Jak uvařit špagety – na olej zapomeňte, ale pomůže vám mikrovlnná trouba

Ať už máme rádi obligátní špagety s kečupem, párkem a sýrem, nebo s rafinovanou, několik hodin dušenou boloňskou omáčkou, základem je vybrat dobré těstoviny a potom je správně uvařit. Protože sebelepší omáčka s rozvařeným slepeným cosi nikoho k jídlu neláká a naopak dokonale uvařené těstoviny nám strávníci kolikrát kradou samotné, sotva je překlopíme na cedník.

Jak vybrat dobré špagety

Špagety i jiné druhy těstovin můžeme buď vyrobit doma, nebo koupit čerstvé nebo sušené. Čerstvým těstovinám se sušené nevyrovnají, ale zase bývají dražší a mají o hodně kratší dobu spotřeby. Častěji tedy budeme asi vařit ty sušené. Značek je na trhu spousta, vždy ale vybíráme špagety ze semoliny neboli tvrdé pšenice, které nemají tendenci se rozvářet a nadměrně nelepí.

Tip: Jak připravit Aperol Spritz

Jak správně uvařit špagety

 1. Především pamatujeme na to, že špagety musí plavat. Vody dáváme opravdu hodně, zhruba 1 litr na 100 gramů těstovin. To znamená, vaříme-li sáček špaget, který má zpravidla 500 gramů, postavíme na plotnu více jak pětilitrový hrnec.
 2. Aby špagety opravdu plavaly jako ryby v moři, vodu dostatečně osolíme. Na 1 litr vody
 3. dáme 1 lžíci soli.
 4. Sůl přidáváme zásadně až do vroucí vody, tím se provzdušní a začne se vařit klokotem. V tom okamžiku vsypeme špagety. Prudký var způsobí, že se nám neslepí. Samozřejmě občas zamícháme.
 5. Jakmile máme těstoviny promíchané, var ztlumíme, přikryjeme pokličkou a nastavíme minutku na dobu popsanou v návodu. Vaříme a občas zamícháme.
 6. Před koncem uplynutí doby varu špagety ochutnáme. Pamatujme, že špagety po přecezení ještě trochu změknou. Říká se, že těstoviny docházejí i na talíři.
 7. Jakmile jsou špagety uvařené dle naší chuti, přecedíme je.
 8. Ihned je spojíme s omáčkou nebo do nich vmícháme pesto a podáváme.

Tip: Zrádné výrazy z italské kuchyně. Vyslovujete je správně?

Jak špagety nepokazit

 1. Nikdy nedáváme do vody olej, jak se píše v některých babských radách. Těstoviny se sice opravdu po přecezení nelepí, ale nelepí se na ně ani omáčka, která z nich spíše klouže. Kvalitní, nepřevařené těstoviny se nikdy neslepí.
 2. Dalším nešvarem, který má zabránit slepení, je prolévání těstovin studenou vodou. To opravdu nedělejme. Připravíme se tak o část chuti a špagety budou kluzké jako had. Mírná lepkavost na povrchu způsobená škrobem obsaženým v mouce, je žádoucí právě proto, aby se obalily omáčkou.
 3. Špagety vkládáme vždy do prudce se vařící vody, abychom nepřerušili var. Jinak těžko
 4. odhadneme jejich pobyt ve vodní lázni.
 5. Nespoléháme jen na dobu vaření uvedenou na obalu, ale často ochutnáváme.
 6. Pamatujme, že omáčku nebo pesto musíme mít vždy připravené před dovařením špaget. Nikdy nenecháváme čekat těstoviny, vždycky pouze omáčku.

Tip: Jak uvařit správně rýži? Zvládne to každý. Nekupujte tu předraženou ve varném sáčku

Jak uvařit špagety v mikrovlnné troubě

 1. Tento způsob použijeme opravdu v nouzi, těstoviny nikdy nebudou tak dobré jako při klasickém vaření.
 2. Špagety vložíme do nádoby s víkem určené do mikrovlnky a přilijeme dvojnásobné množství osolené vody.
 3. Protože je vody málo, přikápneme trochu oleje, aby se těstoviny neslepily.
 4. Nádobu přiklopíme víkem s otvorem, který otevřeme na minimum.
 5. Mikrovlnnou troubu nastavíme na 750 W a vaříme 5 až 8 minut. Provaření zkoušíme ochutnáváním, případně přilijeme trochu vody. V hotových těstovinách by žádná neměla zůstat.
 6. S uvařenými špagetami dále naložíme jako obvykle.

Zdroje: https://naitalskefarme.cz/jak-spravne-uvarit-testoviny/, https://brno.rozhlas.cz/rychle-testoviny-z-mikrovlnky-7584658, https://www.skrblik.cz/navod/jak-uvarit-spagety/, https://www.apetitonline.cz/apetit-tv/145-jak-spravne-varit-spagety.html

post

Zkušenosti “Jak uvařit špagety – na olej zapomeňte, ale pomůže vám mikrovlnná trouba

 1. Jak uvarit spagetti… Autorka dostala jaky honorar za nesmysly s mikrovlnnou troubou ? Kdo je ta mikrovlnna Trouba pani autorko ? Ty rady mate pro koho ? Nikoliv odkud ! Otresne prispevky zde , kdo redigoval? Kdo uvolnil ? Kdo recenzoval ? Ztratu casu jste mi zpusobili , mam Vam jej uctovat ! ? Redakce ma reagovat primerene , toto neni vareni na taboru pro deti ani pro seniory ! Ze zdravotniho hlediska neprijatelne , bohuzel verejne pristupne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *