Vyplatí se fotovoltaika?

Fotovoltaika eON recenze

Mnoho domácností si dnes láme hlavu zda se jim vyplatí pořídit vlastní fotovoltaickou elektrárnu a jaká návratnost fotovoltaiky? Díky štědrým dotacím a vysokým cenám za energie se dá konstatovat že se pořízení FVE elektrárny vyplatí každému, kdo má možnost na svou střechu panely umístit a jeho střecha není orientována na sever.

Komu se vyplatí fotovoltaika?

Vlastníkům domů, kancelářských budov, garáží. Fyzickým i právnickým osobám díky štědrým dotacím až 205 000 Kč (225 000 Kč v Moravskoslezském, Ústeckém či Karlovarském kraji). Cena fotovoltaiky závisí na jejím výkonu. Dotační program Nová zelená úsporám se týká mikrozdrojů do 50kWp výkonu elektrárny (cca 50 MWh zisku energie za rok).

Tip: Fotovoltaika dotace 2023 – Nová zelená usporám

Jeden m2 monokrystalických panelů vyjde v průměru na 5000 Kč. V dnešní době se i díky vysokým cenám za elektřinu vyplatí montovat co největší elektrárny 5-10 kWp. Nejvyšší položka na FVE elektrárně je střídač a hlavně baterie.

Návratnost je v řádu několika let, jsou ale velké rozdíly v tom, zda si zákazník k fotovoltaice pořídí i baterii, či tepelné čerpadlo, anebo zda doma ohřívá vodu elektřinou či plynem. Další faktor může být, zda zákazník plánuje pořízení elektromobilu, který bude napájet z domácí fotovoltaiky. Obecně lze ale návratnost individuálně velice zjednodušeně spočítat podle toho, že průměrně velká domácí elektrárna o výkonu 6 kilowatt vyrobí 6 Megawatthodin elektřiny ročně. Podle vlastní spotřeby si pak lze spočítat, kolik elektrárna ročně ušetří na elektřině

uvádí Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.

Návratnost fotovoltaiky

Do výpočtu návratnosti vstupuje mnoho dalších atributů jako životnost jednotlivých komponent fotovoltaické elektrárny (životnost panelů 30 let, střídač 10-15 let, životnost baterie 20-25 let). Dále pak inflace, růst ceny energií a množství spotřebované energie z vlastní fotovoltaiky, která by měla být v ideálním případě maximální.

Bohužel v létě často elektrárny generují více energie než je dům schopen spotřebovat a tak se přetoky často musí posílat do sítě zdarma. Důležitým prvkem elektráren jsou baterie, pokud přes den FVE vygeneruje energii, kterou si uloží do baterií pro pozdější využití. Mnoho rodin přes den netráví příliš mnoho času doma a většinu spotřebičů zapíná až večer. Pokud máte virtuální baterii, nebo možnost prodávat přetoky do sítě za spotové ceny na burze opět tím zvyšujete návratnost své investice.

Tip: Virtuální baterie do fotovoltaiky – ČEZ, eON, innogy diskuze

V našem modelovém případě budeme brát v potaz ideální případ, kdy spotřebuji veškerou energii, na druhou stranu nebudeme započítávat inflaci ani zvyšování cen energie v čase. Tím pádem by se návratnost měla velmi přibližovat realitě.

Nabídka Woltair.cz 9,6 wKp s akumulací 14,2 kWh

  • Cena elektrárny: 555 286 Kč – Dotace 205 000 Kč = 350 286 Kč
  • Roční výroba elektřiny: 9,5 MWh
  • Aktuální průměrná cena za 1 MWh: 9110 Kč
  • Roční úspora: 86 545 Kč
  • Návratnost: 350 286 Kč / 86 545 Kč = 4 roky

V průměru se dá říct že u dobře navržené elektrárny se dostaneme na návratnost od 3-6 let a z dnešního pohledu při současných cenách energií se fotovoltaika vyplatí dokonce i bez dotace.

Tip: Fotovoltaika Woltair recenze  – dříve Topite.cz –  zkušenosti a diskuze 

5/5 - (2)

Zkušenosti “Vyplatí se fotovoltaika?

  1. Návratnost investic v ČR do fotovoltaiky je z důvodu jiného tarifu, než používají ostatní státy EU delší. Proč tomu tak je ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *