Termoregulační ventily. Jak je správně používat?

Začínáme se připravovat na zimu. Cena za teplo a energie všeobecně bude během letošní zimy velmi žhavým tématem. A šetření by mělo začít v našich domácnostech. Termoregulační ventily na topení tomu mohou skvěle napomoci – nebo naopak vyhnat účet za topení do závratných výšin, pokud nejsou používány správně.

Najdete je přímo na radiátoru a s jejich pomoci lze regulovat teplotu v místnosti. Statistiky hovoří o možné úspoře 5 až 15 % energie použité na vytápění. Pokročilejší modely jsou pak napojeny na termostat. A jaké jsou nejčastější chyby, které se k nim vážou?

Rozžhavený radiátor pod otevřeným oknem

Topná tělesa v naprosté většině domácností najdeme na stejné straně místnosti jako okna. A to není právě výhodné řešení. Pokud totiž topíte a zároveň větráte, pak vlastně topíte zbytečně. Teplot totiž přirozeně stoupá nahoru a tudíž otevřeným oknem ven. Během větrání je proto dobré termoregulační hlavici nastavit na stupeň 0. Tím se na chvíli topení zcela vypne a vy tak uspoříte energii.

Jak nastavit topení při odjezdu

Během zimních svátků nebo víkendů není výjimečné, že celý byt zůstane opuštěný, protože rodina se vydá někam na víkendový pobyt nebo třeba k příbuzným. A jak v takovém případě vytopit byt? Abyste neplýtvali teplem, nastavte ventil na symbol sněhové vločky. Ten zabrání tomu, aby voda v radiátoru zamrzla, takže se vyhnete jeho poškození. Zároveň však nebudete zbytečně platit za energie, které nevyužijete.

Využijte všechny stupně na hlavici

Pohled na nastavení hlavic termoregulačních ventilů v domácnostech je mnohdy tristní. Buď totiž bývají na hodnotě 1 nebo 5 (6, 10 apod. – podle použité stupnice), tedy buď na minimu nebo na maximu. To je ovšem špatně. Stupeň je vždy třeba nastavit tak, aby odpovídal požadované teplotě v místnosti. Tu byste měli najít v návodu.

Pozor na použití termostatu

Termoregulační ventily připojené na termostat by teoreticky měly ušetřit ještě více energie než ve chvíli, kdy jsou používány samostatně. Je však třeba dát pozor na to, jak je nastaveno topení v místnosti, v níž se termostat nachází. Není totiž možné ho nastavit na určitou teplotu a poté „shodit“ termoregulační ventil na nulu nebo na podobnou hodnotu. To povede jen k tomu, že v místnosti s termostatem bude zima, zatímco všude jinde vás překvapí nepříjemné horko.

Vsaďte na digitalizaci

Nebaví vás neustálé ruční nastavování teploty? Pak si jednoduše pořiďte digitální termoregulační ventily. Ty mají řadu chytrých funkcí – můžete si například nastavit různou teplotu na různé části dne či na noc. Není také problém jejich ovládání přes internet (můžete si tak vytopit byt i v případě, že se neplánovaně vrátíte domů dřív) apod. Vylepšené modely pak nabízejí například i detekci otevřeného okna, která automaticky vypne topení a po zavření okna ho zase zapne. Díky těmto chytrým funkcím můžete ročně uspořit až 25 % nákladů, které byste za topení jinak vydali.

Zdroj: https://www.skrblik.cz/energie/teplo/termoregulacni-ventily/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *