Jak usušit a uskladnit švestky

S příchodem sušiček se tato metoda konzervování ovoce i zeleniny dostala znovu do popředí a sušíme kdeco. Usušit švestky patří mezi náročnější disciplíny, ale výsledek stojí za to. Pokud Vám tedy košíček zbyl a už pro něj nemáte jiné použití, pojďme to zkusit.

Kde švestky sušit

V našich podmínkách můžeme ovoce sušit v sušičce nebo v troubě. Sušení na slunci, a obzvláště u podzimních švestek, u nás moc nepřipadá v úvahu.

Sušení spařených švestek v sušičce

Připravíme si:

  • zralé, ale nepřezrálé švestky asi 2 kilogramy
  • horkou vodu asi 2 litry
  • 2 hrnce
  • mísu se studenou vodou a ledem
  • sušičku

Postup:

Švestky omyjeme a vložíme do hrnce. V druhém hrnci (nebo rychlovarné konvici) uvaříme vodu a nalijeme ji na švestky. Musí být všechny ponořené. Necháme blanšírovat 45 minut, pak vodu slijeme a švestky rychle ochladíme v míse se studenou vodou a ledem. Scedíme a osušíme. Do sušičky by se celé nevešly, proto je rozpůlíme a vypeckujeme. Narovnáme je na plata sušičky, ne těsně k sobě, slupkou dolů. Mezi 2 plata se švestkami můžeme umístit vždy jedno prázdné, bude mezi nimi lépe proudit vzduch a usuší se rychleji.

Sušičku nastavíme na 50 °C a sušíme 12 hodin. Pak ji na stejnou dobu vypneme. Po pauze ji znovu zapneme na 10 hodin a poté necháme 12 hodin odpočívat. Při třetím sušení již švestky hlídáme, doba sušení se liší podle velikosti a množství vody v plodech. Když se nám zdají suché dostatečně (někdo má rád uvnitř ještě trochu měkké a pružné plody, někdo suší téměř do sucha jako křížaly), sušičku naposledy vypneme a švestky necháme vychladnout. Trvá to asi 1 hodinu. Po vychladnutí uskladníme, delším setrváním na vzduchu by znovu natáhly vlhkost. Může se stát, že se nám plody zdály dost suché, ale po vychladnutí už tento dojem nemáme. V tom případě klidně ještě dosušíme.

Jednodušší sušení v sušičce

Co si připravit:

  • řádně zralé švestky asi 2 kilogramy
  • sušičku

Postup:

Spaření švestek můžeme vynechat, v tom případě švestky pouze rozpůlíme, samozřejmě vypeckujeme a naskládáme na plata jako výše. Sušení bude o něco kratší.

Sušíme opět na třikrát, poprvé na 50 °C asi 5 hodin, pak necháme 5 hodin chladnout, Při druhém sušení teplotu zvýšíme na 70°C a sušíme 12 hodin. Znovu chladíme 5 hodin. Třetí sušení bude na 60 °C zhruba 3 hodiny. Po 2,5 hodinách rozprašovačem jemně švestky zastříkneme vodou, aby byly lesklé (nemusí být). Zbylou dobu už švestky hlídáme a případně ochutnáváme, zda jsou dost. Opět necháme asi hodinu vychladnout a uskladníme.

Sušení švestek v troubě

Nemáme-li sušičku, nezoufáme, usušíme prostě švestky v troubě. Příprava i postup je prakticky stejný jako při sušení v sušičce. Ovoce můžeme buď spařit nebo ne, na rozdíl od sušičky jej můžeme nechat vcelku, případně pouze vypeckovat. Na sušení je nejlepší horkovzdušná trouba, která odsává vlhkost. Pokud ji nemáme, musíme troubu nechat pootevřenou (stačí do dvířek přivřít například malou vařečku).

Připravíme si:

  • zralé zdravé švestky – tolik, aby se při rozložení na plechu nedotýkaly
  • pečící papír
  • troubu

Postup:

Švestky opět omyjeme a postupujeme buď podle varianty 1 nebo 2. Pak osušíme, a necháme vcelku či vypeckujeme: plod uchopíme mezi palec a ukazováček, jamkou, kde byla stopka, nahoru. Lehce zmáčkneme, aby švestka trochu praskla. Opatrně vyndáme pecku a zůstane nám celá švestka, téměř neporušená. Na plech dáme pečící papír a švestky na něj vyrovnáme mírně od sebe. Máme-li horkovzdušnou troubu, můžeme sušit víc plechů najednou.

Sušíme úplně stejně jako ve variantách výše. Pokud potřebujeme během dne troubu i na jiné pečení, lze nechat švestky v troubě zhruba 2 hodiny a po zbytek dne je nechat odpočívat. Termostat nastavíme nejprve na nižší teplotu, jakmile jsou částečně usušené, teplo zvýšíme, ale ne více než na 70 °C. Jak se plody sesychají, můžeme je sesypávat. Tato varianta je také vhodná, nemáme-li horkovzduch a musíme sušit po jednom plechu.

Uskladnění usušených švestek

Vychladlé švestky naskládáme na těsno nejlépe do vzduchotěsných neprůhledných dóz. Lze i do sklenic s dobře upevněnými víčky. Švestky by měly být v suchu, temnu a poměrně v chladu, takto vydrží přibližně 2 roky. Pokud nemáme vhodnou spíž, můžeme je také zamrazit, šikovné jsou mrazící sáčky se zipem. Jsou skladné a snadno odebereme potřebné množství.

Zdroje: https://www.prozeny.cz/clanek/jak-spravne-ususit-a-uskladnit-svestky-vime-2897

https://www.jidlo.cz/recepty/susene-svestky

https://www.veronica.cz/poradna-v-casopise-veronica?i=68

post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *