Dotace na elektromobil 2022 – dotace na wallbox

Aktuálně bohužel nejsou žádné dotace na elektromobily 2022 pro obyčejné občany ČR. Stát chystal až 1 miliardu jako dotační program pro firmy a živnostníky, nicméně ten neprošel v rámci plánu na podporu elektromobility u Evropské komise.

Česká republika patří mezi desítku zemí v EU, které aktuálně nemají žádné pobídky pro nákup elektromobilů či jiných vozů s alternativními pohony.

Evropské asociace výrobců automobilů 

Dotace v okolních zemích fungují již delší dobu, ale nejsou financovány z peněz Evropské unie ale přímo státy a výrobci. Zajímavou možností je koupit nové elektroauto s lepší cenou, které získalo dotaci a německý kupec jej nabídl na sekundárním trhu. Okolní země poskytují dotace na elektromobil pro fyzické osoby:

  • Německo až 9 000 EUR – 6000 EUR hradí stát a 3000 EUR výrobce
  • Rakousko až 5 000 EUR
  • Slovensko až 8 000 EUR

Do 6. června 2022 běžel program na podporu elektromobility pro státní podniky, obce, školy a další instituce s podporou od 30 tisíc do 1 milionu korun. Běžný smrtelník ale na podporu bohužel nedosáhnul. Podpora byla poskytována formou dotace s maximální možnou podporou 50% a poskytoval jej Státní fond životního prostředí.

Žádné dotace ani pro firmy

„Ano, potvrzuji informaci. Evropská komise nechce poskytovat podporu na elektromobilitu pro podnikatele. V rámci Národního plánu obnovy pro podnikatele podpora nebude vypsána a v rámci Operačního programu TAK bude pravděpodobně podpora formou finančních nástrojů pro omezený sektor podnikání (městská logistika). Městská logistika zahrnuje dopravu zboží a jídla, takže spíše podniky typu Zásilkovna, Rohlík atd. Pokoušeli jsme se tam zahrnout i služby (instalatéři, zámečníci a obdobné služby pro občany a firmy), ale to neprošlo. Zkusíme ještě jednou, ale dle dosavadního postoje Evropské komise tomu již skoro nevěřím, ale zkusíme.

Ministerstvo průmyslu Pavel Zdeněk

Dotace na wallbox

Aktuálně je pro fyzickou osobu možné čerpat pouze dotaci na nabíjecí stanice pro elektromobil v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám bod D.4 – Elektromobilita. Můžete tak získat až 60 000 Kč na pořízení a instalaci nabíjecí stanice pro elektromobil. V případě že využijete kombinaci s fotovoltaikou na dům jde získat dobíjecí stanice prakticky zdarma díky bonusu 10 000 Kč za kombinaci s FVE.

Tip: Fotovoltaika dotace 2022

2/5 - (6)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *