Bolest na hrudníku a pod prsy mohou značit závažné problémy. Na co si dávat pozor?

Bolesti hrudníku patří k těm nejvíce sledovaným. Lidé se totiž v jejich případě oprávněně obávají vážných zdravotních příčin – především infarktu myokardu. Jak poznat takto závažnou bolest od jiných typů a kdy k bolesti na hrudi nebo pod prsy volat lékaře?

Bolest pocházející z vnitřních orgánů

V zásadě platí, že sanitku se vyplatí zavolat vždy, když ke vzniku bolesti dojde náhle. Příčinou nemusí být jen infarkt, ale i onemocnění žlučníku, jícnový reflux či například problémy se srdcem, plícemi nebo játry. Infarkt dokáže stanovit pouze odborník, který má po ruce specializované přístroje. Ovšem i ostatní zdravotní příčiny mohou být velmi vážné. Váhat se tedy rozhodně nevyplatí.

Hormonální změny

Ženy mohou také velmi často pociťovat bolesti prsou nebo na prsou. U nich se dostavuje obvykle strach z rakoviny, ovšem něco takového je velmi málo pravděpodobné. Mnohem častější příčinou těchto bolestí bývají hormonální změny, které mohou doprovázet ovulaci, menstruaci nebo třeba kojení.

Ovšem příčinou může být i antikoncepce, stres či nesprávná funkce ledvin. Pokud tedy obtíže trvají delší dobu, rozhodně je na místě vyhledat lékaře.

Tip: Jak bolí revma? Příznaky rozhodně nepodceňujte

Bolesti vycházející ze svalů

Často se zapomíná na to, že na hrudníku máme také svaly – a i ty mohou být velmi silným zdrojem bolestí. Například za silné bodavé bolesti může leckdy nepříjemný zánět mezižeberních nervů, který  se často dostavuje po prochladnutí. Časté jsou i záněty chrupavky (zde je kromě léčby nutné změnit i pohybové stereotypy, protože častým důvodem bývá například časté sezení). Ovšem bolesti může způsobovat i těhotenství (žebra se roztahují). První pomocí jsou léky proti bolesti a při déletrvajících obtížích pak samozřejmě návštěva specialisty.

Panická ataka jako příčina

Ovšem bolesti mohou být i psychického rázu a dokážou být opravdu nepříjemné – leckdy mohou připomínat dokonce i bolest při infarktu myokardu. Pokud se tedy cítíte ve stresu a bolesti se u vás dostavují zdánlivě bez příčiny, navštivte lékaře. Doporučí vám psychoterapii, případně předepíše psychofarmaka.

Psychické problémy v dnešní době nejsou nic výjimečného. Již dávno neplatí, že byste se měli stydět za návštevu u psychologa. V době, kdy je hodně populární práce z domu, začíná být potíž i se syndromem vyhoření. Pokud jste nadmíru unaveni a práce vás přestává bavit, vyzkoušejte si test syndromu vyhoření.

Tip: Jak snížit cholesterol?

Bolesti způsobené nevhodnou podprsenkou

Ale ještě jeden důvod mohou bolesti na hrudníku mít – špatné spodní prádlo. Potíže nezpůsobuje příliš těsný obvod, jak si ženy často myslí, ale spíše ten volný, kombinovaný s malým košíčkem. Tehdy totiž není prsům poskytována adekvátní podpora, což se velmi brzy projeví bolestí. Pozor je třeba dávat i na tenká ramínka (bolesti ramen) nebo příliš tuhé kostice (bolest pod prsy či pod rameny).

Kdy volat záchranku

Kromě náhle vzniklé bolesti může na nutnost rychlé návštěvy lékaře upozornit i jiné signály. Přehlížet byste rozhodně neměli:

  • svíravou a nepolevující bolest,
  • nepříjemnou dušnost,
  • pocit jakoby těžkého hrudníku,
  • nadměrné pocení,
  • nevolnost nebo dokonce zvracení,
  • bolest vystřelující do čelisti, končetin, třísel nebo do břicha.

Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/5-tipu-proc-boli-pod-prsy-a-na-hrudi-kdy-volat-zachranku-71660, https://zdravi.euro.cz/leky/bolest-na-hrudi/

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *