Bušení srdce po jídle nemusí souviset jen s účtem, který vám přinesli po večeři v restauraci. A stejně tak se nemusíte hned obávat vážných chorob nebo infarktu. Vysvětlíme vám, co způsobuje bušení srdce po jídle a čemu se vyhýbat.
Co je to palpitace?
Palpitace je pocit zrychleného bušení srdce, který může být způsoben mnoha banálními příčinami. Pokud tedy pociťujete po jídle nebo ve stresu bušení srdce, většinou se o nic vážného nejedná.
Pokud ale palpitace nastává i v cela klidových situacích bez zjevné příčiny, může značit srdeční arytmii či onemocnění srdce a vaše kroky by měly co nejdříve vést k odborným vyšetřením.
Příznaky palpitace
Začne to jako silné bušení srdce, ke kterému se může přidat tepání v krku nebo pocit nedostatku vzduchu – dušnost. Palpitaci často doprovází také třes či chvění, úzkostné stavy a točení hlavy či závratě.
A pokud nevíme, čím je palpitace způsobena, začneme panikařit, protože máme strach o svůj život, což všechny symptomy ještě znásobí.
Čím je palpitace způsobena?
Příčiny bušení srdce sice mohou být různé, ale nejčastěji je mohou souviset s několika banálními problémy, mezi které patří …
- stres
- nevhodná strava
- dehydratace
- vyčerpání a nedostatek spánku
Pozor na kofein, tein a alkohol
Většina z nás se snaží stravovat zdravě, občas ale při slavnostním obědu nepohrdneme aperitivem nebo naopak šálkem kávy ihned po obědě.
Aperitiv – tedy přípitek, který se podává před jídlem – ale dokáže s prázdným žaludkem zamávat a razantně zvýšit náš tlak, což může mít za následek bušení srdce.
Stejně tak káva tlak zvyšuje – ať už si ji dáme před obědem nebo po něm. A možná byste to nečekali, ale ani čaj nemusí být vždy prospěšný.
Černý a zelený čaj obsahují tein, tedy kofein obsažený v čaji, který může taktéž vyvolat bušení srdce. Dejte tedy spíše přednost bylinným čajům s uklidňujícím efektem – heřmánek, meduňka nebo třezalka.
Tip: Káva v těhotenství – je vhodná nebo ne?
Pozor na zákeřné potraviny
Pokud po jídle trpíte bušením srdce, mohou ho mít za následek potraviny s vysokým obsahem aminokyseliny tyramin. Mezi ně patří zejména červené víno, vyzrálé maso, tvrdé sýry nebo zelí. Ty často způsobují také bolesti hlavy.
Obdobné účinky ale může mít také teobromin – hořký alkaloid kakaovníku, vyskytující se v čokoládě. Cukrovinky jej sice obsahují malé množství, rizikové jsou produkty s vysokým obsahem kakaa.
Nedostatek draslíku
Příčinu bušení srdce, a to nejen po jídle, může způsobovat také nedostatek draslíku, který se stará o regulaci srdečního rytmu. Draslík dokáže efektivně snížit vysoký tlak a dokonce ulevuje od projevů alergií.
Tip: Jak poznat alergii na rajčata?
Nemusíte hned běžet do lékárny pro doplňky stravy s draslíkem. Doplníte jej ideálně v ovoci, zelenině a luštěninách, mezi nejlepší zdroje draslíku patří:
- banány a hroznové víno
- hovězí maso a játra
- obilné klíčky a pšenice
- hrách
- černý čaj (ten ale zase zvyšuje tlak a může zhoršovat či způsobovat bušení srdce)
- rajčata a produkty z jejich šťávy
- vlašské ořechy
- ryby a mořské plody
Nedostatek draslíku může být jednorázový výkyv, většinou ale trvale chybí ve stravě a bylo by ideální výše zmíněné dobroty do jídelníčku dlouhodobě začlenit.
Bušení srdce ze stresu
Možná byste to při obědě nečekali, ale ne vždy panuje ideální klid a pohoda k jídlu. Důsledkem nadměrného bušení srdce může být dlouhodobý stres, časté jsou ale také situace, kdy kvůli předchozí situaci s výkyvy svého tlaku či pulsu nepřirozeně více vnímáte svůj srdeční rytmus.
Pak už sledujete každý sebemenší výkyv a dokážete si přivodit dokonce panickou ataku, která je spojená i s dechovými potížemi či celkovým neklidem a panikou. Takže první pomoc je snadná, ačkoliv může znít jako klišé. Uklidnit se, zhluboka nadechnout, pomalu se vrátit zpět k normálu a nehledat problémy tam, kde nejsou. Ne vždy je ale řešení tak jednoduché …
Vedlejší účinky léků
Pokud pravidelně užíváte určitě léky, nejspíše jejich vedlejší účinky znáte. Někdy je ale potřeba řešit akutní problémy a vybraná farmaka mohou způsobit nadměrné bušení srdce. Jedná se zejména o antidepresiva a léky na astma, případně volně prodejné léky na alergii či nachlazení, které obsahují efedrin, případně kofein.
Tip: Zkušenosti s Tramalem – pozor na závislost!
Cukrovka či chudokrevnost
Cukrovkáři dobře znají hypoglykémii, tedy stav, kdy má tělo nedostatek cukru v krvi či přijde náhlý pokles této hladiny. Hypoglykémii doprovází zejména neklid, silný hlad a třes, nadměrné pocení a zmíněné bušení srdce. I pokud nemáte cukrovku, mohou se u vás projevit podobné projevy například pokud dlouho nejíte a nemáte tak dostatek cukru v krvi.
Zvýšenou činností reaguje srdce i při nedostatku kyslíku přenášeného krví do tkání, pokud je v krvi méně červeného barviva hemoglobinu. Příčinou může být nedostatek železa, kyseliny listové nebo vitamínu B16.
Tip: Potraviny bohaté na železo. Pozor na vstřebatelnost. Co ji zvyšuje a snižuje?
Hormonální změny
Muži to v tomto ohledu mají jednodušší, ale ženy mívají občas výkyvy hormonů. Zejména v těhotenství či menopauze pak dokážou způsobit náhlé změny srdečního rytmu a tedy i bušení srdce, malátnost či nadměrné pocení a podrážděnost.
Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/nadmerne-buseni-srdce-nemusi-jit-jen-o-infarkt-53321 a https://zdravi.euro.cz/leky/buseni-srdce/
Martina se tvorbě a úpravě textů věnuje již od školy. Vystudovala ekonomické lyceum, přesto dává přednost přírodě, zahrádce a zdravému životnímu stylu. Již přes deset let funguje jako freelancer v oblasti IT a online projektů, v posledních letech však převažuje právě copywriting, který se jí stal vedle rodiny a turistiky velkým koníčkem.