Proč máme kruhy pod očima a jak se jich zbavit?

Probdělá noc je jasnou příčinou nevzhledných kruhů pod očima. Co ale dělat v případě, že se objevují, i když se vyspíme skutečně do růžova? Zjistěte spolu s námi, proč nám komplikují život, co je způsobuje a jak se zbavit kruhů pod očima.

Proč máme kruhy pod očima?

Kůže v oblasti očí je velice tenká, jemná a citlivá. Je protkaná velkým množstvím žilek a lymfatických žláz, které se z různých příčin rozšiřují a pod takřka průhlednou kůží tak mohou být vidět, způsobují tak tmavé zbarvení okolo očí. Stejně tak se nám pod kůží v oblasti očí může hromadit tuk a voda. Za kruhy pod očima tak může stát celá řada příčin.

Tip: Jak se zbavit oparu?

Nejčastější příčiny kruhů pod očima

Jak už asi tušíte, nedostatek spánku není jedinou možnou příčinou této estetické nedokonalosti. Pokud se u vás kruhy pod očima ovšem objevují permanentně, bude problém i někde jinde. Mezi jejich nejběžnější příčiny patří především:

 • nezdravý životní styl – časté večírky, popíjení alkoholu nebo kouření a s nimi spojené ponocování – jak rychle usnout?
 • stres, psychické vypětí nebo náročné životní období
 • nesprávné stravování – nedostatek vitamínu, přemíra soli v organismu nebo a těžká jídla zatěžující cévní a lymfatický systém
 • velká zátěž pro oči – celodenní koukání do monitoru nebo cesty autem, na které se musíte soustředit v kombinaci se sedavou prací a tedy celkově horším prokrvením
 • nadměrné slunění nebo nedostatečná hydratace

Tip: Jak uvolnit ucpaný nos?

Pokud se ovšem těchto prohřešků nedopouštíte, jsou většinou příčinou kruhů pod očima zdravotní problémy, ať už takové, o kterých víte nebo ty, které díky kruhům pod očima můžete odhalit:

 • problémy s alergií – při senné rýmě si oči třeme, u atopických ekzémů jsou kruhy pod očima častým jevem
 • chudokrevnost – na bledé pokožce i světlé kruhy velmi razí a vynikají
 • poruchy pigmentace kůže – například periokulární hyperpigmentace, která je častější u brunetek
 • problémy s játry či žlučníkem, které pak hůře odbourávají škodlivé látky
 • hormonální výkyvy – nejčastěji v důsledku hormonální terapie nebo v těhotenství a po porodu
 • onemocnění štítné žlázy

… a pak je zde několik faktorů, které prostě neovlivníte. Zejména tedy genetika, věk a fyziologické předpoklady.

Tip: Jak zjistit, kdo sleduje můj profil na Instagramu?

Jak na kruhy pod očima

Nejlepší léčbou je odstranění příčiny. Pokud ale nepomáhá ani úprava jídelníčku, úprava režimu nebo dostatek vitamínů a genetika s vámi hraje tvrdou hru, je potřeba zasáhnout. Jak se zbavit kruhů pod očima nebo alespoň dojít k jejich světlejšímu tónu?

Vybírejte kvalitní kosmetiku

Pro péči o oční okolí je potřeba volit kosmetiku s obsahem kyseliny hyaluronové, vitaminu E, kofeinu nebo peptidu a dalších látek, které vám pomohou v boji proti kruhům pod očima, nevzhledným váčkům i vznikajícím vráskám.

Tip: Jak zastavit průjem?

Vyzkoušejte obklady na oční okolí

Chladivá péče vám pomůže po probdělých nocích i jako první pomoc proti kruhům pod očima. Jako obklady na oči můžete využít vychlazené sáčky z vylouhovaného černého či zeleného čaje, chladné plátky okurky, brambor nebo jahod (ty mají dokonce bělící účinky) i speciální polštářky na oční okolí s chladivým gelem. Studené obklady na oči pomohou s mikrocirkulací v očním okolí a navíc jsou velice příjemné.

Tip: Jak vybělit zuby?

Masáže očního okolí

Oční krém či gel nemusíte jen nanést před spaním. Udělejte si pár minut času a dopřejte si příjemnou masáž očního okolí. Zapomeňte však na tření, které by kruhy pod očima mohlo ještě zvýraznit, jen po dobu několika minut bříšky prstů oční okolí lehce poklepávejte.

Vyzkoušejte bylinky

Pomoci mohou ty, které pročistí váš organismus, na kruhy pod očima si ovšem můžete připravit i obklady z odvarů. Skvěle působí arnika, měsíček lékařský, ale také maliník, chrpa, fenykl nebo heřmánek. A pokud si nálev zamrazíte do tvořítek na led, můžete využít také účinného chladivého efektu.

Růžová voda, oleje i káva

Mezi známé babské rady patří také kávový lógr smíchaný s kokosovým mlékem, který opět necháte zchladit a opatrně aplikujete na oční okolí. Skvělým pomocníkem na odstranění kruhů pod očima je také růžová voda. Tu si snadno vyrobíte i doma – stačí nechat vyluhovat okvětní plátky růže.

Zabírají prý ale také mandlové oleje k šetrným masážím nebo můžete do jídelníčku zařadit pohanku plnou zdravého rutinu.

Zdroje: https://napovime.cz/navod/jak-na-kruhy-pod-ocima/ a https://www.benu.cz/7-tipu-jak-se-zbavit-kruhu-pod-ocima 

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *