa spirulina.

Konzumace potravin obsahujících velké množství umělých barviv

Některá potravinová barviva, jako například tartrazin nebo brilliant blue, mohou způsobit, že vaše stolice zezelená. Nejde však rovněž o nic nebezpečného.

Příliš rychlé trávení

Tento problém způsobí, že potrava projde střevy příliš rychle. Tím se střevní bakterie nemají čas zpracovat barvivo z potravy, což může vést k zelené stolici. Pokud se tedy u vás zelená stolice vyskytuje v kombinaci s průjmem, je třeba ho zaléčit.

TIP: Jak vyvolat vyprázdnění?

Bakteriální infekce střev

Nejrozšířenější bývá v tomto případě infikování salmonelou nebo bakteriemi E. Coli. Oba tyto patogeny mohou způsobit zelenou stolici.

Jak poznat salmonelózu?

Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří horečka, průjem, bolest břicha, nauzea, zvracení a malátnost. Některé osoby mohou mít při postižení salmonelózou jen mírné příznaky, zatímco jiní musí kvůli jejich závažnosti vyžadovat hospitalizaci. Pokud máte některé z výše uvedených příznaků, mohlo by se jednat o salmonelu. Proto doporučujeme se vždy poradit s lékařem.

Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří horečka, průjem, bolest břicha, nauzea, zvracení a malátnost. Některé osoby mohou mít při postižení salmonelózou jen mírné příznaky, zatímco jiní lidé musí kvůli jejich závažnosti vyžadovat hospitalizaci. Pokud máte některé z výše uvedených příznaků, mohlo by se jednat o salmonelu. Proto doporučujeme se vždy poradit s lékařem.

TIP: Změny na nehtech a známky zdravotních problémů. Co znamenají rýhy, nebo bílé tečky?

Nadměrná konzumace železa

Železo můžete do jídelníčku zařazovat buď v běžných potravinách nebo jako doplněk stravy. Pokud ho však přijímáte příliš, může to vést k zelené stolici.

Zelená stolice u dětí

Tento problém se může objevit i u plně kojených dětí. Souvisí s tím, že dítě přijímá příliš mnoho tzv. předního mléka. To ve střevech kvasí a může způsobit zelené zabarvení stolice. Pokud tento problém přetrvává, poraďte se s pediatrem.

TIP: Tipy, jak rychle a efektivně zhubnout nejen břicho Vyzkoušejte ověřený postup pro rychlé tvarování problematických partií

Jaké živiny má mateřské mléko?

Mateřské mléko obsahuje především bílkoviny (včetně imunoglobulinů, které posilují imunitní systém dítěte), sacharidy (hlavním sacharidem v mateřském mléce je laktóza), tuky (obsahují esenciální mastné kyseliny, které jsou důležité pro vývoj mozku a zraku), minerály (železo, vápník, zinek a další) a vitaminy (A, C, D, E, které jsou důležité pro růst a vývoj dítěte).

Co ještě vědět

Pokud je zelená stolice spojena s jinými příznaky, jako jsou průjem, bolest břicha nebo zvracení, je vždy vhodné navštívit lékaře. Jedině ten může rozpoznat závažné onemocnění a v případě potřeby nasadit léčbu.

Zdroj: https://www.svetplodu.cz/clanek/234/zelezo-v-potravinach/, https://www.blendea.cz/zelezo-v-potravinach/, https://zdravi.euro.cz/clanky/zelena-stolice-u-kojence/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *