Jak vyvolat vyprázdnění?

Zácpa je problém, o kterém se příliš nemluví. Není proto divu, že spousta lidí řeší své problémy sami doma a lékaři se nesvěří. Krátkodobá zácpa není obvykle nijak škodlivá, ale chronická zácpa může ukazovat na vážnější problém nebo jej může způsobit. Pojďme se podívat, jak zácpě předejít a vyvolat vyprázdnění. 

Co stojí za zácpou?

Zácpa může vznikat z nejrůznějších příčin. Hlavním důvodem je náš životní styl. Nedostatek pohybu, snížený příjem vlákniny, nedostatečný pitný režim a některé léky způsobí problémy s vyprazdňováním. 

Zácpa se vyskytuje také jako součást těchto onemocnění:

  • deprese,
  • cukrovky,
  • snížené funkce štítné žlázy,
  • zánětlivých střevních onemocnění (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida)
  • nádorová onemocnění střev,
  • porucha činnosti jater.

Zvláštním druhem je pak takzvaná návyková (habituální) zácpa, kterou si způsobíme sami svými zvyklostmi. Často je spojena s obtížným a bolestivým vyprazdňováním, nemožností se vyprázdnit na cizím místě a jinými psychickými bloky. Často vzniká už v dětství a může nás provázet prakticky celý život. 

Zdravý jídelníček

Naše vyprazdňování v první řadě ovlivňuje strava. Snažte se každý den přijímat dostatek vlákniny. Najdeme ji v ovoci, zelenině, celozrnných potravinách, čekankovém slazení, luštěninách nebo ořechách. Vlákninu můžete doplnit také v různých výživových doplňcích. 

Každý člověk má unikátní mikrobiom a jinak reaguje na určité potraviny. Zatímco někomu mléčné výrobky způsobují průjem, tak jiný po jejich požití trpí ukrutnou zácpou. Vysledujte, jak jednotlivé potraviny působí právě na vás a využijte toho. 

Pravidelný pitný režim

Voda je velmi důležitá pro spoustu životních funkcí. Mimo jiné pomáhá správnému vyprazdňování, protože změkčuje stolici. Obecně se doporučuje přijmout dva až tři litry tekutin za den. Přesné číslo však závisí na aktuální hmotnosti, okolní teplotě, pocení a věku. 

Dostatek pohybu

Peristaltika neboli střevní pohyby posouvají natrávenou potravu střevy směrem ven z těla. Pokud se dlouho nehýbeme, tak je peristaltika zpomalená a s tím je spojena nižší frekvence vyprazdňování. 

Zařaďte do svého dne dostatek přirozeného pohybu. Úplně postačí krátká procházka. Nemusíte podávat žádné velké výkony. Pohybová aktivita pomůže zlepšit vaše celkové zdraví. 

Doplňte probiotika

Mikrobiom je mnohými odborníky považován za jeden z orgánů. Do hledáčku lékařů se dostal teprve nedávno a zatím o něm příliš nevíme. Jasné ale je, že tyto symbiotické bakterie nám pomáhají trávit potravu a udržovat jejich stav je více než žádoucí. 

Pro podporu střevní mikroflóry je doporučena konzumace fermentovaných potravin (kysané zelí, pickles, kimchi, kombucha, mléčné výrobky s kulturou – bílý jogurt, kyška, zakysaná smetana). Doplnit je lze také ve formě doplňků stravy, které zakoupíte v lékárně nebo v prodejnách zdravé výživy. 

Bylinky 

Máta peprná pomáhá odstraňovat potíže se zažíváním. Podporuje peristaltiku, snižuje pocit nafouklého břicha, odstraňuje křeče a je jemně projímavá. List senny je o poznání více projímavý a doporučuje se pouze na krátkodobé užívání. 

Projímadla

Sáhnout můžete samozřejmě také po medikamentech. Začněte od šetrnějších přípravků (lactulosa) a postupně přejděte k více účinným projímadlům. Vždy se řiďte příbalovým letákem a snažte se odstranit příčinu zácpy, protože na veškerá projímadla lze velmi snadno vypěstovat návyk. 

Projímavé potraviny

Přestože některé potraviny mohou působit na různé lidi jinak, tak existuje několik projímavých potravin, které rozhodně stojí za vyzkoušení. Raději začněte s jejich dávkováním opatrně a postupně přidávejte. Nekombinujte také větší množství projímavých potravin najednou. 

Jaké potraviny projímají:

  • sušené švestky,
  • lněné semínko,
  • kysané zelí a šťáva z něj,
  • káva,
  • ovocné šťávy (kromě borůvek),
  • čerstvé ovoce,
  • pivo. 

Jaké potraviny staví:

  • kakao, čokoláda,
  • černý čaj,
  • banány, borůvky,
  • bílé pečivo, 
  • sýry,

Vypěstujte si návyk 

Nejen na návykovou zácpu pomůže vypěstovat si nové a zdravější návyky. Udělejte si z vyprazdňování rituál, tělo si na něj brzy zvykne a přizpůsobí se. Jak takový rituál může vypadat:

Po probuzení vypijte sklenici vlažné vody a běžte se posadit na toaletu, přestože nemáte nutkání na stolici. Netlačte příliš, aby nedošlo k vytlačení hemoroidů. 

Pokud je vyprázdnění bolestivé, tak můžete před tlačením zavést glycerinový čípek na změkčení stolice. Bolest zmizí nebo je alespoň snesitelnější a při dodržování výše zmíněných pravidel nebude třeba zavádět čípek. 

Zdroje: https://zdravi.euro.cz/leky/zacpa-babske-rady-leky/, https://www.vitalia.cz/clanky/zacpa-jako-nocni-mura-jak-rozhybat-streva-bez-projimadel/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *