Fotovoltaika dotace 2023 – Nová zelená usporám

Fotovoltaika dotace 2022

I v roce 2023 můžou obyvatelé ČR čerpat dotace na fotovoltaiku v rámci aktualizovaného programu Nová zelená úsporám (zkratka NZÚ). Program podporuje mimo dotace na solární panely i další úsporné řešení domácností a bytových domů a hradí až 60% nákladů. Program je financován z Nástroje pro oživení a odolnost v Národním plánu obnovy celkem 19 miliard Kč pro období 2021-2030. Oproti předchozí etapě programu jsou podmínky pro získání jednodušší a je možné získat větší podporu a také různé kombinační bonusy. V rámci jedné žádosti je možné kombinovat více dotačních programů včetně nově sloučeného programu dešťovka. Nově do programů přibyla podpora dobíjecích stanic pro elektromobily.

TIP: Průměrná cena elektřiny za 1 kWh

Fve dotace 2023

Velkou výhodou nového programu zelená úsporám je zrušení podmínky že 70 % vyrobené energie se musí využít pro vlastní spotřebu v daném místě. Nově přibyl program elektromobilita pro domácnosti ve formě příspěvku 30 tisíc Kč na pořízení nabíječky elektromobilů. Automaticky jsou dalšími deseti procenty zvýhodněni žadatelé ze strukturálně znevýhodněných regionů z Karlovarského, Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Žádost je nově možné kompletně podat online. Navíc k získání dotace již nebude potřeba energetický posudek. Maximální podporovaný výkon domácí fotovoltaické elektrárny je 10 kWp a baterie o kapacitě maximálně dvojnásobku maximálního výkonu elektrárny.

Dotace na solární panely pro firmy

Dotace mohou nově využít jak firmy tak celé bytové domy. Nicméně pokud je pro vás podpora příliš malá a rádi byste instalovali větší elektrárny od 100 kWp do 1MWp je možné využít národní plán podpory. Podpora se vztahuje pouze na umístění panelů na střechách budov a je pro velké i malé firmy až do výše 50 000 000Kč na jednoho žadatele. Oproti dřívějšku mohou na dotaci dosáhnout také provozovatelé hotelových, restauračních, sportovních, zábavních a rekreačních zařízení. 

Platba a získání dotace

Za fotovoltaickou elektrárnu musí žadatel nejdříve dodavateli zaplatit a posléze si zpětně nechá dotaci proplatit od NZÚ, obvyklá délka platby ze strany NZÚ je 1-2 měsíce. Maximální dotace je 50% z ceny všech nákladů maximálně však 200 000 Kč na 1 rodinný dům. Podpora se vztahuje na umístění panelů na střeše, fasádě nebo dalších stavbách u domu – pergola, garáž, altán nebo na zemi s podmínkou že pod panely bude umožněno růst zeleni.

Podporované dotace na FVE

  • Fotovoltaika na přípravu teplé vody neboli akumulace tepla do bojleru
  • Fotovoltaická elektrárna bez akumulace – novinka oproti předchozímu období
  • Fotovoltaika s elektrickým akumulátorem (bateriový systém)
  • Fotovoltaika s tepelným čerpadlem
  • Ostrovní elektrárna – domy bez připojení k elektrické síti mohou získat dotaci na pořízení ostrovní fotovoltaické elektrárny

Kdo má nárok na dotaci na fotovoltaiku

  1. Majitel nemovitosti
  2. Objekt určený k bydlení
  3. Připojený k síti
  4. Bez již aktivní žádosti
Instalované části fotovoltaického systémuPodpora
Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp40 000 Kč
Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp s hybridním střídačem60 000 Kč
Fotovoltaická elektrárna min. o výkonu 2 kWp s efektivním využitím tepelného čerpadla100 000 Kč
Za každý 1 kWp instalovaného výkonu nad 2 kWp10 000 Kč
Za každou 1 kWh elektrického akumulačního systému s bateriemi na bázi lithia10 000 Kč
Dotace na projektovou dokumentaci5 000 Kč
Jednotkové výše podpory

Vyřízení žádosti online

Žádost za vás často zdarma vyřídí dodavatel fotovoltaické elektrárny. Je nově extrémně zjednodušená a stačí vám elektronická identita na www.eidentita.cz, poté vyplníte online žádost na https://novazelenausporam.cz/ včetně formuláře pro vyplnění dokumentů hlavně projektu FVE elektrárny (celý proces obvykle vyřizuje dodavatel FVE elektrárny). Vyplněná žádost projde kontrolou pracovníků Státního fondu životního prostředí zda je formálně v pořádku, poté vám přijde akceptační dopis. Po dokončení dodavatel dodá potřebné dokumenty k proplacení dotace bezhotovostně na váš bankovní účet.

Zdroj: novazelenausporam.cz

TIP: Recenze Schlieger fotovoltaika – černé ovce a zkušenosti

5/5 - (1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *